Zaczęłam od poewangelickiej cerkwi Św. Apostołów Piotra i Pawła z k. XIX w.
Cerkiew; ul. Krasińskiego |
Udało mi się wejść na teren, ale, niestety, nie do środka. Wiadomo tyle, że ikonostas jest z XIX w.
Ciekawy jest ten ptak na oknie.
Przeszłam na Planty, ciągnące się wzdłuż ul. Sienkiewicza. Jest tu, oczywiście, pomnik H. Sienkiewicza i fontanna. Na tablicy informacja:
Aleja Sienkiewicza leży w pasie dawnych fortyfikacji ziemnych i fosy wchodzącej w skład miejskiego systemu obronnego Słupska. Dokonana na przełomie XIX i XX wieku przebudowa miasta umożliwiła utworzenie na miejscu dawnych umocnień i fos pasma plantów, otaczających zielonym pierścieniem dzielnice staromiejskie.
Planty |
Ciekawostką jest codzienne aktualizowanie daty - rano ogrodniczka przesadza kwiaty.
W Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Witkacego i, jak widać, motyw ten pojawia się też poza Muzeum. Taką oto fajną tablicę pamiątkową wypatrzyłam na ul. Sienkiewicza :) Dodać należy, że Witkacy w Słupsku w ogóle nigdy nie był.
Super pomysł!
Ale to jeszcze nic w porównaniu z tym, co zobaczyłam za moment na ul. Kilińskiego. Nie wierzyłam własnym oczom, że coś takiego się zachowało!!!
Ul. Kilińskiego |
Nie jestem specjalnie wyczulona na pomniki i przeważnie mnie nie ruszają, ale ten mnie rozwalił kompletnie... Nie dlatego, że jestem z Warszawy, bo przecież niejeden pomnik związany z Powstaniem widziałam. Coś w nim jest...
Ul. Szarych Szeregów |
Kościół św. Mikołaja |
Za chwilę byłam na Starym Rynku. Oprócz starych kamienic, w południowej pierzei znajdują się budynki stylizowane na zabytkowe.
Pośrodku zdjęcia widać Aptekę Dworską z 1783 (Stary Rynek 5), a po prawej stronie - kamienicę mieszczańską z pocz. XIX w. (Stary Rynek 4).
W pobliżu rynku znajduje się kościół Mariacki z 2 poł. XIV w., kilka razy przebudowywany, a po wojnie odbudowany.
We wnętrzu ciekawa jest ambona z 1630 r. Wejście na nią ujęte jest portalem, a w drzwiach zachował się zamek z 1609 r. Ładny jest wczesnobarokowy ołtarz boczny i drewniane epitafia barokowe. Ołtarz główny i witraże są współczesne. Na ceglanych wspornikach w prezbiterium są wyobrażenia ludzkich twarzy, ale, jak dla mnie, słabo widoczne.
Ul. Nowobramska prowadzi do Nowej Bramy z XIV w. Z tablicy informacyjnej:
Mieściło się w niej więzienie, przędzalnia, warsztaty wojskowe oraz Muzeum (przed wojną i po niej).
Począwszy od roku 1910 do 1959 pod jej gotyckim łukiem przejeżdżały tramwaje.
Przed Bramą stoi odrestaurowany, powojenny tramwaj, w którym mieści się Informacja Turystyczna (była nieczynna, za to świetna jest w pobliżu ratusza).
Za Nową Bramą jest pl. Zwycięstwa, a na nim ładne kamienice, najstarszy dom handlowy w Słupsku ("Słowiniec", 1910) z przedwojenną windą, i ratusz.
Windy zobaczyć się nie da, a na wieżę ratuszową można wejść tylko z przewodnikiem.
Przy Nowej Bramie |
Nowa Brama i "Słowiniec" (ob. bank) |
Ratusz, 1901 |
Wyładunek w porcie w Ustce w hallu wejściowym i lampy z kurkami gazowymi |
Słupski Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia (kopia, I p.) |
Figurka została znaleziona w 1887 r. podczas kopania torfu w pobliżu Słupska. Przypuszczalnie jest to amulet pradawnego łowcy niedźwiedzi, nawet sprzed 3000 lat.
Kościół ewangelicko - augsburski; ul. Słowackiego 42 |
Parkiem im. Waldorffa doszłam do kościoła ewangelicko -augsburskiego pw. Św. Krzyża z lat 1857-1906.
(...) kamień węgielny pod jego budowę położono 11 listopada 1857 r. - w rocznicę chrztu ks. dra Marcina Lutra. (...) Po II wojnie światowej kościół zaczęła użytkować powołana w 1947 r. Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska), składająca się najpierw z polskich ewangelików, a od 1977 roku także z ewangelików z mniejszości niemieckiej.
tablica informacyjna
W drodze na zamek mija się kaplicę szpitalną św. Jerzego z pocz. XV w. Stała przy szpitalu św. Jerzego, przeznaczonym dla ubogich mieszczan, na ul. Tuwima. W 1913 została przeniesiona w obecne miejsce.
Kaplica szpitalna św. Jerzego |
Kilka informacji o kościele i jego historii ze strony test.slupsk.eu:
"Znajdują się w nim płyty nagrobne księcia Ernesta Bogusława de Croy i jego matki księżnej Anny de Croy, oraz renesansowy ołtarz, polichromowana ambona i barokowe organy. (...)
Pierwotny kościół zgodnie z wymogami reguły zakonów żebrzących, a takimi byli dominikanie, nie miał wieży a jedynie sygnaturkę, w której umieszczono dzwon. Obecny kościół gotycki pochodzi z początku XV w. Był on wówczas aż do 1525 r. kościołem klasztornym. W tym właśnie roku w czasie rozruchów związanych z wprowadzeniem reformacji, tłum napadł na klasztor demolując go i grabiąc, a wnętrze kościoła spalono. Po tym incydencie dominikanie opuścili miasto. (...)
Do 1684 r. część północno-wschodnia budowli spełniała funkcję kościoła zamkowego - książęcego. Od 1693 r. był kościołem parafialnym gminy protestanckiej."
A oto, co udało mi się zobaczyć w przedsionku.
Barokowa płyta nagrobna H. Achtmana z 1672 |
Spod zamku widać Basztę Czarownic z 1415 r. Stoi w parku nad rzeką. Podobnie jak w Nowej Bramie, jest tam obecnie galeria.
Uwaga na czarownicę na miotle! :) |
Skąd nazwa? Odpowiedź na stronie test.slupsk.eu:
"W XVII w. basztę tą przebudowano na cele więzienne i przetrzymywano tu kobiety posądzone o czary - stąd wywodzi się jej nazwa.
Jedno z rond w Słupsku od 2016 r. nosi imię Triny Papisten.
Chodząc po mieście natrafiłam jeszcze na Starostwo Powiatowe z 1903 r. i Browar Słupski - dawny browar R. W. Heydmanna. Jest absolutnie zachwycający! Mieszczą się tam teraz różne hurtownie i magazyny. Na pewno mógłby być wykorzystany w sensowniejszy sposób...
Starostwo Powiatowe; ul. Szarych Szeregów 14 |
Browar Słupski; ul. Kilińskiego 26 - 28 |
Data 1934 |
W browarze nic się nie dzieje od lat. Znalazłam artykuł z 2008 r., z którego dowiedziałam się, że jest prywatny, a właściciel czeka na lepsze czasy. Wojewódzki konserwator zabytków nie widział wtedy problemu. A jak jest teraz, to widać :(
To już był koniec zwiedzania tego dnia. Wróciłam do Ustki z ul. Bałtyckiej, gdzie chyba namierzyłam pozostałości folwarku? (budynek z końskim łbem i 2-ma krowimi, po drugiej stronie ulicy 2 domy wyglądające na robotnicze).
Wróciłam kilka dni później, żeby dokończyć.
Poczta Polska, 1879; ul. Łukasiewicza 3 |
Zespół d. koszar Regimentu Huzarów, d. koszary Bloechera, k. XIX w. (ob. Akademia Pomorska); ul. Boh. Westerplatte 64 |
Jaz na Słupi; ul. Nad Śluzami |
D. młyn przemysłowy, k. XIX w.; ul. Młyńska |
http://test.slupsk.eu/miasto/zabytki
http://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-4018-Trina_Papistin_8211_kobieta_ktora_splonela_na_stosie.html
Masa materiału.
OdpowiedzUsuńA mam tak samo przy opisywaniu zdjęć, zawsze okazuje się wtedy że to czy owo muszę doczytać lub sprawdzić i wtedy wychodzi na jaw żałosna ograniczoność mojej wiedzy.
No właśnie mi się takie rzeczy nie zdarzają, zawsze wyjeżdżam przygotowana na maksa. Nie wiem, jak to się stało.To było na 1 stronie, którą potem znalazłam, a na pozostałych nie. Jeżeli uda mi się teraz wyjechać tam, gdzie chcę, to wyskoczę do Słupska i sprawę dokończę.
Usuń