Ustka to miejsce, do którego chce się wrócić mimo dużej ilości turystów w sezonie. Nie wiem, jak to możliwe, ale nie odczuwa się tego tak, jak np. w Karwi, gdzie nie ma praktycznie nic poza straganami. Ustka ma klimat i klasę, w dużym stopniu dzięki bardzo udanej rewitalizacji starówki, która trwa od 2005 r. Można się zgubić w bocznych uliczkach i odpocząć od tłumu.
poniedziałek, 16 lipca 2018
sobota, 14 lipca 2018
Muzeum Ziemi Usteckiej i Muzeum Chleba w Ustce
Muzeum Ziemi Usteckiej mieści się w budynku, który jest repliką XVIII-wiecznego ryglowego domu. Można w nim zobaczyć 3 wystawy zatytułowane: Historia Ustki i stoczni "Ustka", Nieznana historia kąpieliska i Koleje w miniaturze.
Machowino i Bydlino
Do Machowina pojechałam głównie z powodu cmentarza ewangelickiego, ale jest też pałac, który niegdyś był główną siedzibą rodu Uckermannów, i kościół.
piątek, 13 lipca 2018
czwartek, 12 lipca 2018
Rowy
Rowy zostawiłam sobie na dzień idealny, żeby spędzić go spokojnie na plaży. Chciałam zobaczyć kilka rzeczy, przejść kawałek Słowińskim PN, wyjść na plażę i powegetować wracając do Rowów :) W sumie udało się, ale niewiele brakowało... Niebo na zdjęciach mówi wszystko!
środa, 11 lipca 2018
Czołpino - Smołdzino - Gardna Wielka - Gardna Mała
Muszę przyznać, że ta trasa mnie przerosła. Nie dałabym rady jej przejść, nie dlatego, że jest za długa, ale dlatego, że za dużo było do zobaczenia. Do tego musiałam się spieszyć, bo komunikacja jest tam tragiczna :(
Etykiety:
Armia Czerwona,
bunkry,
cmentarz ewangelicki,
Czołpino,
elektrownia wodna,
Gardna Mała,
Gardna Wielka,
latarnia morska,
pomniki,
Pomorze,
Słowiński Park Narodowy,
Smołdzino,
Smołdziński Las
Lokalizacja:
Smołdzino, Polska
wtorek, 10 lipca 2018
Objazda - Machowinko - Wytowno
Do Objazdy dojechałam busem z Ustki z zamiarem przejścia przez Machowinko do Wytowna. Trasa ok. 5 km. Kościoły ryglowe, pałace i folwarki.
Lokalizacja:
Objazda, Polska
poniedziałek, 9 lipca 2018
Zimowiska i Charnowo
Do Zimowisk koło Ustki należy pojechać koniecznie w niedzielę ok. 10, bo tylko wtedy można wejść do kościoła. A wejść trzeba. Charnowo to kolejna wieś "Krainy w Kratę" - nie tylko niesamowite czworoboczne zagrody z budynkami szachulcowymi, ale też kościół. I tu też udało mi się wejść.
sobota, 7 lipca 2018
Krzemienica - Możdżanowo - Zaleskie - Duninowo
Krzemienica to nieduża wieś ok. 2 km od Swołowa. Kilka gospodarstw na krzyż, ale za to jakich! Wg przewodnika Polska Niezwykła to jedna z piękniejszych wsi "Krainy w Kratę".
Swołowo
Swołowo nazywane jest "stolicą Krainy w Kratę".
piątek, 6 lipca 2018
Kluki
Kluki to dawna wieś słowińska położona na terenie Słowińskiego Parku Narodowego nad jeziorem Łebsko. Aż do I wojny światowej była odcięta od świata, a tradycje i język słowiński utrzymały się tam do początku XX w. Słowińcy zamieszkiwali wieś do początku lat 70. XX w., potem wyjechali do Niemiec. Teraz jest tam Muzeum Wsi Słowińskiej.
Karzcino, Lubuczewo i Żelkowo
Po zwiedzeniu Kluk i wydostaniu się stamtąd ostatnim autobusem, w połowie dnia, znalazłam się w Karzcinie. Zdjęcia folwarku widziałam, ale jak go zobaczyłam z autobusu w drodze do Kluk... Rewelacja, jak średniowieczny zamek!
czwartek, 5 lipca 2018
Poddąbie - Orzechowo - Ustka
To był tak naprawdę jedyny dzień w ciągu 2 tygodni, kiedy można było spokojnie zaplanować długi spacer plażą bez obawy, że lunie. Trasa ma ok. 10 km i zajęła mi cały dzień, razem ze zwiedzaniem, leżeniem na plaży, obiadem itd. Ale do Poddąbia pojechałam głównie z powodu archeologii.
środa, 4 lipca 2018
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
W skład Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wchodzą:
- Zamek Książąt Pomorskich (wystawy stałe i czasowe, restauracja),
- Młyn Zamkowy (wystawy stałe i czasowe),
- Spichlerz Richtera (herbaciarnia, wystawy czasowe),
- Brama Młyńska (pracownie konserwatorskie),
- Dworek (biblioteka i biura).
Etykiety:
Brama Młyńska,
kultura,
Młyn Zamkowy,
Muzeum Pomorza Środkowego,
Pomorze,
Słupsk,
Spichlerz Richtera,
zabytki,
Zamek Książąt Pomorskich
Lokalizacja:
76-200 Słupsk, Polska
Subskrybuj:
Posty (Atom)