niedziela, 2 listopada 2014

Morysin, czyli zapomniana część Wilanowa

O Morysinie wiedzą chyba tylko osoby interesujące się Warszawą, nikogo na spacerze nie spotkałam. Ewentualnie może kogoś zaintrygować kawałek bramy widocznej z ul.Vogla.
Niby jest jakiś szlak, ale bardzo umowny, żadnych wskazówek, gdzie co jest.

Wejść można piaszczystą drogą prowadzącą od Vogla, tuż za jeziorkiem, ale ja poszłam jeszcze dalej i zaczęłam od starej, opuszczonej pasieki.


Widok bramy z okolicy pasieki

Kilka słów o historii ze strony pałacu w Wilanowie:

 
" Za czasów Jana Sobieskiego w peryferyjnej, wschodniej części rezydencji wilanowskiej znajdował się zwierzyniec, gdzie król hodował daniele, a także polował i odbywał przejażdżki. W pierwszej ćwierci XIX wieku Stanisław Kostka Potocki wraz z żoną Aleksandrą założyli na tym terenie romantyczny park."

A oto, co z niego zostało :(

W jak zwykle niezawodnej Fotopolsce znalazłam stare zdjęcia. Szczegółowe opisy i cytaty również pochodzą ze strony warszawa.fotopolska.eu.

Neogotycka brama (1846), która zamykała aleję położoną na osi pałacu w Wilanowie
Mieszkanie stróża przy bramie, z lewej strony wejście do wieży




Pseudogotycka brama z wieżą została zaprojektowana przez Henryka Marconiego i ozdobiona ceramiczną dekoracją architektoniczną przez brata architekta, Ferrante Marconiego. Całość ozdobiona została herbami Pilawa (Potockich) i Szreniawa (Lubomirskich).

Brama w latach 1920-30.
Wieża bramna

Pałacyk - rotunda (1811)
Pałacyk myśliwski w 1915  z parterowym pawilonem i tarasem. Nawiązywał do świątyni Herkulesa na Forum Boarium w Rzymie.

Ślady po kominku w rotundzie?




"Dzieło Stanisława Kostki Potockiego i Piotra Aignera. Pałacyk pierwotnie składał się z piętrowej rotundy, przypominającej antyczną świątynię Westy i piętrowego, prostokątnego aneksu. Na parterze rotundy znajdowała się jadalnia, a na piętrze salonik z kominkiem ozdobiony dekoracją sztukatorską. W aneksie mieściły się dwa niewielkie pokoje z garderobą i sień. Od strony północnej była dobudowana ażurowa drewniana altanka, przykryta spadzistym dachem."
Schodki prowadzące do rotundy
Domek dozorcy (1850)
A tu domek dozorcy w 1920 i 1973. Zaprojektowany przez Franciszka Marie Lanciego nawiązywał do renesansowych form włoskich. Miał wieżyczkę i kamienną pergolę.

Gajówka z 1846 r.
Gajówka z 1846 r.
"Wzniesiona na skraju dawnego sadu owocowo-warzywnego, zamieszkana była prawdopodobnie przez ogrodnika. Wzniesiona w 1846 roku wg. projektu Franciszka Marii Lanciego. Dziś jest jedyną zachowaną drewnianą budowlą dawnego Morysina."

Most Rzymski, prowadzący na wyspę, na której znajduje się monument upamiętniający rozegraną w 1809 roku bitwę pod Raszynem
Na most i wyspę można się dostać od strony pałacu, kierując się na lewo.

Pomnik Bitwy Raszyńskiej
Na koniec jeszcze jeden obiekt, przeniesiony do Pawilonu Rzeźby w parku pałacu wilanowskiego - Oraculum z kamienną figurką Dionizosa. W bardzo ciekawym artykule "Symbolika i magia Oraculum w Wilanowie"  są też zdjęcia.

Morysin to obecnie rezerwat przyrody, chroniący fragment dawnego lasu łęgowego w widłach Kanału Sobieskiego i Wilanówki (od 1996; poruszać się po nim można od 2014), pomnik historii (od 1994), w rejestrze zabytków od 1973.
Jak widać, nie wpłynęło to w żaden sposób na stan zachowania poszczególnych obiektów...



http://www.wilanow-palac.pl/rezerwat_przyrody_morysin_miejsce_spotkania_przyrody_i_historii.html
Dawny Morysin na Fotopolsce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz