sobota, 4 maja 2024

Zespół pałacowo-parkowy w Puławach

Puławy kojarzą się chyba głównie ze Świątynią Sybilli w parku Czartoryskich, gdzie księżna Izabela założyła pierwsze w kraju muzeum. Eksponaty gromadzone były również w Domu Gotyckim.

Park jest ogólnodostępny, budynki - poza pałacem - można oglądać tylko z zewnątrz.

(...) fundatorami [pierwszej rezydencji] byli (...) marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski oraz jego żona Zofia z Opalińskich. Jedna z najbardziej oświeconych par ówczesnej Rzeczpospolitej powierzyła wykonanie projektu budowli (...) Tylmanowi z Gameren. Pałac został usytuowany na skraju wysokiej skarpy, a wokół niego rozciągały się barokowe, regularne ogrody.

Po śmierci Lubomirskiego w 1702 roku, dobra puławskie odziedziczyła jego córka Elżbieta, poślubiona Adamowi Sieniawskiemu. (...) w 1706 roku wojska szwedzkie zniszczyły tylmanowską rezydencję. Rzeczywistą odbudową pałacu, po zburzeniu przez Szwedów, zajęła się Maria Zofia Sieniawska. (...) wychodząc za mąż za Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wniosła mu w wianie (...) Puławy. Nowi właściciele zatrudnili saskiego architekta Jana Zygmunta Deybla, który wzniósł wspaniałą rokokową rezydencję. Wraz z przybyciem Czartoryskich do Puław rozpoczął się okres największej świetności i rozkwitu tego miejsca.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stanowiły centrum życia politycznego, kulturalnego i literackiego. Stało się to za sprawą Adama Kazimierza Czartoryskiego i jego małżonki Izabeli z Flemmingów, którzy sprowadzili na dwór puławski najwybitniejszych artystów (Jan Piotr Norblin), literatów (Julian Ursyn Niemcewicz) i architektów (Christian Piotr Aigner). (...)

Kres puławskiego ośrodka to czasy powstania listopadowego, kiedy to dobra Czartoryskich uległy konfiskacie, a sami Czartoryscy udali się do Paryża (...). W [pałacu] umieszczono Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien [przeniesiony z Warszawy], oraz kolejno Instytut Politechniczny i Rolniczo – Leśny oraz Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa. Obecnie właścicielem kompleksu pałacowo parkowego jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

                                                                                                 muzeumczartoryskich.pulawy.pl

Dużą część zbiorów wywieziono do Paryża jeszcze przed wybuchem powstania, a stamtąd w l. 70. XIX w. - do Krakowa, gdzie powstało Muzeum Książąt Czartoryskich.

Pałac Czartoryskich, 1677, 1728-1801, 1840-61



Po lewej stronie powyższego zdjęcia widać oficynę gościnną. W przeciwległej mieściła się m.in. kuchnia, a za nią - dziedziniec gospodarczy z l. 40. XVIII w. 
Na oficynie znajduje się tablica (kopia tej z 1930) upamiętniająca wizytę Józefa Piłsudskiego w 1920. W Sali Kolumnowej (ob. czytelnia Centralnej Biblioteki Rolniczej) opracowywał plany Bitwy Warszawskiej.



Zwiedzanie rozpoczęłam od pałacu. Pawie wrzeszczały niemiłosiernie!



W Muzeum spędziłam ponad godzinę. 





Barokowa sień wejściowa z oryginalną kolumnadą i sklepieniem, XVII w., pozostałość po 1. pałacu

Skrzynka na datki ze Świątyni Sybilli, ok. 1815-20

Maska pośmiertna Izabeli Czartoryskiej, XIX w.
Bęben nadwornej milicji Czartoryskich, XVIII w.
























1. wydany polski katalog dzieł muzealnych






Piękna klatka schodowa prowadzi na wyższe piętra.



Konstrukcję z lanego żeliwa wykonała Rządowa Fabryka Machin na Solcu. Była to jedna z pierwszych w Polsce realizacji żeliwnych na tak dużą skalę. Po obu stronach schodów postawiono piece, które miały dogrzewać górne partie pałacu.

                                                tablica informacyjna







Klatka schodowa z lanego żeliwa, 1859

Sala Kamienna (Muzyczna), I p.

Nazwa sali pochodzi od kamiennej posadzki, prawdopodobnie z pocz. XIX w. Pełniła funkcję sieni wprowadzającej gości do apartamentów reprezentacyjnych, a także jadalni.

Sala Gotycka (d. sala balowa, kaplica katolicka Aleksandryjsko-Maryjskiego Instytutu Wychowania Panien), I p.

Sala Gotycka: nahajka Bohdana Chmielnickiego, XVII w., miseczka konfederata barskiego, 2 poł. XVIII w.

Trójnóg ze Świątyni Sybilli, Włochy?, pocz. XIX w.

Wieńce pogrzebowe z krypty Czartoryskich w Sieniawie, XIX w.


Zabytkowe XIX-wieczne wieńce z krypty rodzinnej Książąt Czartoryskich w Sieniawie to unikalna w skali świata kolekcja wieńców pogrzebowych wykonanych z milionów szklanych koralików, porcelany oraz blaszek cynkowych. (...)
Najstarsze wieńce datowane są na lata 60. XIX wieku, ostatnie pochodzą z XX wieku. Duże wieńce wykonane z koralików powstały w warsztatach francuskich i zdobiły trumny, które w żałobnym kondukcie przybyły z Paryża do Sieniawy.

                                                                                                      tablica informacyjna

Sala Rycerska (apartamenty, od poł. XIX w. kaplica prawosławna Aleksandryjsko-Maryjskiego Instytutu Wychowania Panien), II p.

PARK

Pierwszy ogród był włoski, następnie przekształcono go w park francuski. Został zniszczony przez Rosjan podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. W XIX w. powstał krajobrazowy park angielski wg koncepcji Izabeli Czartoryskiej.

Po parku chodziłam prawie 3 godziny.

Dom Gotycki, 1809

Dom Gotycki miał być początkowo domkiem dozorcy. W ściany wmurowano fragmenty rzeźb i architektury, nie tylko z Polski. Zbiory obejmowały głownie malarstwo i pamiątki zagraniczne.

Tankred i Klorynda, k. XVIII w. (kopia)

Rzeźba początkowo znajdowała się w warszawskich Łazienkach, potem przeniesiona została do Puław. W 1982 oryginał umieszczono w Altanie Chińskiej.

Brama Rzymska, ok. 1800

Domek Grecki, 1788-1791

Domek służył jako miejsce spotkań towarzyskich i zachował się bez większych zmian. Połączony był z oranżerią, którą na przełomie XIX i XX w. rozebrano, a w jej miejscu w 1967 dobudowano budynek biblioteki publicznej. 

Sarkofag Czartoryskich, XVII, XIX w.

Ok. 1801 na Dzikiej Promenadzie ustawiono sprowadzony z Włoch marmurowy sarkofag  poświęcony Augustowi i Marii Zofii Czartoryskim. To pierwszy taki obiekt w Polsce.

Pałac Marynki, 1794

TEN ZAKĄTEK ZIEMI NAJBARDZIEJ ZE WSZYSTKICH SIĘ DO MNIE UŚMIECHA

Pałac należał do córki Adama Kazimierza i Izabeli Czartoryskich, Marii Wirtemberskiej, autorki pierwszej polskiej powieści sentymentalnej, "Malwina, czyli domyślność serca". Miejsce to nie było dla niej szczęśliwe, wbrew sentencji nad wejściem, a małżeństwo zakończyło się rozwodem.
Później przyjmowano tu gości.

Most arkadowy, Rzymski, k. XVIII w.

Świątynia Sybilli, 1798-1801 (1. muzeum narodowe)

Świątynia Sybilli poświęcona była historii Polski, a w jej dolnej części odbywały się spotkania masonerii. 
Muzeum reaktywowano w 1938.

Lwy - prezent od cara Aleksandra, który odwiedził Puławy w 1805

PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI

Łacha Wiślana (starorzecze Wisły)

Groty w skarpie nad Łachą Wiślaną 

Znalazłam 2 teorie: groty to XVIII-wieczne kopalnie kamienia budowlanego lub zaprojektowany element parku angielskiego.
Znajduje się tu kaplica, w której prawdopodobnie powstańcy styczniowi składali przysięgę.

Schody Tarasowe (tarasy rampowe), XVII/XVIII w.

Schody stanowiły zabezpieczenie skarpy przed obsuwaniem się.

Altana Chińska, tzw. Domek Chiński, 1760

Altana Chińska to pozostałość po wcześniejszym ogrodzie francuskim. Odbywały się w niej spotkania towarzyskie.

A poniżej mój nr 1 w całym parku!

Pasaż Angielski, obudowany murami oporowymi d. wąwóz, przed 1770

Pierwsze moje skojarzenie - uliczka na Rodos!

Łuki powstały po 1800, kiedy to zlikwidowano schody łączące boczny dziedziniec z Dolnym Ogrodem i powstał pasaż. Pierwotnie były ostrołukowe, pod k. XIX lub na pocz. XX w. złagodzono ich formę.


Domek Żółty, tzw. Aleksandryjski, 1830, 1840

W Domku Żółtym mieszkała przełożona Instytutu Wychowania Panien. Możliwe, że wybudowano go dla cara (stąd nazwa), ale nie jest to potwierdzone. Było tu też przedszkole.

Domek Żółty

Brama folwarczna

Przez bramę wyszłam na ulicę prowadzącą do kościoła. Po drodze minęłam dom z 1 poł. XIX w. (ul. Moniuszki 6). To d. salon dla studentów Instytutu Puławskiego. Jednym z nich w l. 1877-78 był Ludwik Waryński, upamiętniony tablicą przy wejściu do pałacu. Ma też swój pomnik na Skwerze Niepodległości.

Kaplica pałacowa, ob. kościół Wniebowzięcia NMP, 1803, 1945-1947

Kaplica wzorowana była na rzymskim Panteonie i powstała jako mauzoleum rodzinne wg projektu Christiana Piotra Aignera. Była udostępniana miejscowej ludności. 


"W.R." - wojewodzina ruska


Murowana ambona

W pobliżu kościoła stoi dzwonnica z pocz. XIX w. oraz figura św. Jana Nepomucena z napisem "R.P. 1889".

Pałac Czartoryskich od strony skarpy

Wieża ciśnień, 1897

Wieża reprezentuje rosyjski klasycyzm. Była częścią XVII-wiecznego systemu wodociągów i dostarczała wodę do pałacu. Po remoncie w 1973 ponownie uruchomiono ujęcie wody.

To oczywiście nie wszystko, co jest do zobaczenia w Puławach. Pałac i park zaplanowałam na 1-dniowy wypad z Dęblina i wyszło w sam raz, tak, żeby bez pośpiechu pochodzić i zjeść obiad.
W przewodniku "Puławy i okolice przewodnik turystyczny", z którego korzystałam i bardzo polecam, Autor proponuje 4 trasy. Są zdjęcia i dokładne opisy. 





Maciejczyk Tomasz, "Puławy i okolice przewodnik turystyczny"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz