Trudno w jednym poście opisać miasto takie, jak Zakopane. Spędziłam tam 17 cudownych dni, robiąc wypady w okolice. W Zakopanem byłam po raz 4-ty, ale dopiero teraz zwiedziłam je naprawdę.
Warmia i Mazury
▼
poniedziałek, 28 sierpnia 2017
sobota, 26 sierpnia 2017
Jurgów - Brzegi - Bukowina Tatrzańska
Do Jurgowa wyruszyłam z dworca autobusowego w Zakopanem z ponad godzinnym opóźnieniem, po surrealistycznej dyskusji z kierowcą na temat rozkładu jazdy. Chcę zapomnieć... Tej godziny zabrakło mi potem i mogłam skończyć w lesie, gdzieś między Brzegami a Bukowiną :(
wtorek, 22 sierpnia 2017
Chochołów
niedziela, 20 sierpnia 2017
Bukowina Tatrzańska
Oglądając zdjęcia w tym wpisie, zwróćcie uwagę, jak zmieniała się pogoda. Nigdy na żadnym wyjeździe nie zostałam tak sponiewierana :)
sobota, 19 sierpnia 2017
Rabka-Zdrój
Nie mogę powiedzieć, że zwiedziłam całą Rabkę-Zdrój. Uświadomiłam to sobie dopiero w drodze powrotnej, wyglądając przez okno w autobusie. Tzn. niby wiedziałam, że Rabka to nie tylko Park Zdrojowy, ale chyba trochę nie doceniłam reszty, no i czasu nie starczyło. Wniosek - trzeba wrócić, tym bardziej, że po powrocie odkryłam jeszcze inne ciekawe miejsca :)
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju
To muzeum naprawdę mnie zachwyciło! Uwielbiam te wszystkie świątki, kapliczki itd. Do tego ekspozycja mieści się w pięknym, zabytkowym kościele, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i sam w sobie wart jest zobaczenia. Czyli 2w1.
czwartek, 17 sierpnia 2017
Czarny Dunajec
Nie byłam pewna, czy jechać do Czarnego Dunajca planując swój pobyt w Zakopanem. Naczytałam się o zabytkowej zabudowie rynku ("wille i dworki z gankami z dwiema kolumnami"), ale jakoś nie bardzo w to wierzyłam, a już szczególnie po wizycie w Nowym Targu. Ludzie też mówili, że niewiele z tego zostało. Ale pojechałam i absolutnie nie żałuję. Były jeszcze inne argumenty "za".
środa, 16 sierpnia 2017
Szaflary i Biały Dunajec
Do Szaflar celowo wybrałam się w święto. Tego dnia były większe szanse dostania się do kościoła, na którym bardzo mi zależało, i zobaczenia mieszkańców w strojach regionalnych. Udało się i jedno, i drugie.
wtorek, 15 sierpnia 2017
Gubałówka - Dzianisz - Witów
Dzianisz jest zdecydowanie jedną z najciekawszych wsi, jakie zwiedziłam w okolicy Zakopanego. Właściwie cała wieś jest jednym, wielkim zabytkiem architektury drewnianej. Dwie dzwonnice "burzówki" i figury przydrożne dopełniają całości.
poniedziałek, 14 sierpnia 2017
Trybsz i Białka Tatrzańska
Nie było łatwo dostać się do Trybsza. Teoretycznie był busik z Zakopanego, w praktyce go nie było. Trzeba było dojechać do Grapy w Białce Tatrzańskiej i iść pieszo. Ale to nie problem, bo trasa piękna :)
niedziela, 13 sierpnia 2017
Nowy Targ
Nie ukrywam, że mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o Nowy Targ. Z jednej strony to stolica Podhala - zachwycające, zabytkowe kościoły, ładny ratusz, rynek, trochę pięknych drewnianych domów, z drugiej - fatalna architektura, bez żadnej koncepcji, mnóstwo reklam, szyldów itp., a przede wszystkim poniszczone zabytki. Może za bardzo zasugerowałam się opisami w przewodnikach, czasami mocno nieaktualnych ?
sobota, 12 sierpnia 2017
Ząb i Gubałówka
sobota, 5 sierpnia 2017
Dębe Wielkie
Dębe Wielkie to nieduża miejscowość, przez którą zwykle przejeżdża się jadąc z Warszawy do Mińska Mazowieckiego. Myślę, że warto się zatrzymać z kilku powodów.
Dla mnie najważniejszym był unikalny pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, prawdopodobnie jeden z niewielu zachowanych w Polsce. Trafiłam na informację o nim zupełnie przypadkowo, potem zgłębiłam temat, a na miejscu znalazłam jeszcze więcej interesujących rzeczy. Jak zwykle :)
Dla mnie najważniejszym był unikalny pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, prawdopodobnie jeden z niewielu zachowanych w Polsce. Trafiłam na informację o nim zupełnie przypadkowo, potem zgłębiłam temat, a na miejscu znalazłam jeszcze więcej interesujących rzeczy. Jak zwykle :)