niedziela, 20 października 2019

Szymanów

Do Szymanowa warto się wybrać z powodu pięknego, zabytkowego kościoła oraz pałacu. Wejść raczej nie można, ponieważ jest obecnie siedzibą Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, ale park jest dostępny, a Siostry bardzo życzliwe.

Z Teresina poszłam nieco okrężną drogą - dużo szybciej można dojść ul. Szymanowską. Za to po drodze ciekawa kapliczka!

TERESIN - Al. 20-lecia/ Trakt św. Jana Pawła II
A to już Szymanów, jedna z najstarszych miejscowości na terenie gminy Teresin.

Bywali tu m.in. królowie Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski, poeta Franciszek Karpiński, Józef Chełmoński, nuncjusz papieski Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI), Jan Paweł II, o. Maksymilian Kolbe i kardynał Stefan Wyszyński.
W Szymanowie funkcjonowała jedna z pierwszych w Królestwie Polskim cukrownia Hermanów (zał. w 1836).

Tak więc jest to miejsce z historią.



Mur otaczający siedzibę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP

Naprzeciwko widać kościół Wniebowzięcia NMP.

Początki parafii w Szymanowie sięgają XV wieku. (...)
Kościół został wzniesiony przed 1667 rokiem z fundacji Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego (...)
Rozbudowa oraz przebudowa pierwotnego kościoła parafialnego w stylu neobarokowym (...) przeprowadzone zostały w latach 1893-1907. Kościół wydłużono o 20 łokci, dobudowano nawy boczne, dobudowano od frontu dwie wieże, zmieniono wygląd ołtarza głównego, w którym zamieniono obraz Wniebowzięcia N.M.P. na rzeźbioną (...) scenę Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, dobudowano do trzech już istniejących dwa dalsze ołtarze i zmieniono wystrój świątyni. (...)
W parafii znajduje się również wizerunek Matki Boskiej Szymanowskiej (...). Jest to najstarszy, pochodzący z XVII wieku obraz wotywny, który jest w parafii od samego jej początku. Na obrazie umieszczone są złocone korony, choć nie był on oficjalnie koronowany przez kościelne władze.

                                                                                                            tablica informacyjna

Kościół Wniebowzięcia NMP, 1667, 1889

MB Szymanowska, XVII w.










Parę ciekawostek o kościele ze strony lowicz.gosc.pl:

(...) nawy boczne dobudowano zewnętrznymi ścianami, a dopiero później wybijano dziury, tak by połączyły się z główną częścią kościoła. Nie wszyscy wiedzą, że więźba dachowa znajdująca się nad ołtarzem jest oryginalna, zachowana od 350 lat w nienaruszonym stanie (...)
Msze św. sprawował tu także św. Maksymilian Maria Kolbe. W czasach, gdy budował kaplicę w Niepokalanowie, Eucharystie mogły być sprawowane tylko w miejscu konsekrowanym. Z tego powodu św. Maksymilian wraz z braćmi codziennie rano przemierzali 6 km z Niepokalanowa do Szymanowa, by tu odprawiać Mszę św., po której wracali, by kontynuować budowę świątyni (...)
W klasztorze sióstr niepokalanek odbywał rekolekcje m.in. ks. Karol Wojtyła. – Miał tu przyjechać pociągiem, więc wysłano po niego zaprzęg konny. Długo na niego czekano, ale nie przyjechał ani pierwszym, ani drugim pociągiem. Pomyślano, że zrezygnował z rekolekcji. Przyszły papież nie zrezygnował, przyjechał w środku nocy i piechotą doszedł do klasztoru, przeskoczył mur i pukał kolejno do okien, żeby go wpuszczono (...)

Na teren pałacu weszłam przez furtkę naprzeciwko kościoła.

Pałac w Szymanowie (...) stanowiący dziś jedynie reprezentacyjny fragment założenia, powstał w latach 1898-1902 dla księcia Konstantego Lubomirskiego (...) Obiekt zaprojektował – prawdopodobnie – (...) Konstanty Wojciechowski, a wybudowano go dokładnie w miejscu dworu należącego do wcześniejszych właścicieli Szymanowa - Sanguszków

                                                                                                                  e-sochaczew.pl

Na pocz. XX w. pałac został rozbudowany na potrzeby sióstr niepokalanek, które prowadzą tu liceum i internat dla dziewcząt. Jest siedzibą Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.
Siostry przybyły do Szymanowa w 1907. Podczas wojny prowadziły tajne nauczanie, ukrywały młode Żydówki, a w czasie Powstania Warszawskiego zorganizowano tu szpital.

Pałac, XVIII, XX w.

Herb "Szreniawa" Lubomirskich
Park, 4 ćw. XVIII, XIX/XX w.



Budynki gospodarcze
Dwukondygnacyjne skrzydło, ozdobione od strony ogrodu kolumnową loggią, 1907
Kaplica, 2002
Figura Najświętszej Panny Jazłowieckiej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, wyk. w 1882 na zlecenie założycielki zgromadzenia bł. Marceliny Darowskiej
Posąg Pani Jazłowieckiej - rzeźba z kararyjskiego marmuru (...) została wykonana na życzenie bł. Matki Marceliny Darowskiej dla kaplicy Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu na Podolu. (...)
W 1919 roku w pobliżu klasztoru 14 Pułk Ułanów stoczył zwycięską bitwę z Ukraińcami. Przypisując ten fakt szczególnej opiece Matki Bożej Niepokalanej, obrał Ją sobie za Patronkę - szczycąc się od tej pory mianem: 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich. (...)
9 lipca 1939 roku kardynał August Hlond ukoronował Ją na podstawie breve Ojca Świętego Piusa XI papieską koroną.
Po II wojnie światowej, w 1946 roku siostry niepokalanki musiały opuścić Jazłowiec; cudowny posąg przywiozły wówczas do Szymanowa.

                                                                                                          tablica informacyjna

Fontanna z 1782 z blaszaną misą w kształcie muszli i cokołem ozdobionym meandrem (jedyny zabytek tego rodzaju w Polsce)


Katakumby, XVIII, XX w.


Pałac i budynki gospodarcze

 I ostatnie spojrzenie wstecz na Szymanów.


Do Teresina wróciłam ul. Szkolną i Szymanowską, ale jeszcze nie na dworzec, tylko na pyszną sałatkę w Pizzerii Wiejskiej.
Wizytę w Szymanowie bardzo polecam!




https://teresin.pl/szymanow/
https://lowicz.gosc.pl/doc/3990775.Tu-modlili-sie-swieci
https://e-sochaczew.pl/u/muzea-zabytki/palac-w-szymanowie/278
http://skarbiecmazowiecki.pl/obiekty/kosciol-pw-matki-bozej-pani-jazlowieckiej-i-bl-marceliny-darowskiej-praski-szymanow-szkolna-1-16,1.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz