Pierwszym zabytkiem Brwinowa, jaki zobaczyłam była kaplica Marylskich, dawna kaplica dworska. Wracałam ul. Powstańców Warszawy z Moszny-Wsi i Koszajca i akurat przechodziłam koło cmentarza. Jeździłam potem jeszcze kilka razy, nawet po pracy, żeby posiedzieć w parku. Lubię to miasto, na szczęście z Warszawy mam blisko.
Cmentarz został założony w 1819.
Kaplica (d. dworska) Marylskich, poł. XVIII w., przeniesiona z Książenic w 1857 |
Tablica fundacyjna |
Przy wejściu do kaplicy znajduje się płyta nagrobna Piotra Marylskiego, Radcy Księstwa Warszawskiego, kapitana wojsk Kościuszki w 1794, radcy stanu pow. sochaczewskiego, marszałka sejmiku błońskiego, zm. 20 VI 1829.
Epitafia członków rodziny są wewnątrz.
Oprócz kaplicy, która jest jednym z najcenniejszych zabytków Brwinowa, na cmentarzu warto też poszukać grobów Stanisława Wilhelma Lilpopa (1863-1930), przemysłowca i jednego z założycieli miasta-ogrodu Podkowa Leśna, Jarosława Iwaszkiewicza (1894-1980) oraz Wacława Kowalskiego ("Sami swoi").
Kwatera żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I w. św. |
Kamienica Jana Tobolki ("Amerykanka"), 1925, d. pawilon, dozorcówka, l. 30. XX w.; Rynek 1 |
Będąc w tym miejscu, można iść w lewo, na stację, wejść do parku przez bramę widoczną na zdjęciu, albo iść w prawo, na rynek i do kościoła.
Kamienica Jana Tobolki ("Amerykanka"), 1925, od str. parku |
Sam Tobolka został w 1939 ostrzeżony przed nadchodzącą wojną i zdążył wyjechać z rodziną do Stanów. W 1996 jego córka odzyskała majątek.
Pałacyk Tobolków, 1927; ul. Rynek 1b |
Kawałek dalej widać rewitalizowany pałac Wierusz-Kowalskich. W międzywojniu służył jako letnia rezydencja rodziny. Jego pierwszy właściciel, Tadeusz Wierusz-Kowalski, był pierwszym prezesem zarządu Ochotniczej Straży Ogniowej.
Pałac Wierusz-Kowalskich, 1910/1936-1937; ul. Dworska 5 (zdj. 14.03.22) |
Tablica upamiętniająca szpital polowy |
Tu ratowano życie setkom bohaterskich żołnierzy 28 d.p. rannych w bitwie pod Brwinowem
W 30-ą rocznicę bitwy tablicę tę ufundowali: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, Koło Brwinów.
Data upamiętnienia: 12.IX.1969 r.
Pałac należał do rodziny do 1940, ale po przegranej bitwie majątek zajęli Niemcy. W 1946 zniszczony pałac znalazł się posiadaniu SGGW w Warszawie. W jakim był stanie widać na zdjęciach.
A oto, co pozostało z budynków folwarcznych.
Stara kuźnia; ul. Dworska 1 |
Czworak, pocz. XX w.; ul. Dworska 3 (zdj. 22.08.21) |
Na street view z 2012 widać jeszcze czworak w dość dobrym stanie, jest też zdjęcie na fotopolska.eu z informacją o rozbiórce w 2021. Zobaczyłam go w ostatniej chwili...
Rządcówka, XIX/XX w.; ul. Dworska 5 |
Za rządcówką jest brama do folwarku i obora. Można też wejść na teren od ul. Przejazd.
Obora folwarczna, 1925; ul. Dworska 5 |
A teraz Rynek i kościół, które zobaczyłam po raz pierwszy w 2021, jak przyjechałam na dożynki. Odbywały się na placu w pobliżu obory.
Kościół św. Floriana, 1927-37 |
Ambona, 2 poł. XVIII w. (św. Andrzej z krzyżem) |
Cmentarz przykościelny |
Z cmentarza przykościelnego pozostał tylko 1 pomnik, zasłużonej rodziny Nowosielskich.
Paweł Nowosielski był rządcą dóbr Brwinów i oficerem powstania kościuszkowskiego; Feliks, oficer wojska polskiego, brał udział w powstaniu listopadowym, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari; Andrzej był uczestnikiem powstania listopadowego.
Pomnik AK, budynek mieszkalno-usługowy, 1 ćw. XX w.; Rynek 6 |
ABY OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
W 50 LECIE ARMII KRAJOWEJ
ŻOŁNIERZE 10 P.P. OBWODU BAŻANT
OŚRODKA BĄK I MIESZKAŃCY
BRWINOWA. 8.XI.1992 r.
Na Rynku jest jeszcze Pomnik Niepodległości z 1930.
W Brwinowie powstały dwie (...) dzielnice [willowe], których układ stanowi konsekwencję istniejącego układu drożnego: na południu od centrum (ulice Leśna, Wilsona, Środkowa, Żwirowa) oraz na północy (ulice Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Konspiracji). Ich zabudowa, kształtowana od początku wieku do 1939 r. składała się z dużych willi, budowanych najczęściej w stylu tzw. narodowym (...) inspirowanych polskim dworem szlacheckim z jego typowymi elementami: kolumnowym gankiem i wysokim łamanym dachem. Nierzadkie są w Brwinowie nawiązania do architektury secesji (...).
brwinow.pl
Warto się przejść tymi ulicami. Nie sposób pokazać wszystkich willi, więc proponuję spacer ul. Grodziską, gdzie znajduje się najwięcej ciekawych budynków, z historią.
Budynek mieszkalno-usługowy (apteka), 1911; ul. Grodziska 7 |
Zachował się oryginalny napis "APTEKA".
D. dom modlitwy, ok. 1910; ul. Grodziska 10 |
Jedyna w Brwinowie zachowana kuczka |
Budynek od 2019 figuruje w rejestrze zabytków, obecnie przeznaczony jest na sprzedaż.
Kuczka to symboliczny szałas budowany z okazji święta Sukkot. Rzadko się je widuje. Znalazłam 2 w Lublinie i tam jest więcej na ten temat.
Wewnątrz zachowały się też ślady po mezuzach (zwitki pergaminu z fragmentami Tory umieszczane w pojemniczkach na prawej framudze drzwi).
Przed II wojną światową w należącym do brwinowskiego przedsiębiorcy Jankiela Karwassera [prowadził skład węgla i drzewa] budynku przy ul. Grodziskiej 10 funkcjonował prywatny dom modlitwy. Modły w nim prowadził rabin dojeżdżający z pobliskiego Grodziska Mazowieckiego. Początkowo dom modlitwy znajdował się na pierwszym piętrze, w dużym pokoju z oknami wychodzącymi na ul. Grodziską.
W 1937 r. w Brwinowie doszło do eskalacji ekscesów antysemickich (...) Ze względów bezpieczeństwa pod koniec 1937 r. podjęto decyzję o przeniesieniu sali modlitewnej do izby położonej od strony podwórza.
sztetl.org.pl
Dom Oldaka, właściciela składu opałowego i tartaku, rozbud. w l. 80. XX w. (UG); ul. Grodziska 12 |
Idąc dalej, warto spojrzeć na willę "Słoneczną" z l. 20. XX w. (nr 19) i "Kasieńkę" z 1 ćw. XX w. (nr 34).
Figura MB, 2012; ul. Grodziska/ Sportowa |
KRÓLOWO POLSKI
MÓDL SIĘ ZA NAMI
NIECH SIĘ NIEZGODA
W NAS NIE ROZWIJA
DAJ BRATNIĄ JEDNOŚĆ
ZDROWAŚ MARYJO
1918 - 1936
Figura MB, uszkodzona w wypadku samochodowym i posklejana, obecnie stoi w ogrodzie dworku Zygmunta Bartkiewicza z 1910 przy ul. Grodziskiej 57 (Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa).
Ul. Sportową można odbić na chwilę do Słonecznej...
Willa "Wernerówka", 1914, w l. 1920-30 szkoła; ul. Słoneczna 3 |
... i zakończyć spacer w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.
Można też iść dalej ul. Brwinowską do stacji WKD Polesie wstępując po drodze do zabytkowego parku "Turczynek" z 2 pięknymi willami (do Stawiska nie ma wejścia z tej strony), ale ja wróciłam bocznymi uliczkami na stację Brwinów.
Dom dróżnika, 2 poł. XIX w.; ul. Wiejska 28 |
Na koniec ciekawa kapliczka, którą wypatrzyłam na północ od torów.
Ul. St. Skudro/ Wigusin |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz