czwartek, 12 sierpnia 2021

Stare Babice

Lipkowa do Starych Babic poszłam tą samą drogą, co 5 lat temu. Skręciłam w ul. Izabelińską, żeby zobaczyć, w jakim stanie jest kapliczka (1 poł. XX w.) związana z założeniem folwarku Izabelin w końcu XIX w. Obecnie to część Starych Babic.

2016
Zastanawiałam się wtedy, gdzie jest ludowa, drewniana, figura MB. Czy w nowej kapliczce umieszczono oryginał?

2021
 
2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

2021
Po ok. godzinie ul. Sienkiewicza dochodzi się do centrum Starych Babic.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, 1728-54, rozbud. 1902, wieża z 1923

Parafia Babice erygowana została  prawdopodobnie w XIII lub XIV w. Pierwszy kościół drewniany pw. Wniebowzięcia NMP wspomniany jest w aktach już w 1428 r. Historia obecnego zaś kościoła sięga roku 1728, kiedy to właściciele majątku Babice Jan Szembek kanclerz koronny i Ewa z Leszczyńskich ufundowali kościół (...). Kościół był murowany, pokryty dachówką z kamienną posadzką. Konsekracji tej świątyni dokonał 24 listopada 1754 r. Książę Antoni Ostrowski biskup Inflandzki. Parafia liczyła wtedy ok. 3000 osób.

(...) kościół ten już w XIX w. wymagał gruntownego remontu. Poza tym parafia powiększyła się do ok. 5000 osób. Te okoliczności sprawiły, że Ks. Władysław Taczanowski powziął myśl powiększenia i rozbudowania kościoła. (...) Babice leżały na przedpolu fortyfikacji twierdzy Warszawa i władze carskie nawet nie chciały słyszeć o budowie. (...)

Proboszcz wyjednał u [generała gubernatora księcia Aleksandra Imeretyńskiego] w maju 1898 r. pozwolenie na rozbudowę istniejącej świątyni. (...)

                                                                                                                     archwwa.pl

Płaskorzeźba z przedstawieniem Wniebowzięcia NMP, pocz. XVIII w. (ob. nad wejściem)

Figura św. Kingi, 1882

Nagrobki Florentyny i Jakuba Łaszczyńskich (Blizne Łaszczyńskiego)

Jakub Ignacy Łaszczyński, ur. 24 lipca 1791 w Poznaniu, był dziedzicem Grotów i Bliznego. Był trzynastym prezydentem Warszawy (1831–1837), gubernatorem cywilnym Guberni Mazowieckiej, a następnie Warszawskiej (1841–1864), i członkiem Rady Stanu.

Teofil Korwin-Szymanowski herbu Jezierza (1762-1833)

Teofil Korwin-Szymanowski był radcą Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego, radcą Rady Prefekturalnej departamentu warszawskiego w 1811, marszałkiem sejmiku powiatowego warszawskiego Księstwa Warszawskiego w 1809, wojskim mniejszym warszawskim, konsyliarzem konfederacji targowickiej ziemi warszawskiej w 1792, komisarzem Departamentu Komisji Porządkowej warszawskiej i sędzią Sądu Kryminalnego Księstwa Mazowieckiego w powstaniu kościuszkowskim.

Płyta epitafijna oficera Aleksandra
Czekoli i jego żony Anny

Marmurowy ołtarz, 1994, barokowa chrzcielnica, 2 obrazy  
z XIX w.: Wniebowzięcie MB i św. Izydora

D. ołtarz główny starego kościoła, ob. kaplica

Organy, l. 80. XX w.

Kolejny plac powstał przed kościołem i wjazdem na teren dworski. Takie place służyły nie tylko do obrzędów religijnych, ale w dni odpustów, a nawet inne dni świąteczne zamieniały się w targowiska. Miejscowi przekupnie wystawiali swe towary dla licznie przybyłej na msze święte okolicznej ludności. Na granicy placu przedkościelnego od strony wschodniej stał krzyż. W jego miejscu stoi obecnie figura Madonny z 1925 r.

                                                                                                                   stare-babice.pl

Figura MB, 1925, na Rynku

Cmentarz został założony w XIX w. Jest dość duży, a stare nagrobki można znaleźć w różnych jego częściach.

Grób rodziny Stanielewiczów z Bliznego

Obywatel kolonii Górce, 1925?

Dziedziczka dóbr Górce, 1854

K. Haas, ur. w Księstwie Badeńskim, 1867

Nazwiska takie jak Haas, Klejn, Kryst, Szelenbaum, Szarle, Detkens to nazwiska osiadłych na terenie parafii kolonistów niemieckich.

Przy drodze Babice - Mościska znajduje się jeszcze cmentarz wojenny z II wojny światowej.

Na koniec Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza (Radiostacja Babice). Powstała w 1923 w Lesie Bemowskim i była jedną z najnowocześniejszych i największych w ówczesnej Europie. Została zburzona przez Niemców w 1945.

Ruiny radiostacji znajdują się przy ul. płk. Kazimierza Leskiego w Warszawie.

Budka strażnicza z napisem "CZUWAJ"

Fundament jednej z wież

Fundament jednej z wież

I jedna uwaga dla osób jeżdżących po tych okolicach autobusami. Stare Babice są najlepiej skomunikowane z Warszawą, więc każdy prędzej czy później się tu znajdzie. Warto wysiąść na Rynku, można się też zatrzymać na obiad.

 07.07.22

Znalazłam jeszcze kilka ciekawych grobów, wartych pokazania. 

Właściciele Szelig


 

 UCZCIWEMU PRACOWNIKOWI

                                                 W. DETKENS

 

Ten napis na grobie K. Paszkowskiego z 1925 zwrócił moją uwagę. Pokazuje stosunek niemieckiego osadnika do swoich pracowników. 

Wiktor Detkens i jego syn, Stanisław, byli właścicielami majątku Strzykuły jeszcze w roku 1942 - informacja z Gazety Babickiej, str. 38.

 

 

 

 
Zaglądając do kaplicy Kilenów z 1899, można sobie wyobrazić, jak wyglądała historia tej rodziny.
 
Szukałam informacji na temat kolonistów niemieckich na terenie Starych Babic i ich powojennych losów. Pani Marzena Szelenbaum jest obecnie sołtysem Nowych Babic. Daty na nagrobkach również wskazują na to, że wielu w Polsce pozostało.
Znalazłam życiorys ks. Wacława Szelenbauma. Nazwiska Kryst i Haas pojawiają się w artykule "Tego już nie zobaczymy" (Autor używa formy "Hass", na nagrobku widnieje "Haas"). 
 
 

http://www.stare-babice.pl/wp-content/uploads/2019/11/STARE-BABICE-na-przestrzeni-wiekow_internet.pdf 

https://archwwa.pl/parafie/babice-wniebowziecia-nmp/

Radiostacja Babice 

https://pis-izabelin-starebabice.pl/historia-gminy-izabelin/3/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz