Budynek koszarowy, 2 poł. XIX w.; ul. Garnizonowa 14a |
Ul. Garnizonowa 22 |
Znalazłam powyższy dom na zdjęciu z 1916.
Ul. Garnizonowa 12 |
Tuż obok, na ul. Olsztyńskiej, znajduje się cmentarz Polska Górka z 2 poł. XVIII w. Zarośnięty, ale nadal piękny, z czytelnymi alejami starych drzew.
(...) w 1712 roku pierwsze pochówki zaczęto organizować na zewnątrz murów obronnych miasta w kierunku Bramy Łaziennej, czyli obecnej „Polskiej Górki” (...). Wchodząc na cmentarz bramą główną (...) mamy po stronie prawej cmentarz polski, po lewej cmentarz ewangelicki niemiecki, a w głębi na wschodzie cmentarz żydowski. (...)
W XIX wieku cmentarz został rozbudowany i powiększony. Najpierw dokonano dokupienia gruntu na pochówek ofiar cholery z 1831 roku. (...)
Na tym cmentarzu spoczywa od 7 maja 1848 roku Gustaw Gizewiusz. (...) Cmentarz jest od 1970 roku obiektem zamkniętym. W pewnej odległości od grobu Gustawa Gizewiusza spoczywa Adolf Tetzlaff i jego żona. Adolf Tetzlaff w 1912 roku rozpoczął żeglugę turystyczną na jeziorach i kanałach. Zmarł w Ostródzie po 1950 roku.
gazetaolsztynska.pl
Brama cmentarna, 1834 |
Bruk z kocich łbów, 1888, i schodki do części ewangelickiej |
Willa Adolfa Wirtha, właściciela tartaku przy ob. ul. Przemysłowej, 1904; ul. Gizewiusza 28 |
Zachowało się tu sporo starych domów, 3 z nich na liście zabytków (nr 2, 15 i 28).
Na Polską Górkę można dojść ul. Nadrzeczną, mijając kaplicę baptystów z 1910 pod nr 3, albo ul. Olsztyńską.
D. Sąd Rejonowy, 1900, rozbud. w l. 1932-33, ob. siedziba parafii ewangelicko-augsburskiej; ul. Olsztyńska 1 |
A teraz spacer ul. Mickiewicza na południe, w kierunku torów.
Dom, pocz. XX w. (ob. Biedronka); ul. Mickiewicza 34a |
Urząd Miejski to nie tylko ładny budynek, ale również wyjątkowo przyjazne miejsce. Mogłam bezstresowo wszystko obejrzeć, do tego sporo się dowiedziałam.
D. siedziba starostwa powiatowego, 1878, rozbud. w 1901, ob. UM; ul. Mickiewicza 24 |
To jest oryginalne |
ostrodaonline.pl
Na witrażu są też herby Olsztynka, Dąbrówna i Miłomłyna, miast ówczesnego powiatu.
Willa, 1926, d. służbowe mieszkanie ostródzkich starostów; ul. Mickiewicza 26 |
W zamku mieści się bardzo ciekawe Muzeum. Podobnie jak ratusz, został odbudowany po zniszczeniach wojennych.
Stary Ratusz, zniszczony podczas II w. św., odbud. w XXI w. |
Pomnik Jedności Europejskiej; pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego |
To d. Fontanna Trzech Cesarzy odsłonięta w 1907 dla upamiętnienia Wilhelma I, Fryderyka III i Wilhelma II, którzy w 1888 panowali w Niemczech. Jednak wg artykułu, jaki znalazłam na stronie fotopolska.eu, niezupełnie o to chodziło. Oto fragment:
Inicjatorem budowy fontanny był wielce zasłużony dla rozwoju miasta burmistrz Albert Elwenspoek, zarządzający Ostródą w latach 1889-1908. (...) Ale oprócz funkcji burmistrza Elwenspoek piastował również stanowisko mistrza powstałej w 1893 roku ostródzkiej loży masońskiej „W drodze na Wschód” („Auf dem Wege zum Osten”), wchodzącej w skład berlińskiej Wielkiej Loży Narodowej.
Jak wielu wolnomularskich mistrzów, Elwenspoek chciał zostawić po sobie pomnik, świadectwo zaangażowania w życie miasta i działalności w loży masońskiej. (...) Oficjalnie wybudował (...) fontannę, upamiętniającą niemieckich cesarzy, w rzeczywistości zaś na placu przed ratuszem umieścił granitowy masoński obelisk. Wykonanie z brązu medalionów przedstawiających wizerunki Fryderyka i dwóch Wilhelmów powierzono berlińskiemu rzeźbiarzowi Arnoldowi Künne, również członkowi loży masońskiej.
(...) najbardziej reprezentacyjny z miejskich pomników to tak naprawdę masoński symbol słońca (...)
Obelisk jest oryginalny. Po powojennym zamieszaniu powrócił na swoje miejsce i od 2004 jest częścią Pomnika Jedności Europejskiej. Dawniej była tu studnia, wykopana na Nowym Rynku pod koniec XIX w.
Stamtąd już tylko krok do kościoła św. Dominika Savio z l. 1330-1351. Po spaleniu w 1945, został odbudowany w 1985 przez zakon salezjanów. Zachowały się 2 późnogotyckie kropielnice z XIV-XV w. oraz gotycki portal drzwi wejściowych.
Szukałam bezskutecznie średniowiecznych murów obronnych w okolicy kościoła. Niestety - były w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wiadukt i cerkiew.
A teraz powrót na ul. Mickiewicza, gdzie pod nr 9 stoi ładny dom z 1896, i przejście przez tory na ul. Czarnieckiego.
Od razu widać kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (1857, 1910-1913) przy ul. Sienkiewicza. Najstarszym i najcenniejszym elementem wyposażenia jest Pieta.
Pieta, gotycka drewniana figura, k. XIV w., ok. 1914 przeniesiona z Gietrzwałdu |
Ambona, pocz. XX w. |
Ciekawostką jest karawaka postawiona w 2020 przy kościele. Oczywiście z powodu pandemii COVID-19.
Ul. Sienkiewicza prowadzi do kolejnego kościoła, ewangelickiego.
Warto go dokładnie obejrzeć i wejść do środka. Przy odrobinie szczęścia da się to zrobić, nawet jeśli jest teoretycznie zamknięty.
Od razu zaznaczam, że wejście na wieżę widokową nie jest teraz możliwe.
Kościół ewangelicki, 1909, ogrodzenie, 1907 |
Początkowo Kościół ewangelicki był wyłącznie polskojęzyczny (...). Także w XIX w. do Kościoła należało jeszcze wielu polskojęzycznych mazurów (...) właśnie Ostródę wybrał sobie na siedzibę obrońca mazurów ks. Gustaw Gizewiusz. Ten wybitny duchowny urodził się w Piszu, a szkołę średnią ukończył w Ełku, jednak najbardziej owocny okres jego życia i pracy przypada na służbę w parafii luterańskiej w Ostródzie. To tutaj był polskim duszpasterzem od 1835 r. do swojej śmierci 7 maja 1848 r. (...) jego pochówek nie tylko był hołdem dla uczczenia tej wielkiej postaci, ale również wielką manifestacją sprawy, której służył za życia. (...) bronił praw mazurów do posługiwania się językiem polskim i walczył z silną ówcześnie germanizacją w Prusach. Wraz z wieloma ewangelickimi duchownymi tamtych czasów dbał i pielęgnował mazurską tradycję i kulturę. Był autorem wielu pieśni kościelnych (...)
Sytuacja zmieniła się na lepsze dopiero w 2011, kiedy to parafia otrzymała budynek po d. sądzie rejonowym przy ul. Olsztyńskiej. Wcześniej jej siedziba mieściła się w wynajmowanej pastorówce przy kościele ewangelickim.
W kościołach protestanckich ambona niekiedy jest połączona z ołtarzem głównym w jednolitą konstrukcję (tzw. ambona ołtarzowa), będąc w nim z reguły umieszczona centralnie w miejscu, które w ołtarzu w kościele katolickim zajmuje obraz. Bywa też umieszczana nad ołtarzem.
Wikipedia
Plebania, ob. dom, pocz. XX w.; ul. Sienkiewicza 22 |
Dom z symbolami masońskimi, pocz. XX w.; ul. Sienkiewicza 18 |
Stary cmentarz katolicki przy ul. Czarnieckiego był miejscem pochówku i dla Niemców, i dla Polaków. Został zamknięty kilka lat po wojnie. Od 1988 figuruje w rejestrze zabytków, a w 2009 przeszedł renowację. I pomyśleć, że groziła mu likwidacja...
Cmentarz, 2 poł. XIX w.; ul. Czarnieckiego |
Domy, pocz. XX w.; ul. Czarnieckiego 31 i 33 |
Koszary Białe (artyleryjskie) powstały w l. 1912-1913 między ob. ulicami Czarnieckiego, Jagiełły, Pieniężnego i Kościuszki. Są rozmieszczone po obu stronach ul. Sobieskiego i tak najlepiej je zwiedzać.
Budynek koszarowy, ob. Sąd Rejonowy, Prokuratura Rejonowa; ul. Jana III Sobieskiego 12 |
Koszary Białe (stajnie) od ul. Pieniężnego |
Arsenał; ul. Wojska Polskiego 8 |
Obok znajduje się wozownia (ul. Wojska Polskiego 6). Ja szłam ul. Jagiełły.
Kasyno wojskowe, 1913; ul. Czarnieckiego 30/ Jagiełły |
Willa Waltera Gladtke, właściciela 2 cegielni, ok. 1904; ul. Czarnieckiego 18 |
Po wojnie willa była kwaterą rosyjskiego komendanta wojennego Ostródy, płk Konstantinowa, potem mieściła komitet PZPR i przedszkole. A tu jest stare zdjęcie.
Rogatka, ob. kwiaciarnia, pocz. XX w.; ul. Pieniężnego 30 B |
Koniecznie należy się przejść ul. Jana Pawła II (secesja), Pieniężnego i Wyszyńskiego (osiedle kolejowe).
Dom, pocz. XX w.; ul. JPII 20 |
Domy, pocz. XX w.; ul. Pieniężnego 7, 9, 11, 13 |
Pod nr 13 widnieje tabliczka "Własność PKP".
Domy, pocz. XX w.; ul. Wyszyńskiego 18-6 |
Ul. Chrobrego doszłam do 3 cmentarzy.
Najpierw cmentarz wojenny Armii Radzieckiej, na którym spoczywa 575 żołnierzy 3 i 45 Armii Czerwonej poległych podczas walk z cofającymi się jednostkami Wehrmachtu w 1945.
Obok cmentarza z I wojny znajduje się cmentarz komunalny z ciekawymi pomnikami.
Cmentarz, pocz. XX w.; ul. Chrobrego/ Spokojna |
TU SPOCZYWAJĄ
PROCHY FUNKC. MO i SB
POLEGŁYCH W WALCE
O UTRWALENIE
WŁADZY LUDOWEJ
NA TERENIE
POW. OSTRÓDZKIEGO
W 1946-1947 R.
I powrót do centrum ul. Grunwaldzką i Drwęcką. Minęłam wspomniane już Czerwone Koszary wpisane w 2020 do rejestru zabytków, LO Nr 1 im. Jana Bażyńskiego...
Dom, ob. szkoła, 1907; ul. Drwęcka 2 |
... i wodociągową wieżę ciśnień z 1904 naprzeciwko.
Przy ul. 11 Listopada można zobaczyć kilka ładnych domów (np. nr 13, pocz. XX w.), wodociągową wieżę ciśnień (kolejową) z pocz. XX w. i budynek d. Warsztatu Naprawczego Kolei Żelaznej. Bardzo podobał mi się dworzec.
Budynek biurowy d. Warsztatu Naprawczego Kolei Żelaznej , 1895-1896; ul. 11 XI 26 |
Dworzec kolejowy, 1872 |
Dom, pocz. XX w.; ul. Spichrzowa 1 |
Dom, pocz. XX w.; ul. Spichrzowa 5a |
Niestety, będzie to już tylko atrapa, a nie zabytek.
Dom pod nr 1 przypomina wg mnie spichlerz. Dowiedziałam się, że mieszkali tam pracownicy.
Na koniec północna strona Jeziora Drwęckiego. Zawsze promenadą dochodziłam do centrum.
Wieża Bismarcka, 1902, l. 20. XX w. |
Kamień Plebiscytowy z 11.07.1920 |
Wieża Bismarcka została zbudowana z ciosanych kamieni narzutowych i ma ok. 10 m. Była to pierwsza tego typu budowla w Prusach Wschodnich. Znajduje się przy Parku Collisa z pocz. XX w. Teren jest ogrodzony, ale dobrze widać ją z promenady.
Kamień jest jednym z niewielu, jakie dotrwały do naszych czasów.
W Parku Miejskim przy ul. Mickiewicza stoi pomnik Tadeusza Kościuszki z 1947.
Pomnik sfinansowało koło ZZK z pieniędzy uzyskanych z organizowanych zabaw tanecznych i innych imprez. Po wykonaniu rzeźby (...) kolejarze mieli przenieść ją z zakładów do parku przy ówczesnym starostwie (...), a następnie zamontować na cokole. Pozostało jeszcze zakryć niemiecki napis na cokole pomnika: „Poległym żołnierzom/Ku pamięci/ 1864. 1866. 1870-71.” tablicą z napisem w języku polskim: WODZOWI LUDU/ TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE/ PRACOWNICY P.K.P. W OSTRÓDZIE.
fotopolska.eu
Młyn, 1897; ul. Mickiewicza 19 |
A tak wyglądał młyn w l. 1900-1914. Chyba nadal jest wystawiony na sprzedaż.
Śluza Ostróda, 1872; ul. Mickiewicza 42 |
Herb woj. warmińsko-mazurskiego; ul. Mickiewicza |
Orzeł Biały w górnym polu nawiązuje do herbu Polski z czasów panowania Władysława Jagiełły. Baranek Boży w polu drugim nawiązuje do Warmii. Czarny orzeł pruski z literą "S" (Zygmunt I Stary) jest natomiast godłem zaczerpniętym z herbu Prus Książęcych i bywa czasami utożsamiany z Mazurami.
Wikipedia
Tu jest wyraźniej.
Studzienka kanalizacyjna; ul. Kościuszki |
(...) przed II wojną światową w Ostródzie istniała (...) metalowa fabryka niemieckich braci Kuhn (wcześniej własność Adalberta Schmidta), która w okresie wielkiego kryzysu przejęta została z powodu długów przez Krajowy Bank Prowincji Prusy Wschodnie. Podczas II wojny światowej w fabryce pracowali francuscy jeńcy. Ich kwatery znajdowały się na terenie fabryki. Budynki nie przetrwały wojny, ale zachowały się studzienki kanalizacyjne, przynajmniej dwie kompletne, reszta zniszczona została prawdopodobnie w latach 70. w wyniku spolszczania Ostródy.
polskaniezwykla.pl
Do Ostródy wrócę na 100%. Podoba mi się klimat tego miasta, położenie, zabytki. Spokój i sympatyczni ludzie. Znalazłam też kilka miejsc wartych odwiedzenia w okolicy.
Dobry dojazd też ma znaczenie - mam tylko 2 godziny pociągiem z Warszawy, więc zawsze można wyskoczyć na weekend.
https://mazury24.eu/aktualnosci/cien-historii-ostroda-wyjatkowe-miasto-na-krancach-mazur,11921 stare zdjęcia
https://bipostroda.warmia.mazury.pl/upload/files/Wykaz%20zabytk%C3%B3w%20nieruchomych.pdf
https://bipostroda.warmia.mazury.pl/upload/files/GEZ%20Ostr%C3%B3da%20-%20karty.pdf
https://fotopolska.eu/Ostroda/u117155,ul_Garnizonowa.html
https://fotopolska.eu/Ostroda/b43975,Koszary_JW_3732.html
https://fotopolska.eu/Artykuly---woj.-warminsko-mazurskie-Artykuly---Ostroda
https://gazetaolsztynska.pl/ostroda/4616,Ostrodzkie-cmentarze.html
https://www.ostrodaonline.pl/wiadomosci/645-kilka-uwag-w-sprawie-herbu-ostrody.html
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,6,-1,-1,-1,-1,-1,Ostr%C3%B3da.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz