Warmia i Mazury

poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Nadarzyn

Nadarzyn kojarzy się nieco krzywdząco z Centrum Mody, a przecież ma znacznie więcej do zaoferowania. Nie w każdym kościele można zobaczyć napisy wyryte przez powstańców czy menorę przy ołtarzu. W pobliżu znajduje się też XIX-wieczny zajazd.

Historia Nadarzyna sięga czasów Księstwa Mazowieckiego - pierwsze wzmianki pochodzą z początku XV w. Była to wówczas własność Nadarzyńskich, którzy w 1453 uzyskali prawa miejskie.
Położone przy kupieckim trakcie częstochowskim miasto szybko się rozwijało, jednak później ucierpiało w wyniku powstania kościuszkowskiego i innych zawirowań historii. Po powstaniu styczniowym, w 1869, Nadarzyn utracił prawa miejskie.
W okresie międzywojennym Nadarzyn był siedzibą gminy Młochów. Budynek, w którym mieścił się urząd znajdował się w miejscu, gdzie teraz stoi pomnik Józefa Piłsudskiego.

Tam właśnie czekałam na koniec mszy, żeby wejść do kościoła. Na pomniku napis:

W X ROCZNICĘ
ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 
POLSKI
- PIERWSZEMU MARSZAŁKOWI
JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU
                                                                                     
                                                                                             - RODACY

                                                  11-XI-1928
 

Kościół pw. św. Klemensa powstał w 1806 z fundacji hr. Tomasza Ostrowskiego herbu Rawicz, senatora, wojewody i prezesa Senatu Królestwa Polskiego, wg projektu Jakuba Kubickiego.
Na drewnianym krzyżu przed kościołem widnieją daty 1928 i 1932.


Figura św. Jana Nepomucena, 1836

W 1831 kościół został przekształcony w więzienie dla Polaków zsyłanych na Sybir.
Koniecznie należy zobaczyć napisy i daty wyryte przez powstańców na epitafium hrabiego. Ciężko je dostrzec, a jeszcze trudniej sfotografować.
Tak na marginesie, to w tym samym roku w Nadarzynie szalała cholera przywleczona przez wojska rosyjskie (nadarzyn.tv).
A oto co znalazłam na stronie nadarzyn.pl :

Nadarzyn ucierpiał także w okresie powstania listopadowego (1830 – 1831 r.), kiedy to znaczne siły wojskowe skoncentrowane były na linii Błonie – Nadarzyn. Miasto znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy było miejscem postoju dla pędzonych przez Rosjan jeńców. Śladem ich bytności, w zamienionym na więzienie nadarzyńskim kościele, są odnalezione w 1994 roku podczas prac konserwatorskich inskrypcje. Na marmurowym epitafium hrabiego Tomasza Ostrowskiego pozostawili je więzieni tu powstańcy. W zapiskach jest mowa o miejscu zabrania jeńców z warszawskiej Woli – być może któryś z nich był świadkiem wydarzeń związanych z obroną fortu Wola, opisanych przez Adama Mickiewicza w sławetnej „Reducie Ordona”. Odczytano m.in. następujące zapisy: Leopold Ogrodowicz... dnia 13 września 1831...Dzisiaj przeprowadzają nas tu stąd do Warszawy...wszyscy nas tu w kościele jest 318 przeprowadzonych z Woli pod Warszawą...;Xawery Skibicki d.8 tu przyprowadzen iako niewolnik zabrany w Woli pod Warszawą na d.6 wyszedłem z tej Światyni Pańskiej w marszu nie wiedząc przeznaczenia d.13września 1831 r; Franciszek Patysiewicz zabran do niewoli w Woli d 6.9...83.l; Xaweryn Taylor równego innymi doznał losu."


Herb Rawita




Nie znalazłam nigdzie informacji o istnieniu w kościele więzienia w roku 1806. Skąd ta data?





(...) przy ołtarzu stoi okazały siedmioramienny świecznik. Niektórzy twierdzą, że jest to menora ze zniszczonej synagogi w Nadarzynie, jednak rzeczywistość zdaje się być bardziej prozaiczna - według informacji udzielonej przez byłego proboszcza, ks. Bronisława Płaszczyńskiego, świecznik ten został przywieziony po wojnie przez pracującego w hucie Warszawa mieszkańca Nadarzyna. Pozbawiona jednego z ramion menora została naprawiona, a kilka lat temu doczekała się kolejnej renowacji.

                                                                                                          kirkuty.xip.pl

Niesamowite, prawda?


Dzwonnica, XIX w.

Epitafium Heleny Arkuszewskiej, dziedziczki dóbr Helenowa (1841)
Epitafium Wincentego Arkuszewskiego, dziedzica dóbr Helenowa (1855)

Nagrobek  Ignacego Bolesty, właściciela Ruśca (1838)

Przy rondzie, u wylotu głównej drogi do Warszawy, znajduje się XIX-wieczny zajazd. Powstał wg projektu Jakuba Kubickiego mniej więcej w tym samym czasie, co kościół. Jest zadbany i mieści się w nim obecnie Nadarzyński ośrodek Kultury.  

Podobno w 1809, przed bitwą pod Raszynem, gościł w nim książę Józef Poniatowski.



Między kościołem a Świadkami Jehowy, w ogrodzeniu, znajduje się nowa kaplica z Matką Boską. Po drugiej stronie ul. Warszawskiej, na terenie OSP, można obejrzeć jakieś zabytkowe urządzenie pod wiatą i taką oto tablicę:


W listopadzie 1918 nadarzyńscy strażacy brali udział w rozbrajaniu Niemców.

Ul. Sitarskich doszłam na cmentarz założony w 1853. Jak zawsze jest to kawałek historii.
Najwięcej zabytkowych grobów jest po lewej (zachodniej) stronie. Po prawej chowani byli ubożsi mieszkańcy, są tam też 2 miejsca pamięci. Spoczywają tu m.in. ofiary mordu jeńców na terenie przykościelnym.
We wrześniu 1939 Niemcy więzili w kościele żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywili. W ogrodzie przykościelnym rozstrzelano 103 osoby, w 1940 ekshumowane i przeniesione na cmentarz.

Pusty plac między dębami to miejsce po kwaterach żołnierzy niemieckich z lat 1915/16.


NA TEJ KWATERZE SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE WP
POLEGLI NA POLU CHWAŁY WE WRZEŚNIU 1939 R.
ORAZ 169 OSÓB CYWILNYCH EKSHUMOWANYCH
Z OKOLICZNYCH LASÓW

Cmentarz z I wojny światowej

Po lewej stronie:

Proboszcz parafii Nadarzyn, ks. Antoni Pakulski (1908)


Jakób Władysław Krasnodębski, dziedzic dóbr Nadarzyn (1893)
Herb Krasnodębski Pobóg
Józef Ostafiński (1865, najstarszy grób-postument)
To mnie dziwiło, że najstarszy nagrobek jest z 1865, a jednocześnie na cmentarzu pochowany jest powstaniec styczniowy. Potem znalazłam to zdjęcie i wszystko stało się jasne.  Nie znalazłam go, bo szukałam starego grobu.

1901
Po drugiej stronie głównej alei znajdują się groby sióstr ze Zgromadzenia Sióstr MB Miłosierdzia. Wśród nich wypatrzyłam znajome nazwisko - Przeździeccy. Od razu kojarzą mi się z rodzinnym mauzoleum na nieistniejącym Cmentarzu Świętokrzyskim w Warszawie i portalem kościoła pw. MB Częstochowskiej na Bródnie składającym się z elementów portalu tego właśnie mauzoleum.



Smutny akcent piłkarski...







Za cmentarzem przy ul. Turystycznej znajdują się groby Świadków Jehowy. Wyglądają zwyczajnie, tylko nie mają krzyży.

Miałam jeszcze trochę czasu do autobusu, więc pochodziłam po okolicy. Na tyłach ul. Mszczonowskiej znajdują się tereny rekreacyjne.

 Krzyż ufundowany na pamiątkę misji; ul. Pruszkowska 11
Ul. Mszczonowska

Najlepsza strona, jaką znalazłam to nadarzyn.tv. Polecam miłośnikom historii i szukającym ciekawostek.



https://www.nadarzyn.pl/plik,1164,artykul-dot-historii-nadarzyna-1453-1900-cz-1.pdf
https://www.nadarzyn.pl/plik,1165,artykul-dot-historii-nadarzyna-1453-1900-cz-2.pdf
http://nadarzyn.tv/pl/sekcja/historia/galeria/967_0-warto_wiedziec_-_najstarsze_mogily_na_cmentarzu_parafialnym_w_nadarzynie.html
http://mapa.ziemiachelmonskiego.pl/opis-85-kosciol_nadarzyn.html
http://www.kirkuty.xip.pl/nadarzyn.htm

2 komentarze:

  1. Data na epitafium i data konsekracji świątyni są te same, więc to pewnie cos zcos ze sobą ma wspólnego, albo po prostu zwyczajny błąd.

    Historia menory i tak niesamowita. Nie sądzę by fakt iż znalazła się w hucie na złomie (tak sądzę po okolicznościach) był przypadkowym aktem, bo wtedy nie było prywatnego handlu złomem jak teraz, więc wszystko co trafiało na przetop było za wiedzą i zgodą (albo poleceniem) ówczesnych władz.

    Rozumiem (z kontekstu) iż gdzieś w pobliżu Świadkowie Jehowy mają swoją Salę Królestwa, ale nie sprecyzowałaś tego. W sumie to mają je w wielu różnych miejscach, choć częściej chyba wynajmują lokale niż budują własne. Krzyży nie stawiają od czasu gdy "odkryli" iż Chrystusa przybito do pala a nie do krzyża (jednocześnie nie są w stanie wyjaśnić czemu akurat dla niego zrobiono wyjątek a innych skazańców krzyżowano).

    Podobną historię znajdziesz i na tarnowskim Starym Cmentarzu - też oznaczonym jako kryjący szczątki Powstańców Styczniowych, Legionistów i kwaterę "pierwszowojenną" tyle że większośc z tych pochówków obejmuje osoby zmarłe wiele kat po okresie walki.
    Materiał pokazałaś świetny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wydaje mi się, że data jest błędem, ktoś ewidentnie wyrył taką, a nie inną. W takich sytuacjach człowiek się raczej nie myli. Data powstania kościoła? Też myślę, że nie, bo jest w towarzystwie napisów powstańców. Można spróbować do kogoś napisać, np do nadarzyn.tv. Jak się dowiem, to zaktualizuję i dam znać.
      Świadkowie Jehowy mają swój ośrodek obok. Łączy ich właśnie ogrodzenie. Kaplicy nie pokazałam, bo nowa do bólu, a takich wszędzie pełno. Nowe mnie nie rusza :)

      Usuń