niedziela, 21 sierpnia 2022

Międzyzdroje

Chciałam wyjechać nad morze, gdzieś, gdzie jeszcze nie byłam, gdzie jest coś do zobaczenia i do miejsca będącego dobrą bazą wypadową. Wybór padł na Międzyzdroje.

Trzęsacz

Trzęsacz może poszczycić się atrakcją na skalę europejską - unikalnymi ruinami średniowiecznego kościoła na klifie. To jedyny taki zabytek w Europie.

piątek, 19 sierpnia 2022

Wolin

Wolin słynie przede wszystkim ze skansenu i słusznie, bo niewątpliwie wart jest odwiedzenia.  Zależało mi również na Muzeum i kurhanach na Wzgórzu Wisielców

czwartek, 18 sierpnia 2022

Lubin - Wapnica - Zalesie

Do Lubina można dojść z Międzyzdrojów niebieskim szlakiem spod Muzeum Przyrodniczego WPN (10 km) albo pojechać busem. Ja pojechałam, żeby mieć więcej czasu na miejscu, i wróciłam pieszo.

Głównym celem było grodzisko, Jezioro Turkusowe i, ogólnie, relaks wśród przyrody. 

wtorek, 16 sierpnia 2022

niedziela, 14 sierpnia 2022

sobota, 13 sierpnia 2022

Świnoujście - Karsibór

Do Karsiboru, który jest częścią Świnoujścia, można dojechać autobusem nr 5. Odchodzi z okolic promu i dworca kolejowego. Jakby się nie jechało, należy to zrobić koniecznie! Żałuję, że miałam tylko 1 dzień. Do zobaczenia jest przede wszystkim przepiękny wiejski cmentarz ewangelicki i bardzo ciekawy kościół

niedziela, 31 lipca 2022

Łagów i okolice

Łagów nazywany jest "Perłą Ziemi Lubuskiej" i nie jest to przesada. Już dawno nie byłam w tak pięknym miejscu. To raj dla osób, które chcą odpocząć wśród przyrody, popływać, a jednocześnie pozwiedzać. Dookoła lasy, krystalicznie czysta woda i zabytki w bliskiej od siebie odległości. Łagów posiada cechy uzdrowiska klimatycznego - w XVIII w. powstała tu pierwsza pijalnia wód mineralnych.

wtorek, 26 lipca 2022

Łagów - Łagówek - Sieniawa - Wielowieś - Łagów

Każda z tych wsi ma coś innego do zaoferowania, ale jedno mają wspólne - są to owalnice (z wyjątkiem Łagowa), najpopularniejszy typ wsi na Ziemi Lubuskiej. Zachował się w nich średniowieczny plan osady. Najstarsza jest Wielowieś - pierwsza wzmianka pochodzi prawdopodobnie z 2 poł. XIII w. 

poniedziałek, 20 czerwca 2022

Sobór św. Aleksandra Newskiego i jego drugie życie

Sobór św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim (ob. Piłsudskiego) w Warszawie był podobno największym w Europie (poza Rosją). Widoczne w nim były wpływy architektury Rusi włodzimiersko - suzdalskiej i elementy stylu bizantyjskiego. Został wysadzony w 1926. Jego pozostałości napotykałam przypadkowo, aż wreszcie postanowiłam zgłębić temat.

Wg różnych źródeł w Warszawie funkcjonowało od 19 do ponad 40 cerkwi. Pozostały tylko dwie. 

sobota, 11 czerwca 2022

Sobików

Sobików warto odwiedzić z powodu drewnianej, XVII-wiecznej dzwonnicy krytej gontem oraz XVIII-wiecznej kolumny związanej ze Szwedami znajdującej się na zabytkowym cmentarzu, na którym jest, oczywiście, znacznie więcej historii.

niedziela, 5 czerwca 2022

Chynów - ...

Chynów jest nie tylko wart odwiedzenia z powodu pięknego i oryginalnego modrzewiowego kościoła, ale ma też świetne połączenie kolejowe z Warszawą. Dla mnie był idealną bazą wypadową w okolice, do których dojazd jest praktycznie żaden.

... - Drwalew - Drwalewice - Budziszyn - Edwardów - Chynów

Po ok. 45 min. z Chynowa doszłam do Drwalewa. Przy drodze prowadzącej do pałacu znajduje się tablica informacyjna.

sobota, 30 kwietnia 2022

Brwinów

Pierwszym zabytkiem Brwinowa, jaki zobaczyłam była kaplica Marylskich, dawna kaplica dworska. Wracałam ul. Powstańców Warszawy z Moszny-Wsi i Koszajca i akurat przechodziłam koło cmentarza. Jeździłam potem jeszcze kilka razy, nawet po pracy, żeby posiedzieć w parku. Lubię to miasto, na szczęście z Warszawy mam blisko.