piątek, 30 listopada 2018

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie


Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela to jedna z najstarszych świątyń w Warszawie i druga najstarsza (po parafii św. Katarzyny na Służewie) warszawska parafia. Miały tu miejsce najważniejsze wydarzenia historyczne, m.in. zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja, odczytanie aktu fundacyjnego Komisji Edukacji Narodowej, koronacje królów.
Warto odwiedzić to miejsce nie tylko z powodu cudem ocalałych lub posklejanych po wojnie zabytków, ale też z powodu krypt, kryjących szczątki wielkich Polaków.


niedziela, 18 listopada 2018

Cmentarz prawosławny na Woli

Cmentarz prawosławny na Woli został otwarty w 1841, ale decyzję o jego powstaniu podjęto już w 1834, kiedy to powołano biskupa prawosławnego w Warszawie. Wcześniej zmarli byli chowani na Cmentarzu Powązkowskim i cmentarzach ewangelickich: najpierw przy ul. Leszno, a następnie przy  Młynarskiej.


Warszawskie cerkwie

Jednym z wydarzeń 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” były 2 spacery po Warszawie szlakiem rosyjskim. Można było zwiedzić cerkiew św. Jana Klimaka i cmentarz prawosławny na Woli, oraz cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze.

wtorek, 13 listopada 2018

Obory

Obory kojarzą się przede wszystkim z dworem, który od zawsze był niedostępny dla turystów. Do niedawna mieścił się tam Dom Pracy Twórczej, a w 2015 został odzyskany przez spadkobierczynię dawnych właścicieli. Myślałam, że zajrzę przez bramę i to będzie na tyle, a jednak nie!

piątek, 2 listopada 2018

Pęcice i Komorów

Było kilka powodów, dla których Pęcice wydały mi się miejscem wartym odwiedzenia. Na pewno dwór, chociaż wiedziałam, że pewnie zobaczę go tylko z daleka, folwark, cmentarz z I wojny światowej, kościół, mogiła żołnierzy AK, ale też sama przyroda - Stawy Pęcickie. Nie wszystko wyszło, ale to tylko z powodu braku dostępu. Po rewitalizacji to powinno się zmienić.