sobota, 11 czerwca 2022

Sobików

Sobików warto odwiedzić z powodu drewnianej, XVII-wiecznej dzwonnicy krytej gontem oraz XVIII-wiecznej kolumny związanej ze Szwedami znajdującej się na zabytkowym cmentarzu, na którym jest, oczywiście, znacznie więcej historii.

Ale najpierw 2 propozycje dotarcia na miejsce.

W marcu 2016 pojechałam busem do Czaplinka i o mało nie przejechałam, bo nigdy nie wiem, gdzie wysiąść na głównej drodze.

Czaplinek


Przez Czaplinek doszłam do Sobikowa, mijając kapliczkę z 2001, wybudowaną na miejscu poprzedniej, 100-letniej. W 2021 została zdewastowana (uszkodzono figurę Maryi).

 

Trasa, którą wybrałam w tym roku jest wg mnie o wiele ciekawsza i przyjemniejsza. Od stacji Czachówek Południowy szłam ul. Szkolną, potem przez las ul. Podleśną i Lipową, i dalej szosą (mały ruch).

 

 

Można też dojechać autobusami L25 i L30, ale kursują dość rzadko.


Czaplinek

Kościół od strony Czaplinka

 I wersja, którą bardzo polecam:

Czachówek - kapliczka, 1930; ul. Szkolna/Główna


Po przejściu przez kładkę na Czarnej widać kapliczkę. Warto przeczytać umieszczony na niej napis:

 

ZNISZCZONĄ KAPLICZKĘ PRZEZ CZAS

I LUDZI UDAŁO SIĘ URATOWAĆ.

OD PANDEMII KORONAWIRUSA

CHROŃ NAS MARYJO I PROWADŹ!

MIESZKAŃCY CZACHÓWKA


Została odnowiona i poświęcona w 2020.

 

Ul. Podleśna

Ul. Podleśna

 A teraz zabytki Sobikowa.

Kościół pw. św. Stanisława, 1939-1950, wieża, 1984
Dzwonnica, 1670, jedyna na Mazowszu obita gontem

 

W wieży zamontowano 2 dzwony z zabytkowej dzwonnicy.

Ze strony parafii:

Z dawnego kościoła drewnianego [1670, rozebr. w 1938] pozostały barokowe rzeźby Piotra i Pawła, posąg Chrystusa dźwigającego krzyż i monstrancja barokowa z 1747 roku. Należy przypuszczać, że do dziś istniejąca, jest z tamtego okresu. Z wyjątkiem monstrancji wymienione wyżej dzieła sztuki nie przetrwały do dnia dzisiejszego i nikt nie potrafi powiedzieć gdzie się znajdują. W zakrystii pozostał wiszący obraz św. Józefa malowany na drewnie z końca XV wieku i dzwonnica zbudowana w 1670 roku, później modernizowana.

I tego nie rozumiem: "pozostały" i jednocześnie "nie przetrwały"? Do kościoła nie udało mi się wejść.

Posąg Chrystusa dźwigającego krzyż znajduje się chyba przy dzwonnicy.


Nagrobek  Ludwiki (1858) i Felicjana (1870) Kozłowskich

Uwaga na pisownię!

"Felicjan ze swoją rodziną, od 1843 roku, mieszkał we dworze w Czaplinku i to dobra ziemskie Czaplinka kupił za pieniądze wygrane na Loterii Krajowej."
"Grób Ludwiki nie wyglądał tak jak dzisiaj, ponieważ to dopiero po śmierci Felicjana Antoniego, a więc po roku 1870, ich dzieci postawiły na ich grobie obelisk z czarnego marmuru i z napisem, który do dnia dzisiejszego jest tak wyraźnie czytelny."

                                                                                                      niezasciankowapolska.pl

Na cmentarzu przykościelnym (XV, XIX w.) zachował się jeszcze neogotycki nagrobek Maryanny Łaszczowej i jej córki. To ważne nazwisko pojawi się też na cmentarzu parafialnym. Napisu już nie widać, ale jest zdjęcie.

"Do dzisiaj zachował się (...) grób (...) dziedziczek Staniszewic: Ewy z Łaszczów Jankowskiej, żony dziedzica Staniszewic Adama Saydy Jankowskiego, zmarłej w roku 1823 oraz jej matki, Maryanny ze Skorubskich Łaszczowej, zmarłej w roku 1824, żony nieżyjącego już jej męża, (...) Antoniego Łaszcza."

                                                                                                    niezasciankowapolska.pl

Starą plebanię rozebrano.

Naprzeciwko kościoła, przy przystanku, znajduje się kapliczka z 1930 z napisem "JEZU BŁOGOSŁAW OJCZYŹNIE NASZEJ".

Cmentarz w Sobikowie w 1988 został wpisany do rejestru zabytków. Uzasadnienie:

 „Cmentarz parafialny w Sobikowie posiada wartość historyczną. Został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Najstarszym zabytkiem znajdującym się na tym cmentarzu jest kolumna zakończona obeliskiem z piaskowca z datą 1747 roku. Wartość zabytkową i artystyczną posiadają cmentarne płyty, nagrobki i krzyże żeliwne. Ochronie podlega Miejsce Pamięci Narodowej – mogiła 14 żołnierzy rozstrzelanych przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Na cmentarzu znajduje się cenny starodrzew”.

Wspomniana kolumna stoi w miejscu zbiorowej mogiły miejscowej ludności i żołnierzy szwedzkich, którzy zginęli w czasie wycofywania się w kierunku Warszawy po nieudanym oblężeniu Jasnej Góry w 1655.

 

Tuż obok:

Hieronim Leśniewski, przełożony szkół publicznych, zm. 1869

... Białowiejski, właściciel dóbr Staniszewice, zm. 1894

I tu wraca temat pobliskich Staniszewic, których właścicielami byli wspomniani już Łaszczowie. Nieopodal znajduje się ich grób - stałam i nie wierzyłam...


Ze strony niezasciankowapolska.pl dowiedziałam się, co się stało:

[Ludwik Łaszcz, dziedzic Staniszewic] (...) jako Komisarz Ziemi Czerskiej, czyli członek Rządu Narodowego w czasie Powstania Styczniowego, najpierw na śmierć przez powieszenie w Cytadeli Warszawskiej, a po ułaskawieniu przez samego Cara Aleksandra II, na prośbę zresztą samej Adelli [żony], został zesłany na Sybir.
Adella Łaszcz była z pochodzenia Francuzką, z domu Dulac i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Sobikowie obok grobowca w kształcie takiego małego domku, który nie wiedzieć czemu za probostwa księdza Gałeckiego rozebrano i szczątki rodziny Łaszczów tam spoczywające, złożono w jednym, na nowoczesną modłę zrobionym nowym grobie. Na szczęście grób Adelli pojedynczy i zabytkowy zachował się do dzisiaj.

Kto na to zezwolił? Kto do tego dopuścił, że zabytkowy, niespotykany, oryginalny grobowiec Łaszczów, znamienitego w Rzeczypospolitej, starożytnego rodu herbu Prawdzic, o których przedstawicielu sam Henryk Sienkiewicz w swej Trylogii napisał, został usunięty?

W pełni podzielam oburzenie Autora. Ks. Tadeusz Gałecki został proboszczem w 1998 i był nim przez 9 lat. Czy odpowiedział za bezmyślne zniszczenie zabytku i zakłócenie spokoju zmarłych? Jakim prawem rozporządził własnością tej rodziny? 

Do tej pory widywałam "odnowione" przez księży zabytkowe kapliczki, zburzone mury cmentarne z historycznymi napisami (Nieporęt), ale po raz pierwszy spotkałam się z samowolnym zniszczeniem czyjegoś grobu!!!

W pobliżu widać nagrobki księży sobikowskich.

Proboszcz Adam Rudnicki, zm. 1864

Ks. Bolesław Bartłomiejewski, zm.1908
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Proboszcz Piotr Czyżewski, zm. 1873

Żeby zobaczyć najstarsze groby najlepiej iść główną aleją i rozglądać się na boki. 



 Mogiła 14 żołnierzy rozstrzelanych przez hitlerowców we wrześniu 1939

 

Sobików to miejsce z historią i zabytkami, na pewno warte odwiedzenia. A jeśli do tego ktoś wybierze drogę z Czachówka przez las, to wspaniale spędzony dzień gwarantowany!

 

http://www.sobikow.parafia.info.pl/?p=main&what=20 

https://archwwa.pl/parafie/sobikow-sw-stanislawa-bm/

https://www.przegladpiaseczynski.pl/artykul/5572,sobikow-wies-pelna-zabytkow 

https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/887-pttk-mazowsze-cmentarz

http://niezasciankowapolska.pl/lista_aktualnosci/o-felicjanie-antonim-i-jego-synu-kornelu-kozlowskich-herbu-kriegsstein-slow-na-pewno-nie-kilka-i-nie-tylko-o-nich/

Rowerowy Szlak Historyczny Gminy Chynów   więcej o Łaszczach i okolicy

https://web.archive.org/web/20160724163040/http://www.gorakalwaria.info/pliki/historia.php?rozwin=103

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. To prawda, zwłaszcza jak się poczyta i bardziej pozna historię tych ludzi i miejsca. Szczególnie mam na myśli Niezaściankową Polskę.

      Usuń