Pojechałam tam z powodu folkloru i najpiękniejszych chyba w Polsce strojów ludowych. Nie ja jedna - cały czas słyszałam wokół siebie języki obce, mnóstwo ludzi w zachwycie robiło zdjęcia.
Ze strony parafii:
Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju w Polsce procesja wyrusza na ulice miasta po Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej o godz. 10.30. (...)
Procesji przewodniczą biskupi łowiccy lub zaproszeni duchowni. W procesji idą władze miasta i powiatu, lud łowicki w tradycyjnych pasiastych strojach, przedstawiciele cechów rzemieślniczych, Konfraternia św. Wiktorii, strażacy, harcerze, uczniowie, członkowie stowarzyszeń i bractw kościelnych, którzy niosą swoje sztandary, chorągwie, feretrony. (...)
Podtrzymaniem starej tradycji jest uczestniczenie w procesji w strojach łowickich - tradycyjnych pasiakach. Miejscowa legenda głosi, że mundury gwardii szwajcarskiej wzorowane są na łowickich pasiakach. (...)
W tym dniu można poznać nie tylko religijność, ale także polską sztukę ludową z terenów dawnego Księstwa Łowickiego. Łowickie święto Bożego Ciała jest okazją do pokazania sztuki regionu.
Nie ma co pisać, tego dnia w Łowiczu należy po prostu BYĆ!
Polacy z Ukrainy |
Polacy z Ukrainy w stroju biało-niebieskim |
Po procesji oczywiście zwiedzałam Łowicz. Cudowny dzień!
http://www.katedra.lowicz.pl/boze-cialo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz