Muzeum Jana Kochanowskiego w CZARNOLESIE powstało w 1961. Mieści się w dworze rodziny Jabłonowskich, której to zawdzięczamy zachowanie bezcennych pamiątek po poecie, a przede wszystkim kultywowanie historii tego miejsca.
środa, 25 października 2023
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Zwoleń
niedziela, 3 września 2023
Iława
Iława położona jest nad Jeziorakiem, który w 2012 uznany został w plebiscycie "National Geographic Traveler" za 1 z siedmiu nowych cudów Polski. Ale to nie jedyny powód do odwiedzenia tego pięknego miasta.
sobota, 2 września 2023
Szymbark
Zamek w Szymbarku zbudowano na miejscu dawnego grodu Prusów, wykorzystując jego nasyp. Wg zamekszymbark.pl jest to drugi po Malborku największy zamek gotycki w Polsce.
piątek, 1 września 2023
Kamieniec
Kamieniec słynie z imponujących ruin pałacu Finckensteinów, zwanego niegdyś Wersalem Północy lub Pruskim Wersalem. To jeden z najbogatszych rodów Prus Wschodnich, który pozostawił po sobie ślady w całej okolicy.
czwartek, 31 sierpnia 2023
Susz
Susz jest pięknym, spokojnym, ładnie położonym miasteczkiem z niesamowitym kościołem, w którym zachowały się zabytki związane z historią regionu. Nigdzie nie widziałam tak pięknej loży kolatorskiej.
piątek, 25 sierpnia 2023
Mielno
Mielno jako kąpielisko zaczęło funkcjonować jako jedno z pierwszych w okolicach Koszalina, podobnie jak Unieście, które było wówczas oddzielną osadą. Były to l. 20. i 30. XIX w. Jednak prawdziwy rozwój nastąpił wraz z uruchomieniem linii kolejowych Stargard-Koszalin (1859) i Koszalin-Kołobrzeg (1899) z odgałęzieniem do Mielna (1903).
czwartek, 24 sierpnia 2023
Jamno
Jamno to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią i etnografią. Bardziej wieś z tradycjami niż miasto - w końcu dopiero od 2010 należy do Koszalina.
środa, 23 sierpnia 2023
Sianów
Do Sianowa udało mi się pojechać za drugim podejściem, wyłącznie z braku czasu podczas pierwszego pobytu w tych okolicach. Wiedziałam, że warto. Poza tym wiele osób mówiło, że to bardzo ładne i klimatyczne miasteczko. To prawda!
poniedziałek, 21 sierpnia 2023
Nacław i Kościernica
Nacław wynikł trochę przy okazji, bo najpierw zaintrygowało mnie tzw. Mauzoleum Loży Masońskiej "Wielka Loża Trzech Globusów" w Kościernicy. Zaczęłam szukać jeszcze czegoś w pobliżu i tak znalazłam pałac. Dobrze jest te miejsca połączyć, bo, jak się dowiedziałam na miejscu, mają trochę wspólnej historii. Dzieli je ok. 6 km.
niedziela, 20 sierpnia 2023
sobota, 19 sierpnia 2023
Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" w Grzybnicy
Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" utworzono w 1979. Można do niego dojechać z Koszalina do przystanku "Grzybniczka" w niecałe pół godziny. Potem od parkingu idzie się lasem ok. 2 km. Oznaczenia są bardzo dobre, więc spacer jest przyjemny i bezstresowy. Można podjechać pod same kręgi, ale to wg mnie odbiera połowę przyjemności.
Przy wejściu są tablice informacyjne i wiata.
czwartek, 17 sierpnia 2023
Koszalin
Muzeum w Koszalinie
Muzeum w Koszalinie mieści się w Pałacu Młynarza z 1897. Po II w. św. był on budynkiem administracyjnym Zakładów Zbożowych - do kamienicy przylega starszy od niej młyn (1838-43).
Od 1991 Pałac pełni funkcję muzeum.
niedziela, 11 czerwca 2023
Muzeum w Ostródzie
Będąc w Ostródzie, warto odwiedzić Muzeum znajdujące się w tamtejszym zamku. Sam zamek, krzyżacki z poł. XIV w., nie jest, niestety, oryginalny. Został odbudowany po zniszczeniach wojennych w l. 1974 - 96.