Będąc w Kartuzach koniecznie należy odwiedzić Muzeum Kaszubskie. Można się tu naprawdę sporo dowiedzieć o kulturze Kaszub. Wystawy dotyczą rolnictwa, gospodarstwa domowego, rybołówstwa, garncarstwa, obrzędów, sztuki ludowej, słowem - życia codziennego.
Początki Muzeum sięgają lat 20. XX w., w tym czasie Franciszek Treder [pomnik przed Muzeum] za namową Aleksandra Majkowskiego zajął się kolekcjonowaniem artefaktów z terenu Kaszub. Przerwaną przez wydarzenia II wojny światowej tradycję muzealnictwa przywrócono w 1945 r. (...)
Przy Muzeum uruchomiono pracownię haftu kaszubskiego, którą prowadziła Franciszka Majkowska [siostra Aleksandra] (...)
ulotka muzealna
Przed przeprowadzką w obecne miejsce, Muzeum mieściło się w "Dworze Kaszubskim" przy ul. Gdańskiej.
Willa, od 1947 Muzeum Kaszubskie, pocz. XX w.; ul. Kościerska 1 |
W l. 1945-1947 w willi znajdowało się więzienie i powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Pralka automatyczna - ręczna, k. XIX w.? |
Gwiôzdka (Gwiazdka) |
Typową, kaszubską tradycją była tak zwana gwiôzdka. Od początku adwentu aż do Bożego Narodzenia wieczorami po wsiach wędrowała grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postaci i maszkary. Był wśród nich gwiôzdor, inaczej zwany gwiżdżem, biała śmierć z kosą, kominiarz symbolizujący szczęście, milicjant, jako ten, co pilnuje porządku, żołnierz na drewnianym koniu, diabeł – uosobienie zła, anioł, a także zwierzęta: wilk, krowa, byk, koza, uważana za symbol szkodnictwa, niedźwiedź, symbol powagi, bocian będący zwiastunem urodzaju, a także koń, któremu przypisywano zdolność łączenia się ze światem zmarłych. Kolędnikom towarzyszyli muzykanci.
gdynia.pl
Dłubanka wydobyta z jez. Połęczyńskiego, ok. 1381 |
Na Pomorzu dłubanki wykonywane były najczęściej z sosny, brzozy i lipy.
Pływaczki dla dzieci, 1946, Borzestowo |
Zabawki w zbiorach Muzeum Kaszubskiego przedstawiają dawnych rzemieślników (np. kowala, tracza) oraz codzienne zajęcia ludności wiejskiej (np. wyrób tabaki, mielenie mąki, ubijanie masła). Zabawki te miały charakter edukacyjny – pokazywały dzieciom różne rodzaje prac i uczyły je ich przez zabawę. Do ludowego kanonu zabawek, które znajdują się w Muzeum Kaszubskim wpisują się także różnego rodzaju knary, klekotki, wiatraki. Jeśli zaś chodzi np. o klekotki, miały one również wymiar magiczny – za pomocą takich „urządzeń” przepędzano złe moce. Łatwe konstrukcyjnie zabawki wykonywali sami rodzice, nieco bardziej skomplikowane lokalni rzemieślnicy. Kupowano je także na jarmarkach, odpustach.
magazynkaszuby.pl
Zabawka przedstawiająca pracę Kaszubów, XX w. |
Zabawka ludowa, 1870, Mściszewice |
Zabawka - karuzela |
Zabawka wiatraczek "Tracze" |
Zabawki typu "tracze" umieszczano na dachach lub płotach.
Klëka - drewniana laska, symbolizowała władzę sołecką |
Klëka (...). W tradycyjnej kulturze kaszubskiej laska sołecka – kij zakończony haczykowato, za pomocą którego sołtys albo władze administracyjne zawiadamiały mieszkańców o swoich postanowieniach. Napisaną na karcie wiadomość sołtys dołączał do klëczi i przekazywał ją do najbliższego domostwa, następnie mieszkańcy przekazywali ogłoszenie do kolejnych domów całej miejscowości. W przypadku kiedy społeczność wiejska z powodu analfabetyzmu nie mogła przeczytać wiadomości, rozsyłana po domach kluka informowała o konieczności zebrania się w jednym miejscu, aby tam właśnie mogła zostać ogłoszona wiadomość obowiązująca całą wioskę. Kleka była zatem atrybutem władzy społecznej, którą dzierżył przewodniczący gromady wiejskiej (sołtys).
Tabakiery |
Łóżko rozsuwane |
Łóżko kryte z baldachimem rozsuwane wzdłuż |
Najciekawsze z prezentowanych mebli to łóżko dla młodzieży, które w miarę potrzeby rozsuwano. (...) dziewczyny na Kaszubach spały w szufladach.
Zegar jednowskazówkowy, XVII w. |
Szopka, Karwieńskie Błota |
Serwety kaszubskie |
W 2015 hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Czepce kaszubskie "Złotogłowia", k. XVIII/ pocz. XIX w., hafciarki z klasztoru w Żukowie |
Czepiec z czarną falbaną noszony był przez zamożne wdowy.
Muzeum polecam BARDZO. Niestety, nie udało mi się już wejść do Kuźni Bazylego.
Kultura kaszubska ciekawa i oryginalna, do tego atrakcyjnie pokazana. Dla mnie najciekawsze były kleki, bo o nich nie miałam pojęcia, i zabawki.
https://www.muzeum-kaszubskie.pl/
https://www.gdynia.pl/spoleczenstwo,7580/tradycyjna-gwiozdka-czyli-swieta-na-kaszubach,562120
Gwiazdka Kaszubska Borucino - Łączyno 2012 (film)
Hafciarstwo w klasztorze żukowskim.
https://magazynkaszuby.pl/2016/06/muzeum-kaszubskie-zaczarowany-swiat-dziecka/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz