Do Chotomowa warto się wybrać z powodu pięknego kościoła z dzwonnicą bramną. Ciekawy i zabytkowy jest również cmentarz. A potem już tylko spacer po okolicznych lasach!
Warmia i Mazury
▼
poniedziałek, 18 listopada 2019
sobota, 2 listopada 2019
Wieliszew
Do Wieliszewa pojechałam akurat 1 listopada z powodu rosyjskiego cmentarza wojskowego Twierdzy Zegrze. Położony jest w lesie i nie ukrywam, że miałam nadzieję na obecność w tym dniu jakichś ludzi. Tak więc cmentarz będzie w roli głównej, ale też ruiny folwarku Kamieńskich i ich kaplica cmentarna.
poniedziałek, 28 października 2019
Okuniew
Okuniew to dawne miasto, o czym świadczy zachowany rynek z pięknym skwerem. Największą atrakcją są chyba wielkie i malownicze ruiny pałacu, ale też i kościół ufundowany przez dawnych właścicieli majątku, Łubieńskich, znany z serialu "Plebania".
niedziela, 20 października 2019
Szymanów
Do Szymanowa warto się wybrać z powodu pięknego, zabytkowego kościoła oraz pałacu. Wejść raczej nie można, ponieważ jest obecnie siedzibą Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, ale park jest dostępny, a Siostry bardzo życzliwe.
Teresin i Paprotnia
Głównym celem wyjazdu był pałac w Teresinie, ale Niepokalanów jest tak blisko, że aż się prosi, żeby to połączyć. Tym bardziej, że klasztor powstał na polach podarowanych zakonnikom przez właściciela Teresina, księcia Jana Druckiego-Lubeckiego .
Muzeum Strażackie w Niepokalanowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie to jedyna na świecie przyklasztorna straż pożarna! Powstała w 1931, czyli prawie od razu po założeniu klasztoru.
wtorek, 15 października 2019
Łowicz
Łowicz to miasto, którego nie da się w skrócie opisać. Zrezygnowałam z pokazywania wnętrz kościołów, bo wszystkie są pełne dzieł sztuki i epitafiów, na rzecz miejsc mniej znanych, trochę bardziej oddalonych, do których normalnie można by nie dotrzeć, a warto.
poniedziałek, 14 października 2019
Muzeum w Łowiczu
Muzeum w Łowiczu, jak i sam Łowicz, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych folklorem. Mieści się w zabytkowym budynku zespołu klasztornego misjonarzy (1689-1730) przy Rynku Kościuszki 5.
niedziela, 13 października 2019
... - Arkadia
Z Nieborowa szłam równo godzinę i o 15 byłam w Arkadii. Nie była to zbyt
przyjemna trasa - bardzo ruchliwa momentami, ale nie dało się inaczej.
Julianów - Nieborów - ...
Nieborów i Arkadia to miejsca, które koniecznie należy odwiedzić będąc w okolicach Łowicza. Są ważne z punktu widzenia kultury - pałac Radziwiłłów, Manufaktura Majoliki - ale też można tam wspaniale spędzić dzień na łonie natury, w zabytkowych parkach.
poniedziałek, 16 września 2019
Sanniki
Do Sannik jeżdżą chyba głównie miłośnicy twórczości Fryderyka Chopina. W pałacu, w którym spędzał wakacje, dziś odbywają się koncerty. Otacza go piękny park. Ale to, oczywiście, nie wszystko.
niedziela, 15 września 2019
Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach
Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach odbyło się w tym roku po raz 42. Rozpoczęło się od parady, która przeszła ulicami Rybickiego, Konstytucji 3 Maja i Senatorską na Rynek. Uczestniczyły w niej szkoły, różne organizacje, reprezentacje gmin w pięknych strojach regionalnych. To była dla mnie główna atrakcja.
piątek, 30 sierpnia 2019
Szklarska Poręba
Powstanie Szklarskiej Poręby, jak sama nazwa wskazuje, związane było z hutnictwem szkła. Poręba, ponieważ wycinano lasy, a w miejscach tych powstawały osady pasterskie. Pierwsze huty pojawiły się tu w XIV w. Tereny te były wówczas penetrowane przez Walończyków, poszukiwaczy skarbów, po których pozostały m.in. sztolnie i znaki na skałach. Na początku XIX w. Szklarska Poręba była jedną z większych wsi sudeckich, w połowie XIX w. - uzdrowiskiem. Rozwijała się turystyka, a pod koniec XIX w. zaczęli napływać artyści.
środa, 28 sierpnia 2019
Ze Szklarskiej Poręby w góry
Najlepszym punktem wypadowym w góry jest, rzecz jasna, Szklarska
Poręba Górna. Miałam blisko do praktycznie wszystkich szlaków, również
do wodospadów, Białej Doliny i Jakuszyc.
niedziela, 25 sierpnia 2019
Świeradów - Zdrój
Pierwsza wzmianka o wodach mineralnych w Świeradowie - Zdroju pojawiła się po raz pierwszy w książce berlińskiego lekarza Leonarda Thurneyssera w 1572. W 1739 specjalistyczna komisja hrabiego Schaffgotscha potwierdziła lecznicze działanie tych wód i powstało uzdrowisko. Natomiast pierwszy historyczny zapis o osadzie pochodzi z 1550, kiedy to u stóp Gór Izerskich wybudowano karczmę dla podróżnych zmierzających na południe. W 1636 powstała gmina.
Rok 1946 to uzyskanie praw miejskich, a następnie zmiana nazwy z Bad Flinsberg na obecną.
Rok 1946 to uzyskanie praw miejskich, a następnie zmiana nazwy z Bad Flinsberg na obecną.
środa, 7 sierpnia 2019
Łeba
Łeba kojarzy się przede wszystkim z cudownym piaskiem - wg mnie porównywalnym tylko z Dueodde na Bornholmie - ale ma do zaoferowania znacznie więcej. Trzeba tylko wyplątać się z tłumu i wejść w boczne uliczki. I patrzeć uważnie.
niedziela, 4 sierpnia 2019
czwartek, 1 sierpnia 2019
Latarnia morska Stilo
Do latarni morskiej Stilo dojechałam z Łeby busem, a wróciłam plażą (13 km). Ten dzień to jedno z najprzyjemniejszych wspomnień z tego wyjazdu.
środa, 31 lipca 2019
Zdrzewno - Roszczyce - Bargędzino - Ulinia
Okolice Łeby sprzyjają wędrówkom i właściwie w każdej wsi można znaleźć coś ciekawego. Czasem można odkryć coś po drodze, a w następnej wsi nabiera to sensu i układa się w historię, tak, jak było w przypadku Bargędzina. A jeszcze później coś doczytać i zobaczyć, jak wiąże się to z historią regionu.
poniedziałek, 29 lipca 2019
Charbrowo - ...
Charbrowo to jedna z ciekawszych miejscowości w okolicach Łeby. Do zobaczenia jest pałac z dość zaniedbanym otoczeniem, ale właśnie dzięki temu autentycznym, i piękny kościół poewangelicki.
niedziela, 28 lipca 2019
piątek, 26 lipca 2019
Z Łeby na Wydmę Łącką
Droga z Łeby na ruchome wydmy to jedna z ciekawszych i przyjemniejszych tras w tych okolicach. Idealna na upał, bo wiedzie przez las, gdzie jest co pozwiedzać, z kolei powrót plażą po południu już nie grozi udarem :)
Można też dopłynąć do Wyrzutni, a całą trasę przejść wracając do Łeby.
Można też dopłynąć do Wyrzutni, a całą trasę przejść wracając do Łeby.
poniedziałek, 8 lipca 2019
Augustów
Augustów został założony przez Zygmunta II Augusta, którego pomnik stoi na rynku. W 1557 otrzymał prawa miejskie.
Miasto szybko się rozwijało ze względu na korzystne położenie - przebiegał przez nie trakt wiążący wschodnie krańce Rzeczypospolitej poprzez Grodno z Królewcem i Gdańskiem oraz z Poznaniem. Ogromne znaczenie miała budowa Kanału Augustowskiego.
Największym chyba magnesem przyciągającym turystów, oprócz ciekawych zabytków, jest wszechobecna przyroda i spokój tam panujący. W okresie międzywojennym Augustów zwany był Wenecją Północy. Od 1993 jest uzdrowiskiem.
Miasto szybko się rozwijało ze względu na korzystne położenie - przebiegał przez nie trakt wiążący wschodnie krańce Rzeczypospolitej poprzez Grodno z Królewcem i Gdańskiem oraz z Poznaniem. Ogromne znaczenie miała budowa Kanału Augustowskiego.
Największym chyba magnesem przyciągającym turystów, oprócz ciekawych zabytków, jest wszechobecna przyroda i spokój tam panujący. W okresie międzywojennym Augustów zwany był Wenecją Północy. Od 1993 jest uzdrowiskiem.
sobota, 6 lipca 2019
Jaminy i Sztabin
Jaminy wydały mi się jedną z ciekawszych wsi w okolicach Augustowa. Chciałam zobaczyć kościół, który niegdyś stał w Augustowie, cmentarz, kapliczki zrębowe i drewnianą zabudowę gospodarczą. Ponadto Jaminy leżą w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Po zwiedzaniu podtrzymuję - warto tą wieś zobaczyć.
Po zwiedzaniu podtrzymuję - warto tą wieś zobaczyć.
piątek, 5 lipca 2019
Gabowe Grądy - wieś staroobrzędowców
Gabowe Grądy leżą daleko od cywilizacji, przynajmniej tak mi się zdawało, jak szłam z Białobrzegów przez las. To ok. 6-7 km, po drodze kilka wiosek. Główna droga dochodzi do Boru, gdzie również żyją staroobrzędowcy, stamtąd jeszcze 1,5 km w bok za drogowskazem.
Jako taki dojazd jest tylko podczas roku szkolnego, bo dzieci uczą się w Białobrzegach.
Jako taki dojazd jest tylko podczas roku szkolnego, bo dzieci uczą się w Białobrzegach.
czwartek, 4 lipca 2019
Słup graniczny z 1545 r. - Bogusze/ Prostki
Słup graniczny z 1545 r. ufundowany przez Albrechta Hohenzollerna u zbiegu granic Korony Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych stoi na skraju lasu między Prostkami i Boguszami, ok. 7 km na północ od Grajewa. Prowadzą do niego drogowskazy.
niedziela, 30 czerwca 2019
Augustów - sanktuarium w Studzienicznej i śluza Przewięź
Studzieniczna leży ok. 7,5 km od centrum Augustowa. Do 1973 była to samodzielna wieś i to się nadal czuje.
Większość ludzi odwiedza to miejsce jako sanktuarium albo w ramach rejsu "Szlakiem Papieskim".
Większość ludzi odwiedza to miejsce jako sanktuarium albo w ramach rejsu "Szlakiem Papieskim".
wtorek, 4 czerwca 2019
Podkowa Leśna
poniedziałek, 3 czerwca 2019
Rokitno
Głównym celem tej wyprawy było Rokitno, ale zupełnie niespodziewanie skarb znalazłam w Józefowie k. Płochocina - nawet nie jest zaznaczony na mapie!
niedziela, 12 maja 2019
VIII Flis Festiwal - Jarmark Kultury Urzecza w Gassach
Jarmark Kultury Urzecza w Gassach odbywa się corocznie w maju. Warto tam pojechać z powodu Festiwalu, dobrze zachowanego krajobrazu poolęderskiego - wszędzie wierzby! - i przeprawy promowej, dzięki której można zobaczyć inne miejscowości Urzecza znajdujące się po drugiej stronie Wisły.
czwartek, 18 kwietnia 2019
Truskaw - Zaborów Leśny - Mogiła Powstańców 1863 r. - Wiersze - Łubiec - Leszno
To miała być ok. 18 km wycieczka po Puszczy Kampinoskiej, ale w międzyczasie zmieniła się trasa i, w związku z tym, mój plan działania. Wyruszyłam z przewodnikiem z Truskawia, przeszłam z grupą przez Zaborów Leśny i Mogiłę Powstańców 1863 i odłączyłam się w Wierszach. Była to jedna z mądrzejszych rzeczy, jakie ostatnio zrobiłam.
poniedziałek, 15 kwietnia 2019
Skolimów
Skolimów to, podobnie jak Konstancin, uzdrowiskowa dzielnica Konstancina - Jeziorny. Nie ma tu jednak tylu bogatych willi, co w Konstancinie, jest więcej "normalnych" domów, trochę drewniaków, kapliczek, przepiękny kościół, dawna stacja kolejki, młyn.
Skolimów nie jest tak ekskluzywny jak Konstancin, ale za to bardziej urozmaicony.
Skolimów nie jest tak ekskluzywny jak Konstancin, ale za to bardziej urozmaicony.
środa, 3 kwietnia 2019
Łyczyn i cmentarz wojenny "Marynin"
Cieciszew
Cieciszew to jedna z najstarszych wsi na Mazowszu (pocz. XIII w.) i niegdyś największa. Jest nietypowa jak na ten region, ponieważ jej najstarsza część przypomina okolnicę. Nowsza to już ulicówka, najpopularniejsza w Polsce.
Słomczyn
Do Słomczyna i Cieciszewa jeździłam kilka razy. To ciekawe okolice, część mikroregionu Urzecze. Są zabytki i piękne tereny nad Wisłą, idealne na spacery czy rower.
poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Nadarzyn
Nadarzyn kojarzy się nieco krzywdząco z Centrum Mody, a przecież ma znacznie więcej do zaoferowania. Nie w każdym kościele można zobaczyć napisy wyryte przez powstańców czy menorę przy ołtarzu. W pobliżu znajduje się też XIX-wieczny zajazd.
poniedziałek, 25 marca 2019
Mokre Łąki w Truskawiu i Klaudyn
Ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej. Nie zorientowałam się, że wycieczka po Puszczy Kampinoskiej została odwołana. Na szczęście miałam plan B i odwiedziłam miejsca, które i tak planowałam.
Truskaw już zwiedzałam, ale wtedy nie udało mi się zobaczyć wszystkiego. Poszłam na Mokre Łąki, a reszta wyszła spontanicznie.
Truskaw już zwiedzałam, ale wtedy nie udało mi się zobaczyć wszystkiego. Poszłam na Mokre Łąki, a reszta wyszła spontanicznie.