sobota, 14 sierpnia 2021

Józefów

Józefów warto odwiedzić z powodu stosunkowo dużej ilości świdermajerów i pięknego położenia nad Świdrem.

Na początek garść niezbędnych informacji ze strony jozefow.pl:

Józefów należy do tzw. pasma otwockiego grupującego miejscowości letniskowo – uzdrowiskowe położone wzdłuż wybudowanej w 1877 roku linii kolejowej z Warszawy do Lublina i uruchomionej w 1912 roku - linii kolejki wąskotorowej. (...) Historycznie Józefów dzieli się na kilkanaście części, które są dawnymi letniskami lub wsiami (...) Rozwój Józefowa, jako bazy wypoczynkowej dla mieszkańców Warszawy rozpoczął się już u schyłku XIX wieku, a w okresie międzywojennym dostrzeżono również walory uzdrowiskowe dla leczenia chorób płuc i dróg oddechowych. (...) Zasadniczy wpływ na rozwój miejscowości miało położenie przy szlakach kolejowych. (...) Po II wojnie światowej nastąpił szybki rozwój Józefowa w związku z napływem ludności ze zniszczonej Warszawy. (...) Decyzją Rady Państwa z 1962 roku - 7 lipca Józefów został podniesiony do rangi miasta.

Józefów szczególnie znany jest ze swojego malowniczego położenia przy ujściu rzeki Świder do Wisły. Obszary leśne i zadrzewione stanowią prawie 29% obszaru miasta. Na terenie Józefowa znajduje się część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz trzy rezerwaty przyrody: Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Świder. Część miasta objęta jest także programem NATURA 2000 oraz należy do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (WOChK).

Zwiedzanie wygodnie jest zacząć od stacji Michalin, skąd blisko na ul. Uroczą, a potem iść ul. 3 Maja, gdzie jest najwięcej świdermajerów, w kierunku Świdra.

Willa „San Remo” Nojmy i Dawida Akermanów, pensjonat, l. 30. XX w.; ul. Urocza 6B
Ul. Urocza 6A
Ul. Urocza 6A


Jak pierwszy raz zobaczyłam ten dom, a konkretnie to, co na zdjęciu po lewej stronie, od razu pomyślałam, że mógł tu być dom modlitwy. Byłam bardzo blisko, bo potem znalazłam informację na stronie sztetl.org.pl:

Trzeci dom modlitwy w Józefowie znajdował się przy ul. Uroczej 6. Budynek został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej, a po wojnie ruiny rozebrano.

Ul. 3 Maja 65
Kościół MB Częstochowskiej, 1902-05; ul. 3 Maja

1931
Ul. 3 Maja 91/ Polna

 

Świdermajery

Drewniane domy budowane w miejscowościach wzdłuż linii kolejowej od Wawra do Śródborowa.
Twórcą tego stylu budownictwa był znany ilustrator i malarz Michał Elwiro Andriolli mieszkający od 1886 roku w osadzie Brzegi nad Świdrem.
Świdermajer ma elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskich schronisk. Styl charakteryzuje się drewnianymi, ażurowymi ornamentami zdobiącymi tarasy, balkony i werandy oraz szpiczastymi zwieńczeniami dachów.

                                                  jozefow.pl

 Ul. Polna 9/ Świderska

Na skrzyżowaniu ul. Polnej i Świderskiej stoi duża, wyremontowana willa. To katolicki Ośrodek Kultury w Józefowie "Patria".

Ul. Polna 22

Willa "Benkówka" (Wilhelma Benke), 1898; ul. 3 Maja 100

Willa "Benkówka" - od 1984 własność Janusza Korwina-Mikke

Willa "Różanka", ok. 1925; ul. 3 Maja 102

Willa "Różanka"

Ul. 3 Maja 95

D. dom modlitwy; ul. Wiślana 5

Synagoga w Józefowie – prywatny dom modlitwy urządzony w drewnianym domu znajdującym się przy ulicy Wiślanej 5. Wewnątrz, na ścianach sali głównej, znajdowały się polichromie. Fragment dachu nad tym pomieszczeniem był ruchomy i w okresie Święta Szałasów uchylano go za pomocą specjalnego kołowrotu. Synagoga jest obecnie jedną z nielicznych zachowanych drewnianych synagog. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne elementy pierwotnego wystroju. Po II wojnie światowej wnętrze budynku zostało podzielone na mieszkania komunalne (...)

                                                                                                          pl.linkfang.org

Z tablicy informacyjnej w Falenicy można się dowiedzieć, że "początkowo w Willach Falenickich działki kupowali rosyjscy urzędnicy i wojskowi pracujący w Warszawie." Właściciel "Irenki" najwyraźniej był jednym z nich. Innych rosyjskich śladów w okolicy nie znalazłam.

Willa "Irenka" należąca do oficera carskiego, ok. 1900; ul. Zielona 1

Willa "Irenka"

Obiekt powstał ok. 1900 r. jako dom letniskowy. Jego pierwszym właścicielem był nieznany z nazwiska oficer carski. (...) Budynek wyróżnia się bogatą dekoracją snycerską o jednorodnej stylistyce i wysokim poziomie wykonawstwa. (...) 

Willa posiada także wartości historyczne i stanowi świadectwo przemian urbanistycznych, wynikających z rozwijającego się ruchu budowlanego podwarszawskich miejscowości letniskowych wzdłuż linii Kolei Nadwiślańskiej. Ponadto, przedmiotowy budynek jest przykładem drewnianej zabudowy willowej w Józefowie, bez większych przekształceń zewnętrznych i wewnętrznych, o zachowanej w wysokim stopniu pierwotnej substancji budowlanej.

                                                                                                                                   mwkz.pl

Willa "Polakiewicz", 1925, 1936; ul. 3 Maja 106

(...) Willa Polakiewicz została wydzielona 6.06.1925 r. z osady Europa należącej do Bernarda i Wilhelminy Zoller i sprzedana Jankielowi Polakiewiczowi, zamieszkałemu przy ulicy Gęsiej w Warszawie. (...) W okresie powojennym budynek został przekształcony na kwaterunkowy wielorodzinny.

Willa Polakiewicz jest przykładem zabudowy letniskowej charakterystycznej dla Józefowa i okolic doliny rzeki Świder, reprezentującej tzw. styl nadświdrzański. Jednocześnie posiada indywidualny wyraz artystyczny (...) działka była częścią siedliska tworzącego tzw. osadę Europa, a jedyną pozostałością historycznej zabudowy kwartału pozostaje budynek przy ul. 3-go Maja 106. Na wartość historyczną wpływają również zmiany własnościowe nieruchomości, wiążące dzieje budynku ze społecznością żydowską (w tym mieszkańcem Warszawy Jankielem Polakiewiczem) oraz odzwierciedlające aspiracje jej przedstawicieli do inwestowania na rynku nieruchomości na terenie najpopularniejszych podwarszawskich miejscowości.      

                                                       mwkz.pl                                                                    

Willa "Polakiewicz"

Willa "Polakiewicz"

Willa "Balbinów", 1902; ul. Wyszyńskiego 11

Najwięcej informacji znalazłam na stronie jozefow.pl: 

Okazałą willę przy ówczesnej ulicy, a właściwie drodze o nazwie Wiejska (później Pierackiego, Stalina, Waryńskiego, Wyszyńskiego) zbudował Szepsel Frenkiel dla dużo młodszej od niego żony – Balbiny z domu Szweis i małych dzieci. Na cześć żony nazwał willę „Balbinów”. Być może był to dom letni, a zimę rodzina spędzała w Warszawie, tam bowiem prowadziła interesy.  (...) „Willa Balbinów” funkcjonowała przez kolejne lata jako pensjonat, w 1927 roku Z. Feinsteinowa zapraszała do pensjonatu „Zdrowie” w willi p. Frenklowej (...) W 1928 roku, zapewne wdowa po Szepslu – Balbina osobiście przejęła prowadzenie pensjonatu. Brała także udział w akcjach charytatywnych, udostępniając swoją willę na zbiórki. (...) Ostatni ślad po tej rodzinie to lista „Pamięci Treblinki”. (...)  

 W latach 1944–46 Willa Balbinów była siedzibą józefowskich strażaków. (...) Po wojnie zasiedlony dom należał do Skarbu Państwa.(...)  w 1992 roku stał się własnością Miasta Józefowa. W 2014 roku został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków (...)

I dalej:

Po wojnie willa została przejęta przez Skarb Państwa, a następnie przeznaczona na lokale komunalne. Wówczas budynek przeszedł pewne przeobrażenia: wnętrza, które pierwotnie opierały się na dwóch traktach, zostały przebudowane na trzy mieszkania. Nowi lokatorzy dobudowali do istniejącej murowanej bryły drewniane werandy i garaż.

W willi mieści się Miejski Ośrodek Kultury, a także biura Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Towarzystwa Przyjaciół Józefowa.

Dom z ok. 1930; ul. Wyszyńskiego 28
Willa "Hanka", 1926; ul. Wyszyńskiego 68/ Ejsmonda

Willa z 1929; ul. Sosnowa 29

Ul. Sosnowa 29

Ul. Sosnowa 29

Willa "Jakubówka", ok. 1910 (dom modlitwy); ul. Leśna 19

 

Dom modlitwy w Józefowie (ul. Leśna 19) powstał ok. 1910 r. jako willa Maksymiliana Jakubowicza (tzw. "willa Jakubówka"). Był to prywatny dom mieszkalny. W jednym z pokojów urządzono dom modlitwy, służący lokalnym oraz wypoczywającym tutaj Żydom. (...) Trzy drewniane werandy otrzymały bogatą dekorację z motywem Gwiazdy Dawida.

                                                                                                             sztetl.org.pl 

Obiekt powstał w (...) jako pierwsza w Józefowie murowana willa letniskowa, która zarazem nawiązywała architektonicznie do dominujących wówczas w okolicy „świdermajerów” detalami – sztukateriami z motywami kwiatowymi oraz dobudowanymi w latach 20. XX wieku drewnianymi, ażurowymi werandami. Jej właścicielami (...) byli bogaci, warszawscy Żydzi – Sura i Jakub Jakubowiczowie.

                                                                                                             jozefow.pl

Podczas wojny w willi znajdowała się siedziba gestapo, potem mieszkali w niej żołnierze Armii Czerwonej. Obecnie mieści się tu przedszkole.                                                                                 

Willa "Jakubówka" - na werandzie odtworzone Gwiazdy Dawida

Willa "Jakubówka"

Ul. 3 Maja 130B/ Długa

Willa "Jeżewo"; ul. Grota-Roweckiego 8

Willa "Jeżewo"

 "Willa „Jeżewo” była własnością generała Stefana „Grota” Roweckiego i jego konspiracyjnym lokum (od 1941 roku aż do momentu aresztowania przez gestapo w połowie roku 1943). Następnie „pod koniec wojny kwaterował tu sztab Armii Czerwonej – konie stały w salonach na parterze, na górze mieszkali oficerowie, a kuchnia polowa była w garażu”. Po wojnie w willi powstały cztery mieszkania kwaterunkowe. Na krótko zamieszkał tu początkujący dziennikarz Ryszard Kapuściński."

                                                                                                     Spacerownik Józefowski

Zwiedzanie najlepiej zakończyć nad Świdrem. Zejść nad rzekę można w wielu miejscach, można też posiedzieć na plaży miejskiej, gdzie w sezonie działają punkty gastronomiczne.

Świder, okolice plaży miejskiej

To, co zdecydowanie cieszy podczas zwiedzania Józefowa, to widoczny szacunek dla drewnianej, tradycyjnej zabudowy. Zdarzają się, oczywiście, opuszczone świdermajery, kilku już nie znalazłam, ale odniosłam wrażenie, że większość jest zadbana i zamieszkana. Co więcej, nowe domy też są często budowane w tym stylu, np. na ul. Długiej, a na Zielonej nawet bloki mają charakterystyczne elementy. Widziałam kilka wystaw plenerowych dotyczących świdermajerów. 

Jest bez porównania lepiej niż w sąsiedniej Falenicy, którą mam świeżo w pamięci.



Spacerowniki Józefowskie

https://www.mwkz.pl/archiwum-aktualnosci-lista/1300-willa-irenka-w-jozefowie-w-rejestrze-zabytkow 

https://www.mwkz.pl/archiwum-aktualnosci-lista/1269-willa-polakiewicz-w-jozefowie-wpisana-do-rejestru-zabytkow 

Willa "Balbinów"   str. 8 i 9

https://www.jozefow.pl/oze-na-wyszynskiego-11-1756

https://pl.linkfang.org/wiki/Synagoga_w_J%C3%B3zefowie_%28ul._Wi%C5%9Blana_5%29 

https://fotopolska.eu/ulice/m24662,Jozefow.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz