niedziela, 13 października 2019

... - Arkadia

Nieborowa szłam równo godzinę i o 15 byłam w Arkadii. Nie była to zbyt przyjemna trasa - bardzo ruchliwa momentami, ale nie dało się inaczej.

Do Świątyni Diany prawie biegłam, jak uświadomiono mnie, że tego dnia jest nieczynna. Do środka weszłam, ale najprawdopodobniej nie widziałam wszystkiego.

Park w Arkadii założono w stylu angielskim.

Styl angielski zdecydowanie przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe (...)
Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżny [Heleny Radziwiłłowej]. Pomysły architektoniczne szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, które realizował do 1797 roku Zug, a później Henryk Ittar. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła wiosną 1778 roku, lecz rozwijała go i komponowała dalej, przez ponad dwadzieścia lat, aż do swojej śmierci w 1821 roku. (...) W latach dziewięćdziesiątych kontynuowana była rozbudowa Arkadii pod kierunkiem Zuga (...)
Około 1800 roku następuje zwrot księżny ku estetyce ogrodu romantycznego. W tym czasie ogród w Arkadii wychodzi z niewielkiego i zamkniętego dotychczas obszaru parku sentymentalnego na okoliczne rozległe pola położone za rzeczką Skierniewką, swobodnie wkomponowując osie widokowe i nowe budowle w rozległą przestrzeń otaczającego go naturalnego krajobrazu. Śmiałe zamierzenia księżny z tego czasu realizował w Arkadii młody romantyczny wizjoner, niezwykle utalentowany architekt nowego pokolenia, Henryk Ittar.

                                                                                                                       nieborow.art.pl
 
Po Arkadii chodziłam już totalnie wyluzowana, ponieważ do stacji Mysłaków jest niecały kilometr, a pociągi do Łowicza są dość często. A i na piechotę można by dojść w razie czego.

Park, 1778-1820
Świątynia Diany, 1783
Świątynia Diany, 1783
Świątynia Diany, 1783
Świątynia Diany - plafon "Jutrzenka" Jana Piotra Norblina
Przy Świątyni Diany
Akwedukt na Skierniewce, 1784, 1951
Akwedukt na Skierniewce, 1784, 1951
W Przybytku Arcykapłana można wypić kawę i coś przekąsić.

Przybytek Arcykapłana, ok. 1783
Przybytek Arcykapłana, ok. 1783
Galeria arkadowa (Mur z Hermami; rekonstr.) przy Przybytku Arcykapłana
Przybytek Arcykapłana, ok. 1783
Przybytek Arcykapłana - płaskorzeźba "Nadzieja karmiąca Chimerę" Gioacchina Staggiego
Przybytek Arcykapłana, ok. 1783
Przybytek Arcykapłana, ok. 1783
Przybytek Arcykapłana, ok. 1783
Łuk Grecki (Kamienny), ok. 1784
Dom Murgrabiego, ok. 1795
Domek Gotycki, 1797
Na początku 1814 roku księżna Helena Radziwiłłowa urządziła w Domku Gotyckim symboliczne "mieszkanie rycerza", poświęcone jej synowi Michałowi Gedeonowi, generałowi napoleońskiemu. 

                                                                                                              nieborow.art.pl

Brama cyrku (obelisk centralny), 1801
Na obelisku napis: MUNIFICENTIAE AUGUSTI HELENA POSUIT (Helena postawiła dla szczodrości / hojności Augusta; August jako synonim władzy).


Grobowiec na Wyspie Topolowej, ok. 1785 (rekonstr.)
Autorką koncepcji grobowca na wyspie była sama księżna Helena Radziwiłłowa, przy udziale architekta Szymona Bogumiła Zuga. (...) Grobowiec na Wyspie Topolowej miał służyć za miejsce pochówku księżnej. Ostatecznie jednak spoczęła ona w nieborowskim kościele parafialnym.

                                                                                                             lowicz.naszemiasto.pl

Za wzór posłużył grobowiec Jana Jakuba Rousseau.

Przybytek Arcykapłana i galeria arkadowa

Podsumowując, dzień był bardzo udany, chociaż mógłby być trochę dłuższy. Zwiedzania było dużo, więc lepiej by było przejść tą trasę w lato i móc dłużej pochodzić po parkach. Z drugiej strony, godziny otwarcia też stanowią jakieś ograniczenie.


http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/historia-ogrodu-w-arkadii/
http://www.nieborow.art.pl/ogrody/arkadia/
https://lowicz.naszemiasto.pl/symboliczny-grobowiec-wrocil-do-arkadii-zdjecia/ar/c1-3395110

5 komentarzy:

  1. Ciekawie tam - choć klimaty oświeceniowe nie są mi bliskie, to na pewno obiekt sam w sobie jest sporą skarbnicą wiedzy.
    Zastanawiająca jest św. Cecylia (kopia rzeźby z rzymskich katakumb) na tym grobowcu... z gnostycką sentencją (polecam książkę "Święty Graal, Święta Krew" (Chrystus przeżył ukrzyżowanie, a Templariusze tej tajemnicy strzegli/ strzegą) - Dan Brown co najmniej mocno się tą pozycję inspirował). Czy fundatorka po prostu "odgapiła" coś widzianego na zachodzie lub na obrazach, czy też chciała coś przez to powiedzieć, zostawić jakiś znak?

    OdpowiedzUsuń
  2. Znalazłam: "Powstanie rzeźby inspirowane było rzeźbą św. Cecylii dłuta Stefano Maderny z 1599 roku, znajdującej się w kościele Santa Cecilia in Trastevere w Rzymie." (https://lowiczanin.info/grobowiec-ksieznej-heleny-radziwillowej-wrocil-do-arkadii/).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro w kościele jest oryginał, to w katakumbach umieszczono kopię (a może Moderna zrobił dwie?), tak czy siak, inspiracja stamtąd. Ale na cokole w katakumbach jest inny napis. Do tego skąd Cecylia - była jakaś w rodzie?

      Usuń
    2. Wg mnie napisane jest jasno - inspiracja. I o jakie katakumby chodzi?

      Usuń