Do Machowina pojechałam głównie z powodu cmentarza ewangelickiego, ale jest też pałac, który niegdyś był główną siedzibą rodu Uckermannów, i kościół.
Na początek uwaga praktyczna. Jeśli ktoś jedzie 500-tką z Ustki, a potem zamierza iść, powinien wysiąść na przystanku Bydlino, ale tym drugim, za rzeczką. Autobusem z Ustki dojechać do Machowina się nie da.
Szłam ul. Nadrzeczną, całkiem przyjemnie i niezbyt długo. Przy krzyżu trzeba skręcić w prawo. Na końcu tej drogi widać już piękną aleję prowadzącą do pałacu. Teren ogrodzony, wejść w tym miejscu nie można. W pałacu od 1967 r. mieści się Dom Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Aleja prowadząca do pałacu |
Żeby dojść do pałacu, należy kierować się na lewo od miejsca, gdzie zrobiłam zdjęcie alei. Tam brama jest otwarta.
Pałac Uckermannów został wybudowany w połowie XIX w. Mieszkał w nim ojciec, a synowie w okolicznych dworach, czyli w Bydlinie i Zimowiskach.
Rodzina von Uckermann nabyła Machowino i Bydlino od von Lettowów w 1805 r. i pozostawała w tych okolicach do końca wojny. W 1934 właściciel Machowina został pobity przez słupskich nazistów. Ostatni właściciel Bydlina, Konrad von Uckermann, zmarł w 1973 r. w Bawarii.
Pałac Uckermannów, poł. XIX w. |
Pałac Uckermannów, poł. XIX w. |
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 1892 |
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 1892 |
Z dawnego wyposażenia zachował się witraż z 1570 z herbem rodziny von Schwaven, płyta nagrobna rycerza Lorentza Suabe (Schwabe) z 1596 (prawdopodobnie jego), krucyfiks ołtarzowy ufundowany przez panią Uckermann z domu Puttkamer, chrzcielnica z XVI w., dzwon z 1606, prospekt organowy z końca XIX w., empora, ławki oraz ambona.
Wg westernpomerania.com.pl w wieży znajduje się drewniana tablica upamiętniająca mieszkańców Karzcina i Bydlina poległych w I wojnie światowej.
Wejście na cmentarz (2 poł. XIX w.) |
Przeszłam kawałek przez wieś i weszłam do lasu. W drodze na cmentarz zobaczyłam wiewiórkę w stanie dziwnym - jak ona to zrobiła??? :)
Cmentarz jest niesamowity, porównywalny chyba tylko z Klukami. Mieszkańcy Machowina zasługują na uznanie tym bardziej, że wiadomo, jak wyglądają przeważnie cmentarze ewangelickie.
Z tablicy informacyjnej (po polsku i po niemiecku):
W hołdzie WSZYSTKIM spoczywającym obok siebie - mieszkańcy Machowina - POKÓJ ICH DUSZOM
W ramach projektu Pomniki historii - pokoleniom, dzięki ogromnemu osobistemu zaangażowaniu i inwencji mieszkańcy Machowina we własnym zakresie uporządkowali i ogrodzili cały teren cmentarza. Ocalili od zapomnienia mogiły tych, którzy tu żyli i mieszkali. Dokonali nasadzeń zieleni.
Realizacja przedsięwzięcia trwała blisko rok. Zakończenie prac nastąpiło wiosną 2006 roku. Wykonaną pracą zrealizowali obowiązek chronienia dziedzictwa kultury.
Kwatera rodowa rodziny von Uckermann, ostatnich właścicieli Machowina |
Rzadko spotykany motyw serca |
Symbol pojednania? |
Na cmentarzu jest nawet wiata, na co zwróciłam uwagę z powodu pogody, można usiąść i odpocząć.
Panią, z którą wcześniej rozmawiałam, zapytałam też o ruiny młyna. Idąc do Machowina nie widziałam młyna, tylko jakiś biały dom, ale nic innego nie było, a miejsce mniej więcej się zgadzało. Niestety, to było to :( Z tyłu ostał się jeszcze drewniany mostek. Młyn był szachulcowy - drewno i czerwona cegła.
Pani powiedziała mi również o pałacu Uckermannów w Bydlinie. Do Bydlina akurat szłam, bo tam był przystanek. Z głównej drogi weszłam w ul. Kasztanową, potem skręciłam w lewo, we Wspólną.
Pałac jest na Pałacowej. Jest to obecnie budynek mieszkalny, w nie najlepszym stanie.
Do czasu wybudowania pałacu majątkiem zarządzano z Machowina.
Pałac Uckermannów, 1923 |
Pałac Uckermannów, 1923 |
Ul. Wspólna |
Bardzo polecam, szczególnie Machowino, najlepiej w takim czasie, żeby wejść do kościoła. Mi się już nie udało, za mało było niedziel :)
http://ustka.travel/a157-machowino.html
Machowino
http://www.turystycznybaltyk.pl/a31-kosciol-w-machowinie.html
http://eustka.com/atrakcje/szczegoly/machowino-cmentarz
http://pomorskiwehikulczasu.pl/wycieczki-z-przewodnikiem/106-encyklopedia/ludzie/834-von-ueckermann
http://wikimapia.org/1671674/pl/Bydlino
http://www.astra28.eu/bydlino.html
Bogato i ciekawie. Pałac na kolana nie rzuca, ale już kościół i cmentarz bardzo ciekawią.
OdpowiedzUsuńTak, cmentarz jest świetny. Widać, że sensowni ludzie tam mieszkają.
Usuń