Jadów to niegdyś miasto, a obecnie wieś, z bogatą przeszłością. Znaleźć tu można rzadko spotykany na Mazowszu cmentarz szkocki, żydowski, dawny rynek z ciekawym pomnikiem, dwór, folwark i sanktuarium o oryginalnej architekturze. Do tego legendarne, i naprawdę bardzo dobre!, Lody z Jadowa.
Do Jadowa można dojechać z Warszawy busem z Dworca Wileńskiego, ale ja wolałam pociągiem do Urli i przejść ok. 4 km przez Nowy Jadów. Wracałam przez Borzymy.
Idąc ul. Kościuszki doszłam do Głowackiego. Wydaje mi się, że drewnianych domów zachowało się w Jadowie i okolicach stosunkowo dużo i są naprawdę imponujące. Niektóre mają piękne okiennice.
Ul. Głowackiego 5 |
Kościół pw. Znalezienia Krzyża Św., 1886 |
XVIII-wieczne balustrady i prospekt organowy sprowadzone ze Śląska |
Kościół ufundował hr. Zdzisław Zamoyski.
Zbudowany został na miejscu dawnych (kościół parafialny założony tu został w 1473 r. przez księcia mazowieckiego Kazimierza, od 1475 r. biskupa mazowieckiego, a pierwszy kościół postawiony w latach 1414–1425 z fundacji księcia mazowieckiego Bolesława V) drewnianych konstrukcji (...) według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego.
mazowsze.szlaki.pttk.pl
W 2013 został podniesiony do rangi sanktuarium "Świętego Krzyża".
Ul. 11 Listopada poszłam na cmentarz. Powstał na początku XIX w. i - jak każdy stary cmentarz - pełen jest historii.
Brama została wybudowana w 1900, mur - w latach 60. XX w.
Kaplica, k. XIX w. |
Nagrobki hr. Zdzisława i Józefa Zamoyskich, właścicieli Jadowa |
Leon Bokiewicz - lekarz w majątku Zamoyskich, autor "Opisu powiatu radzymińskiego" z 1872; Antoni Komorowski - dzierżawca Jadowa |
Dr Ludwik Wiśniewski - zał. szpitala, współorganizator OSP, poseł na sejm |
Władysław Białobrzeski - członek POW |
Wróciłam na rynek, czyli pl. Gustawa Dreszera (tu się urodził). Oprócz pomnika generała, w parku znajduje się obelisk upamiętniający wydarzenia z 1932. O co chodziło?
Podstawą gospodarki Jadowa jest wówczas handel. Tutejsze cotygodniowe targi przyciągają nawet kilka tysięcy kupujących i sprzedających chłopów. (...) Tymczasem kryzys powoduje konieczność zwiększenia opłat targowych. Wówczas takie opłaty uiszczało się już na rogatkach miasteczka. (...) Podniesienie opłat na targu w Jadowie wywołało oburzenie chłopów.
(...) konflikt narasta także z innych powodów. Rada Gminy Jadów wydzierżawiła targowisko i prawo do pobierania rogatkowego miejscowych Żydom. (...) jeden z jadowskich radnych oskarża kupca żydowskiego o próbę korupcji oraz innych radnych o przyjęcie „prezentów” (...) W dniu targowym 11 lipca 1932 roku setki chłopów gromadzą się przed wjazdem do miasteczka. Wypędzają z rogatek Żydów pobierających opłaty i wjeżdżają na targ.
(...) Zamieszki objęły cały Jadów. (...) Tłum zaatakował szpalery policyjne. Oberwało się także tutejszym Żydom. (...) policja przystępuje do pacyfikacji zamieszek. Początkowo salwa skierowana jest w górę. Kolejne wystrzelone są w tłum.
(...) W lipcu 1952 roku w centrum Jadowa zorganizowano pompatyczne uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego wydarzenia „krwawego targu”. Historię tragicznych wydarzeń przedstawiono wówczas w wygodny dla komunistów sposób.
fakty-wwl.pl
Obelisk upamiętniający chłopów poległych w starciu z policją w 1932; pl. G. Dreszera |
Spichlerz i obora |
Cmentarz żydowski został założony ok. 1850.
Informacje o obecności Żydów w Jadowie pochodzą już z końca XVII wieku. Pierwsza wzmianka o Żydach zamieszkujących miejscowość pochodzi natomiast z lat 60. XVIII wieku. Miejscowi Żydzi zajmowali się wówczas lichwą, dzierżawą karczem oraz drobnym handlem.
Gmina żydowska założona została najprawdopodobniej w XIX wieku. W latach 1830–1860 w miejscowości działała fabryka tałesów. W 1885 r. zakończono budowę synagogi. Ok. 1890 r. powstał nowy bet midrasz [synagoga ze specjalnym pomieszczeniem przeznaczonym do studiów talmudycznych dla chłopców i dorosłych mężczyzn]. (...) W 1897 r. Jadów zamieszkiwało 1272 Żydów na 1797 wszystkich mieszkańców.
W 1921 r. miejscowość zamieszkiwało ok. 1,5 tys. Żydów, co stanowiło 75% wszystkich ogółu ludności. sztetl.org.pl
PAMIĘCI
SARY LITWAK
Z D. CHRYNOWICKIEJ
UR. 12.03.1915 R.
ZM. 06.06.2011 R.
CAŁE ŻYCIE TĘSKNIŁA
ZA
POLSKĄ I JADOWEM
Miejsce po zbiorowym grobie ok. 600 Żydów zamordowanych podczas likwidacji getta w 1942 |
Berta i Rubin Berensztejn. Na pamięć moim rodzicom, zamordowanym przez hitlerowców w 1942 roku |
Cmentarz szkocki powstał w XIX w. i był cmentarzem katolickim. Na nim mi zależało najbardziej, nie mogłam odpuścić.
Nie znalazłam go przy pierwszym podejściu, bo zdawało mi się, że jest bliżej, a mając w pamięci film z 2019 i obraz cmentarza zarośniętego krzakami, zwątpiłam w to, czy w ogóle go znajdę. Okazało się, że był kawałek dalej, jest teraz łatwo dostępny i nie można go przegapić, bo przy wejściu stoi tablica informacyjna.
Mogiła Katarzyny z Carviów Hay |
Nagrobek Waltera Govenlocka |
Ś.P.
WALTER GOVENLOCK
PRZEŻYWSZY LAT 86,
U WSZYSTKICH SZANOWANY,
ZMARŁ D. 27 MAJA 1881 R.
PORUCZAJĄC SWĄ DUSZĘ BOGU.
Do krypty grobowca Katarzyny z Carviów Hay kilkadziesiąt lat temu można było wejść, znajdowały się tam podobno portrety trumienne. Nagrobek Waltera Govenlocka został skradziony.
Znalazłam film Szkocki wieczór w Jadowie - cmentarz szkockich osadników - 24.07.2021. Wygląda na to, że wraca tam życie, jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało.
I powrót na rynek ul. Poniatowskiego.
Ul. Poniatowskiego 34 i 36 |
Dom z datą 1892; ul. 11 Listopada/ pl. G. Dreszera |
Ul. Jana Pawła II 3 i 5 |
Kamienny krzyż z 1922; ul. Jana Pawła II |
BOŻE
BŁOGOSŁAW
NAM
1922 R.
Na koniec ciekawostka dotycząca nazwy wsi. W XV w., za czasów książąt mazowieckich, były to Jady.
(...) nazwa Jady wzięła się od jadowitych węży występujących w okolicznych lasach. Nim otrzymała ostateczną nazwę Jadów, nazywano ją jeszcze Jadowo.
dworypogranicza.pl
01.01.23
Jadów odzyskał prawa miejskie.
http://dworypogranicza.pl/index.php/dwory/347-jadow
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/844-pttk-mazowsze-zespol-dworski
https://gmina.jadow.az.pl/302,dla-turysty
Krwawy targ. Co wydarzyło się w Jadowie w 1932 roku?
Historyczny TŁUSZCZ - Idąc cmentarną aleją... w Jadowie
Historyczny TŁUSZCZ - Doktor Judym z Jadowa o dr L. Wiśniewskim
Sekrety Mazowsza: Ocalanie od zapomnienia – nieznana historia Szkotów na Mazowszu (Jadów, Żyrardów)
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/j/807-jadow/114-cmentarze/14306-cmentarz-zydowski-w-jadowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz