sobota, 19 września 2020

Gąsocin i Koźniewo Wielkie

Dworzec w Gąsocinie nieraz podziwiałam z pociągu, aż w końcu wybrałam się, żeby go dokładnie obejrzeć. Połączyłam to z modrzewiowym dworem w Koźniewie Wielkim, który też męczył mnie od dawna.

Cała trasa to ok. 9 km. Okolica piękna, drogi spokojne. 

sobota, 12 września 2020

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie - Dębinki - Jarzębia Łąka

Dzień wyjazdu do Mostówki i Dębinek nie był przypadkowy. Jeśli chodzi o wydmy, był to ostatni moment na wrzosy, Dębinki natomiast miałam nadzieję zwiedzić podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Jarzębia Łąka była w planach i idealnie wpasowała się w trasę. Razem ok. 10 km.

czwartek, 27 sierpnia 2020

Chojnice

Chojnice to największe miasto Borów Tucholskich, warte odwiedzenia z powodu zabytków, architektury i otaczającej je przyrody. Blisko stąd nad jezioro Charzykowskie, a w pobliskich miejscowościach też jest dużo do zobaczenia.

Swornegacie

Będąc w Chojnicach, nie mogłam nie odwiedzić legendarnych Swornegaci. To jedna z największych i najstarszych wsi w południowej części Kaszub, w której kultywowane są kaszubskie tradycje. Położona jest na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i sąsiaduje z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Mnóstwo tu gospodarstw agroturystycznych i kajakarzy.

środa, 26 sierpnia 2020

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Człuchów

Człuchów znany jest przede wszystkim z zamku, ale jest też bardzo atrakcyjny przyrodniczo. Trzy duże jeziora i Lasek Luizy to genialne tereny spacerowe. A zabytków jest, oczywiście, więcej.

sobota, 22 sierpnia 2020

Tuchola

Tuchola uznawana jest za stolicę Borów Tucholskich. Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie wąskimi uliczkami, starą zabudową i średniowiecznymi murami.

czwartek, 20 sierpnia 2020

Łąg - Odry

Kamienne kręgi w Odrach to największe kręgi w Polsce. Od dawna chciałam je zobaczyć i porównać z tymi, które widziałam w Irlandii. Dostać się tam nie jest łatwo, ale byłam gotowa na wszystko. I dobrze...

środa, 19 sierpnia 2020

Jarcewo i Charzykowy

Wybrałam się z Chojnic do Jarcewa, żeby zobaczyć zespół dworsko-parkowy Kreischów (1 poł. XIX w., po 1920). Trasa jest rewelacyjna i ładnie komponuje się z Charzykowami, gdzie można odpocząć nad jeziorem, zjeść obiad itd., a potem wrócić do Chojnic autobusem miejskim (1,7). W sumie ok. 10 km, licząc od ronda Strzeleckiego w Chojnicach. Bez zwiedzania, oczywiście.

sobota, 8 sierpnia 2020

piątek, 7 sierpnia 2020

Chojna

W średniowieczu Chojna była największym miastem Nowej Marchii, a przez chwilę nawet jej stolicą (1270-1348). Mimo ogromnych zniszczeń wojennych, całe stare miasto zostało wpisane do rejestru zabytków i znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

czwartek, 6 sierpnia 2020

Słońsk

Słońsk ma tylko 1 minus - dojazd. Nie jeździ tam kompletnie nic, ale jak człowiek zdeterminowany, to jakoś dotrze. Ja - stopem i pieszo. Było warto, i z powodu zabytków, i przyrody.

środa, 5 sierpnia 2020

Bielin i Gądno

W planach był tylko wypad do stadniny koni w Bielinie, a doszło jeszcze Gądno i, zupełnie niespodziewanie, Moryń. Z upływem dnia robiło się coraz ciekawiej!

Ale od początku. 

Moryń

O Moryniu mówiło mi wiele osób, dlatego też widząc w Gądnie drogowskaz nie zastanawiałam się nawet sekundy. To jakieś 2 km, ale złapałam stopa, żeby było szybciej. Weszłam na starówkę od strony zachodniej.

wtorek, 4 sierpnia 2020

Kostrzyn nad Odrą i Küstrin-Kietz

Kostrzyn nad Odrą kojarzy się przede wszystkim z niesamowitym Starym Miastem, Twierdzą Kostrzyn, "polskimi Pompejami". Faktycznie, głównie dlatego tam pojechałam. Ale miasto, mimo że prawie całkowicie zniszczone w 1945, ma niezaprzeczalny urok, atmosferę i piękną przyrodę dookoła. I, na szczęście, nie wszystkie zabytki zostały utracone.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Mieszkowice

Mieszkowice były moim największym odkryciem podczas wyjazdu do Kostrzyna nad Odrą. Jestem zachwycona zachowaną dawną architekturą z charakterystycznymi bramami - tylko ok. 30% miasta zostało zniszczone podczas wojny. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta i mury obronne, które są obecnie rewitalizowane.

niedziela, 2 sierpnia 2020

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy

Do Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy pojechałam z powodu słupów milowych poczty pruskiej, kamieni granicznych i drogowskazów, ale chyba każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Witnica

W Witnicy warto odwiedzić Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji i pochodzić ulicami, gdzie zachowało się wiele pięknych, starych domów. I absolutnie nie można przegapić dawnych ścieżek rowerowych - nigdzie takich nie widziałam!

sobota, 1 sierpnia 2020

Gudzisz - Chwarszczany - Reczyce

Celem tej wędrówki była, oczywiście, kaplica templariuszy w Chwarszczanach. Można tam dojść szosą od PKP Namyślin (ok. 5 km), ale stwierdziłam, że lepiej zobaczyć Gudzisz niż go nie zobaczyć, więc nadłożyłam kilka km. A Reczyce wpadły przy okazji, jak wracałam.

piątek, 31 lipca 2020

Dąbroszyn

Dąbroszyn był jednym z największych majątków w Nowej Marchii i w całej Brandenburgii. Do zwiedzenia jest przepiękny folwark, pałac, park i kościół z mauzoleum właścicieli.

czwartek, 23 lipca 2020

Moszna-Wieś i Koszajec

O pięknym spichlerzu w Mosznie-Wsi dowiedziałam się z przewodnika  Zapomniane miejsca Mazowsza, cmentarz ewangelicki w Koszajcu znalazłam sama, szukając ciekawych miejsc w okolicy Pruszkowa.
Wszystko poszło zgodnie z planem, chociaż niespodzianki były.

czwartek, 16 lipca 2020

Wydmy Międzyborowskie

Do Międzyborowa wybrałam się w upalny dzień, idealny do chodzenia po lesie. Chciałam przejść ścieżkę przyrodniczo-historyczną Wydmy Międzyborowskie, a następnie dojść do Żyrardowa.
Ścieżka oznaczona jest żółto-zielonymi kwadratami, ale nie była to taka prosta sprawa...

środa, 17 czerwca 2020

Halinów i Długa Kościelna

W Halinowie i Długiej Kościelnej byłam kilka razy. W maju 2016 przeszłam trasę z Halinowa do Okuniewa, potem w październiku 2017 pojechałam sprawdzić, jak przebiega rewitalizacja pałacyku w Halinowie, a teraz chciałam wejść do kościołów i to wszystko zaktualizować. Tak więc zdjęcia są z różnych okresów, ale daty są ważne tylko przy pałacyku w Halinowie, reszta bez zmian.

niedziela, 7 czerwca 2020

Kobyłka

Kobyłka słynie z przepięknej bazyliki Świętej Trójcy, zaliczanej do zabytków klasy międzynarodowej. Kościół naprawdę oszałamia, zwłaszcza wnętrze!

sobota, 8 lutego 2020

Powsin

Gdy ktoś mówi: "Jadę do Powsina" z reguły ma na myśli Park Kultury w Powsinie. Faktycznie, jest to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego dnia. Ale w Powsinie są również zabytki - znane sanktuarium i chyba zupełnie nieznany, ale z historią, XIX-wieczny dom sierot im. ks. Boduena. Do tego kapliczki i inne pamiątki z przeszłości.