Tak więc pierwszego dnia po przyjeździe pobiegłam na zamek.
Wejście do Muzeum |
SZTUKA CERKIEWNA XII - XX W.
Eksponaty pochodzą z cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Jest ich ponad 1200. To jedna z najbogatszych kolekcji w Polsce i w Europie.
Sąd Ostateczny, 1 poł. XVII w., Lipie |
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
Jest to największa na świecie kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego (ok. 6000). Oprócz obrazów, które są chyba najbardziej znane, zobaczyć można fotografie z lat 50-tych, szkice, grafiki, obrazy na szkle, prace komputerowe, oraz odtworzoną warszawską pracownię. W dużym stopniu jest to wystawa autorska - artysta sam wybrał to, co wg niego było najważniejsze. W testamencie przekazał cały swój dorobek Muzeum.
Nie będę się tu mądrzyć na temat malarstwa Beksińskiego, bo nie jestem znawczynią. Po prostu mogę na to patrzeć bez końca, a im dłużej patrzę, tym większe wrażenie na mnie robi. Dopiero wtedy można poczuć atmosferę obrazu, zauważyć szczegóły. Rzut oka nie wystarczy.
Na wystawie można też zobaczyć zdjęcie domu Beksińskich. Był to dworek z 1. poł. XIX w., w rejestrze zabytków. Został zburzony pod koniec lat 70-tych XX w. Obecnie w tym miejscu (ul. Jagiellońska) znajduje się Zieleniec Beksińskiego, a na nim studnia - jedyny relikt po domu Beksińskich.
Zieleniec Beksińskiego |
http://www.nowiny24.pl/archiwum/art/6159439,tajemnice-ikon-i-obrazow-beksinskiego-w-sanoku,id,t.html
http://www.muzeum.sanok.pl/pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz