czwartek, 12 sierpnia 2021

Lipków

W Lipkowie na skraju Puszczy Kampinoskiej byłam 2 razy - w kwietniu 2016 i w sierpniu 2021, tak więc pokażę to cudowne miejsce w różnych porach roku. Cały czas trwa remont dworu i kościoła.

Lipków ma długą historię, pojawia się też w literaturze. Nie bez powodu pobliska wydma została nazwana Wydmą Bohuna. H. Sienkiewicz na prośbę swojej żony, Maryni Szetkiewiczówny (córki właściciela Lipkowa), umiejscowił tu scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści "Ogniem i Mieczem". Karczmę, w której zatrzymał się Bohun rozebrano w 1921, a pierwowzorem Zagłoby mógł być teść autora Trylogii (stare-babice.pl).

Na początek kilka podstawowych informacji ze strony rme.cbr.net.pl:

Pierwsze wzmianki o wsi Lipków pojawiły się w XV w. Pierwszym właścicielem tych ziem był Andrzej Zamoyski, który podarował Lipków małżeństwu Mniszchów około 1780 r. Z kolei 1 lipca 1790 r. dobra lipowickie nabył (...) Ormianin Jakub Paschalis Jakubowicz (przybył do Polski w latach 60-tych XVIII w. z Tokatu w Anatolii (...).

Nowy właściciel wybudował na tych terenach fabrykę pasów szlacheckich (tzw. persjarnię), które były chlubą polskiej produkcji persjarskiej. W roku 1791 odwiedził go sam król Stanisław August Poniatowski i w uznaniu zasług „za pomnażanie pożytecznych rękodzieł” nadał mu tytuł szlachecki. [to wtedy Jakub Paschalis przyjął nazwisko Jakubowicz] W 1792 r. Paschalis ufundował w Lipkowie dwór i obecny kościół. (...)

W 1812 dwór stał się własnością najstarszego syna Jakuba Paschalisa, Józefa, który po osiedleniu się na stałe w Lipkowie,  odbudował częściowo zniszczone budynki fabryczne, by wznowić produkcję, już nie pasów kontuszowych, które wyszły z mody, ale materiałów jedwabnych, płóciennych, bawełnianych i innych wyrobów. (...) Po śmierci Józefa Paschalisa w 1845 r. manufaktura zupełnie zakończyła swoją działalność. (...)

Podczas II wojny światowej dwór zajmowało wojsko niemieckie. Po 1945 r. (...) powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne (...) Urządzono w nim mieszkania dla pracowników PGR. W 1948 roku dwór został niechcący spalony przez jego mieszkańców (...) W 1957 r. Urząd do Spraw Wyznań zezwolił na przekazanie parafii ruin dworu. W tym samym roku obiekt został odbudowany dzięki staraniom księdza Stefana Kowalczyka, proboszcza parafii NMP w Warszawie, i proboszcza lokalnej parafii, księdza Wacława Kurowskiego (zmarł 28 lipca 1992). Urządzono w nim plebanię i izbę muzeum historii Lipkowa oraz jego związków z Henrykiem Sienkiewiczem. Muzeum zawiesiło jednak swoją działalność (...)

I jeszcze dodatkowa informacja ze strony stare-babice.pl:

Sam król często też przyjeżdżał do Lipkowa, gdzie w stojącym do dziś pałacyku mieszkała jego przyjaciółka Elżbieta Grabowska, z którą jakoby wspólnie sadził rosnące wokół dworu drzewa.

Lipków miał wielu właścicieli, ale to rodzina Jakubowiczów pozostawiła po sobie ślad.

A teraz spacer. Wielka szkoda, że nie ma już muzeum...

Most z 2001, po remoncie i rozbudowie
Krajobrazowy park dworski, k. XVIII w. 
Aleja lipowa prowadząca od kościoła do dworu
Dwór Jakuba Paschalisa Jakubowicza, 1792, spalony w 1948, odb. 1957, ob. plebania (2016)
2021 - prace trwają

Znalazłam zdjęcie dworu w 1910. Oficynki dworskie zostały zrekonstruowane po pożarze w 1948.

Dom ze skarpami, ob. kancelaria
Kościół św. Rocha ufundowany w 1792 przez Paschalisa Jakubowicza

 
W 1830 roku, nastąpiło zamknięcie kościoła, ze względu na zmniejszenie pracowników w dawnej manufakturze Paschalisa.
Parafia przestała istnieć, a wszystkie paramenta przeniesiono do kościoła w Babicach. Kościół lipkowski nieużywany od 1830 roku powoli popadł w ruinę tak, że w roku 1950 sterczały tylko gołe, zniszczone mury, a wewnątrz kościoła rosły drzewa i krzewy. Odbudowany został dopiero w latach 1950-1952, dzięki staraniom księdza kanonika Stefana Kowalczyka (...).

                                                  babice.waw.pl

 

O ile przy dworku widziałam pracujących robotników, o tyle kościół wygląda tak, jak w 2016. Otwarty, ale wnętrze zasłonięte. Wg tablicy informacyjnej posiada klasycystyczny ołtarz główny i 2 murowane ołtarze boczne, zrekonstruowane w l. 50. XX w.

 

Kamienna tablica inskrypcyjna nad wejściem do kościoła, 1792

BOGU DAWCY WSZECH DARÓW

ABY PRACOM ROLNICZYM I RĘKODZIEŁOM

ORAZ DO NICH ZACHĘCAIĄCEMU KRÓLOWI

STANISŁAWOWI AUGUSTOWI

RACZYŁ BŁOGOSŁAWIĆ

TEN KOŚCIÓŁ Z FUNDAMENTÓW WYSTAWIONY

PRZEZ DZIEDZICA DÓBR ZIELONEK

PASCHALISA JAKUBOWICZA

ROKU 1792.

Figura św. Józefa z Dzieciątkiem, 1901
 
Figura MB, 1902


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obydwie figury Skonieczny wykonał dla Domu Sierot Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności przy ul. Rakowieckiej 21 w Warszawie na przestrzeni lat 1901-1902. Figura Matki Boskiej umieszczona była pierwotnie na wielostopniowym postumencie w niszy usytuowanej na osi fasady budynku, nad wejściem głównym. Natomiast wolnostojąca figura św. Józefa posadowiona była przed sierocińcem, pod murem ogrodzenia i zwrócona frontem w kierunku budynku. Obydwa obiekty, z uwagi na rozwiązanie w 1949 r. Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności i likwidację Domu Sierot przy ulicy Rakowieckiej, zostały przeniesione na teren Parafii św. Rocha w Lipkowie.

                                                                                                                             mwkz.pl

Nagrobek Jakubowiczów na przykościelnym cmentarzu, 1845 (2016)
Krzyż wrócił na nagrobek (2021)
Polana za dworem i ogrodem owocowym (d. dziedziniec fabryczny - tu była fabryka kontuszy) 

Lipków stał się wytwórnią pasów na szeroką skalę, zatrudniającą kilkaset osób. Pasy lipkowskie posiadały wysoką jakość pod względem produkcji artystycznej i obok pasów słuckich i kobyłeckich były chlubą polskiej produkcji persjarskiej. Na wzory pasów lipkowskich składały się przeważnie paski oddzielające pólka.

Paski miały motyw kwiatów, stylizowanych roślin lub geometrycznych pustych kółek.
Wzdłuż pasa, po jego bokach, biegł szlaczek skomponowany z kwiatów tulipanów, bławatków, różyczek i innych.


                                                                                                                              babice.waw.pl

Jeszcze w l. 80. XX w. na polanie znajdowały się ruiny dawnych budynków persjarni.

Lipkowska Woda

Lipkowska Woda i staw
Za stawem dwór i oficyny

Kapliczka powstała ok. 1860 jako wotum za powrót jednego z Jakubowiczów z Syberii. Jest to kopia  ustawiona w pobliżu pierwotnej lokalizacji w 2012 (stała na dawnym rozstaju dróg). Ceramiczna plakietka z motywem ukrzyżowania jest uważana za unikat w skali Mazowsza (oryginał!).

Poszłam dalej ul. Mościckiego w kierunków Starych Babic, tak, jak 5 lat temu.

Krzyż z piaskowca; ul. Mościckiego/ Jakubowicza

To jeden z niewielu starych domów, jakie widziałam w Lipkowie.

Dom z 1948; Lipków 97 (data na szczycie, między okienkami)

Do Lipkowa na pewno wrócę, żeby zobaczyć ostateczny efekt rewitalizacji, ale nie tylko. Jest to piękne i spokojne miejsce, tuż pod lasem, gdzie można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem. Idealne na jednodniowy wypad!

 

http://www.babice.waw.pl/lipkow/historia.htm 

http://archiwum.starebabice.nowoczesnyurzad.pl/sites/default/files/attachment/plansze-lipkow2.pdf

https://stare-babice.pl/o_gminie/historia/ 

https://www.rme.cbr.net.pl/index.php/w-polskich-dworach-dworkach/1310-dwor-jakubowicza-pod-warszawa 

https://www.mwkz.pl/archiwum-aktualnosci-lista/1353-rzeby-dawnego-domu-sierot-warszawskiego-towarzystwa-dobroczynnoci-przy-ul-rakowieckiej-w-rejestrze-zabytkow-ruchomych 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz