Warmia i Mazury

sobota, 19 sierpnia 2023

Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" w Grzybnicy

Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" utworzono w 1979. Można do niego dojechać z Koszalina do przystanku "Grzybniczka" w niecałe pół godziny. Potem od parkingu idzie się lasem ok. 2 km. Oznaczenia są bardzo dobre, więc spacer jest przyjemny i bezstresowy. Można podjechać pod same kręgi, ale to wg mnie odbiera połowę przyjemności.

Przy wejściu są tablice informacyjne i wiata.


Na polanach (...) znajdują się kręgi kamienne - ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne, będące świadectwem pamięci o pochowanych tam przodkach. (...) Zwoływano tu wiece i grzebano zmarłych w ciągu około 150 lat, a więc w ciągu życia prawie pięciu pokoleń, w czasie od schyłku I do końca II wieku (...).
Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, iż na pomorskich pustaciach jeszcze przed końcem pierwszego wieku naszej ery pojawili się Goci - lud wywodzący się z mitycznej wyspy Skandza, skąd wyruszyli w poszukiwaniu swojej nowej ojczyzny, prawdopodobnie zmuszeni do emigracji przez wysoki przyrost naturalny, a być może także wabieni mitem potęgi i bogactwa Cesarstwa Rzymskiego. Niewykluczone, że w drodze ze Skandynawii Goci chwilowo zatrzymali się na terenie Pomorza Środkowego. W Lesie Grzybnickim zachowało się pięć kręgów kamiennych. Każdy z nich składa się z piaszczystego koliska otoczonego głazami pionowo wkopanymi w regularnych odstępach jeden od drugiego. Pośrodku prawie każdego koliska wkopane są głazy w kształcie steli. (...)
W kręgach zostały stwierdzone ślady uczt obrzędowych oraz pozostałości ceremonii rytualnych, związanych z ciałopaleniem i chowaniem prochów zmarłych. Uderza ubóstwo pochówków złożonych w obrębie kręgów, jak również fakt, że na stosunkowo dużej przestrzeni koliska pochówki są pojedyncze, bądź nie przekraczają liczby dwóch. Pochowanych w obrębie kręgów nie tylko nie obdarzono zwyczajowymi darami, lecz na ogół pozbawiono także ozdób i innych atrybutów ich pozycji społecznej (...) osoby, które spalono na stosach były odziane nader skromnie i bez ozdób. Ubóstwo tych pochówków wyraźnie kontrastuje z wyposażeniem pochówków spoza obrębu kręgów, na sąsiadującym z nimi cmentarzysku.
                                
                                                                                                                           manowo.pl

Zdjęcia są w takiej kolejności, w jakiej chodziłam: Krąg III, IV, I i II.



Grób szkieletowy

12 małych bruków umieszczono nad grobami ciałopalnymi i szkieletowymi. W tym ostatnim przypadku miały one prostokątny kształt, tak jak jama grobowa.

                                                                                                       tablica informacyjna




Miejsce pochówku oznaczano również przez wkopanie steli kamiennej, zazwyczaj równocześnie z ułożeniem niewielkiego bruku. Umieszczenie steli było (...) niezależne od rodzaju pochówku.

                                                                                                     tablica informacyjna









Kurhan kamienno-ziemny - szkieletowy grób kobiety, I w. n. e.

Krąg I






Na przełomie II i III wieku opuszczono osady i cmentarzyska na Pomorzu Środkowym i Kaszubsko-Krajeńskim, w tym także obiekt w Grzybnicy. Przesuwanie się stanowisk kultury wielbarskiej na południowy wschód łączyć można z (...) wędrówką Gotów i części tubylczej ludności nad Morze Czarne.

                                                                                                     tablica informacyjna

To drugie kręgi w Polsce, jakie odwiedziłam. W 2020 byłam w Odrach. 
Co do odczuwania jakiejś energii, to nic, ani w Odrach, ani tu. Możliwe, że wynikało to z pośpiechu - z Odrów to w ogóle nie wiedziałam, czy wrócę na noc, a tu musiałam zdążyć na autobus.

Następnym razem pójdę do Kręgu V i Drzewa Czarownic, których nie znalazłam od razu, a na szukanie zabrakło mi czasu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz