wtorek, 5 listopada 2024

Jabłonna

Jabłonna to idealny cel 1-dniowego wypadu z Warszawy czy okolic. Jest bardzo dobrze skomunikowana, położona przy głównej drodze. Zwiedza się ją łatwo, bo wszystkie zabytki znajdują się blisko siebie i przy jednej ulicy (Modlińskiej). Potem można odpocząć w parku pałacowym. 

Najstarszą wzmiankę pisaną o Jabłonnie znajdujemy w tzw. „Spominkach Płockich” z 1339 r. (...) miejscowość była puszczańską osadą bartną zobowiązaną do dostarczenia 14 donic miodu na rzecz biskupstwa płockiego. W 1418 r. biskup Jakub z Korzkwi lokował Jabłonnę na prawie chełmińskim. Pierwsza znaczniejsza siedziba biskupia została wybudowana tu na początku XVI w. (...) Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy ranga Jabłonny stopniowo wzrosła. Po objęciu stolicy biskupiej przez Karola Ferdynanda Wazę drewniana rezydencja została rozbudowana w 1646 r. o murowaną kaplicę. Pod koniec XVIII w. rezydencja w Jabłonnie podupadła. Jej nową kartę rozpoczął w 1774 r. biskup Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta. (...)

Zespół pałacowo-parkowy powstał w latach 1774-1784 w dwóch etapach, co wiązało się z działalnością czołowych architektów epoki: Dominika Merliniego i Szymona Bogumiła Zuga.

                                                                                                   mazowsze.szlaki.pttk.pl

W 1794 roku spadkobiercą Jabłonny został bratanek Michała - książę Józef Poniatowski (...) który często bywał tu w latach 1798-1806. Jego osobisty apartament mieścił się na parterze prawej oficyny.
Po tragicznej śmierci księcia Józefa w bitwie pod Lipskiem w roku 1813, Jabłonnę otrzymała w dożywocie jego siostra Teresa Tyszkiewiczowa.
W 1822 roku obiekt stał się własnością Anny z Tyszkiewiczów 1°voto Potockiej 2°voto Dunin-Wąsowiczowej. Anna (...) przystąpiła do przekształcania posiadłości, chcąc z niej uczynić miejsce upamiętnienia księcia Józefa [łuk triumfalny, tablica na ścianie pałacu].
Za czasów Anny Dunin-Wąsowiczowej przekształcono także park, w którym drzewostan został uformowany w wielkie klomby, a dziedziniec przed pałacem obsadzono drzewami i krzewami. (...)
W 1944 roku Pałac został spalony przez wojska niemieckie. W rękach rodziny Potockich Jabłonna pozostawała do roku 1945.

                                                                                                  palacjablonna.pl

Zespół pałacowo-parkowy znajduje się przy ul. Modlińskiej 105. Od 1953 należy do Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Kordegarda wschodnia z napisem "SALVE"

Kilka informacji o bramie wjazdowej z karty zabytku:

Wzniesiona w 1827 r. Przy jej wznoszeniu wykorzystano starsze postumenty stojące pierwotnie przed pierwszą bramą na wysokości pawilonów - pierwotnych kordegard Zuga. Na postumentach tych stały gryfy. Kolumny zostały sprowadzone przez Annę z Tyszkiewiczów Potocką z zamku malborskiego dewastowanego ówcześnie przez Prusaków. Według tradycji miały na nich stać rzeźby wielkiego mistrza i komtura. Pochodzenie kul nieznane. 

Brama ogrodowa, na lewo od wejścia

Pałac, 1774-1777

Między bramą wjazdową a pałacem rośnie najstarszy w Polsce modrzew europejski. Ma ponad 240 lat, czyli pochodzi z czasów budowy pałacu.

Zegar słoneczny przed pałacem, w tle modrzew europejski

Pałac od strony parku

Dawny ogród barokowy dochodził do Wisły. W 2. poł. XVIII w. został przekształcony przez Szymona Bogumiła Zuga w angielski ogród krajobrazowy.

Tablica poświęcona Poniatowskiemu widoczna przy kolumnie

USTRONIE BOHATERA
 OZDOBIWSZY STARANNIE
BEZ NARUSZENIA PAMIĄTEK
 POTOMKOM PRZEKAZUJĘ
1837
A.D.W.

Szara, podłużna tablica po prawej stronie upamiętnia kaplicę z 1646.

Oficyna zachodnia, tzw. Pawilon Księcia Józefa (Gościnny)

W 2. poł. XIX w. pawilon rozbudowano i stał się główną siedzibą Potockich. Nad wejściem zachował się ich herb - Pilawa.
W dawnych pomieszczeniach gościnnych, zgodnie z tradycją, urządzono hotel. W oficynie wschodniej zw. Pawilonem Królewskim obecnie mieszczą się biura Domu Zjazdów i Konferencji PAN.

A teraz inne budowle zaczynając od wejścia, po prawej stronie.

Pawilon zachodni, d. kordegarda Zuga

Muszla koncertowa, k. XVIII w.?

Altana chińska na sztucznie usypanym wzgórzu, 1781, proj. Szymona Bogumiła Zuga, 1952

Szklarnia "belgijka", 1895, niegdyś ozdobiona herbem Potockich

Oranżeria proj. Szymona Bogumiła Zuga

To już park po lewej stronie pałacu.

Łuk triumfalny, 1837, proj. Henryka Marconiego

Na górze łuku jest słabo widoczny napis "PONIATOWSKIEMU".

Wozownia i stajnie proj. Henryka Marconiego

Po wojnie w wozowni mieścił się obóz jeńców niemieckich, a później obóz pracy.

Bardzo szkoda tych budynków... Na tym drugim zdjęciu poniżej widać jeszcze białe i niebieskie kafelki.


Ruiny groty romantycznej proj. Szymona Bogumiła Zuga

W parku prowadzone są prace, ale nie znalazłam żadnych informacji na ten temat. Miejmy nadzieję, że sprawy idą w dobrym kierunku. Gdyby odnowiono budowle parkowe, byłaby perełka!

Tuż obok znajduje się kościół, a za nim droga do folwarku.

Kościół MB Królowej Polski, 1925-34, 1948-54; ul. Modlińska 105A

Pierwszy kościół w Jabłonnie powstał na działce podarowanej przez Maurycego Potockiego, niestety, został wysadzony przez Niemców w 1944. W 1945 parafię objął ks. Józef Abramowicz, a msze odprawiano w jednej z sal pałacu Potockich. 
W l. 90. XX w. kościół przeszedł gruntowny remont. Wejść mi się nie udało, ale w karcie zabytku są zdjęcia wnętrza. W GEZ figuruje też plebania.

Ul. Abramowicza prowadzi do folwarku. I to jest to, co absolutnie należy zobaczyć!


Patrząc na powyższe zdjęcie, po prawej stronie znajdowały się biura i mieszkania, a po lewej - chlewnia. To po odbudowie w l. 50. XX w., bo na początku XIX w. były to 2 oddzielne stajnie.
Bruk został wykonany głównie z kamienia granitowego, tylko na obrzeżach z kamieni polnych.
Obecny układ folwarku ukształtował się przed I w. św. 
Budynki były użytkowane od l. 50. XX w. do 2010 przez PAN, a teraz przy wejściu wisi płachta z informacją, że jest to "nieruchomość do dzierżawy". Oby szybko znalazła się osoba z sensownym pomysłem na to miejsce... 
W GEZ folwark figuruje od 2014.

Budynek biura, mieszkania (d. stajnia)

Lukarna gospodarcza z balkonem i wrota do chlewni (d. stajnia)

Obora

Stodoła i stajnia po pożarze w 2017

Nad wejściem widoczny jest ślad po zdemontowanym herbie Potockich.
Warsztat i garaż

Magazyn zbożowy, d. spichlerz lub budynek mieszkalny

D. stajnie

Warto dodać, że na terenie folwarku, w jego północnej części, od 1928 działała elektrownia hr. Maurycego Potockiego. Zaopatrywała w prąd nie tylko Jabłonnę, ale i okoliczne miejscowości, w tym Legionowo. Prawdopodobnie jej kawałek ocalał jako dom mieszkalny (zdj. w karcie zabytku).

Przy głównej ulicy, Modlińskiej, znajdują się też inne zabytkowe budynki ważne w historii Jabłonny.

UG, d. karczma z zajazdem i kuźnią, ok. 1834; ul. Modlińska 152

W okresie międzywojennym w dawnej karczmie znajdował się Sąd Grodzki, posterunek Policji Państwowej i restauracja "Złoty Róg", a podczas wojny - urząd niemiecki. Budynek został zniszczony w 1944 i w l. 1953-1954 odbudowany.

1. siedziba UG Jabłonna (tzw. stara porodówka), XIX/XX w.; ul. Modlińska 130

Pierwotnie dom mieszkalny, obecnie jest jedynym reliktem stylu narodowego na terenie Gminy. Podczas II w. św. urzędowała tu agentura wojsk niemieckich, a po wojnie mieściła się porodówka. Znalazłam ciekawy film o historii tego budynku.

1. budynek UG Jabłonna 

Zajazd, tzw. Stara Poczta, ok. 1830; ul. Modlińska 102

Była to pierwsza za granicami Warszawy stacja pocztowa, typowy zajazd pocztowy na Trakcie Kowieńskim. Składała się z klasycystycznego budynku głównego i 2 oficyn. Oficyna wschodnia została rozebrana pod koniec XX w. - pozostawała w stanie ruiny od 1945. Oficyna zachodnia - wg GEZ z k. XVIII w. - pełniła funkcję budynku mieszkalnego. Jest w stanie tragicznym...
Poczta mieściła się tu już przed 1914. W l. 60. XX w. na poddaszu urządzono mieszkania dla pracowników.

Oficyna zachodnia

Oficyna zachodnia

Przy Modlińskiej 78 stoi zabytkowa willa Stanisława Bzury z 1900. Był lekarzem gminnym i doktorem zakładowym w Hucie Szkła w Legionowie. Podczas I w. św. w willi mieściła się kancelaria niemieckiej komendantury miejscowej. W międzywojniu doktor prowadził winnicę (stację doświadczalną), wydał też podręcznik uprawy winorośli.

2 rzeczy przegapiłam. Pierwsza to dom plenipotenta Potockich z k. XIX w. przy ul. Parkowej 17 (GEZ). Urzędował do 1945, potem do 1973 budynek pełnił funkcję Nadleśnictwa. Co teraz - nie wiem, ale obok są jakieś szklarnie.
Druga to budynek parowozowni z 1947 przy ul. Zegrzyńskiej 16. Jest reliktem kolejki wąskotorowej do Warszawy, która funkcjonowała w l. 1900-1956. Przez Wawer od 1914 dojeżdżała aż do Karczewa.


Zwiedzałam to wszystko dokładnie w odwrotnej kolejności niż pokazałam. Wysiadłam z autobusu 723 przed pocztą (przyst. Szkolna) i poszłam do folwarku. Park i pałac zostawiłam na koniec, bo to wymagało najwięcej czasu. Poza tym w parku mogłam się zaplątać, czegoś nie znaleźć itp. Okazało się, że prawie zawsze pałac miałam w zasięgu wzroku.

Wrócę na pewno, żeby zobaczyć, co się dzieje z budowlami parkowymi i pójdę w kierunku Wisły. W restauracji pałacowej zachowało się oryginalne sklepienie i XVIII-wieczne malowidła Antonio Tavelliego, więc jest to dobre miejsce na kawę czy obiad.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz