Z Teresina poszłam nieco okrężną drogą - dużo szybciej można dojść ul. Szymanowską. Za to po drodze ciekawa kapliczka!
TERESIN - Al. 20-lecia/ Trakt św. Jana Pawła II |
Bywali tu m.in. królowie Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski, poeta Franciszek Karpiński, Józef Chełmoński, nuncjusz papieski Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI), Jan Paweł II, o. Maksymilian Kolbe i kardynał Stefan Wyszyński.
W Szymanowie funkcjonowała jedna z pierwszych w Królestwie Polskim cukrownia Hermanów (zał. w 1836).
Tak więc jest to miejsce z historią.
Mur otaczający siedzibę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP |
Naprzeciwko widać kościół Wniebowzięcia NMP.
Początki parafii w Szymanowie sięgają XV wieku. (...)
Kościół został wzniesiony przed 1667 rokiem z fundacji Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego (...)
Rozbudowa oraz przebudowa pierwotnego kościoła parafialnego w stylu neobarokowym (...) przeprowadzone zostały w latach 1893-1907. Kościół wydłużono o 20 łokci, dobudowano nawy boczne, dobudowano od frontu dwie wieże, zmieniono wygląd ołtarza głównego, w którym zamieniono obraz Wniebowzięcia N.M.P. na rzeźbioną (...) scenę Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, dobudowano do trzech już istniejących dwa dalsze ołtarze i zmieniono wystrój świątyni. (...)
W parafii znajduje się również wizerunek Matki Boskiej Szymanowskiej (...). Jest to najstarszy, pochodzący z XVII wieku obraz wotywny, który jest w parafii od samego jej początku. Na obrazie umieszczone są złocone korony, choć nie był on oficjalnie koronowany przez kościelne władze.
tablica informacyjna
Kościół Wniebowzięcia NMP, 1667, 1889 |
MB Szymanowska, XVII w. |
Parę ciekawostek o kościele ze strony lowicz.gosc.pl:
(...) nawy boczne dobudowano zewnętrznymi ścianami, a dopiero później wybijano dziury, tak by połączyły się z główną częścią kościoła. Nie wszyscy wiedzą, że więźba dachowa znajdująca się nad ołtarzem jest oryginalna, zachowana od 350 lat w nienaruszonym stanie (...)
Msze św. sprawował tu także św. Maksymilian Maria Kolbe. W czasach, gdy budował kaplicę w Niepokalanowie, Eucharystie mogły być sprawowane tylko w miejscu konsekrowanym. Z tego powodu św. Maksymilian wraz z braćmi codziennie rano przemierzali 6 km z Niepokalanowa do Szymanowa, by tu odprawiać Mszę św., po której wracali, by kontynuować budowę świątyni (...)
W klasztorze sióstr niepokalanek odbywał rekolekcje m.in. ks. Karol Wojtyła. – Miał tu przyjechać pociągiem, więc wysłano po niego zaprzęg konny. Długo na niego czekano, ale nie przyjechał ani pierwszym, ani drugim pociągiem. Pomyślano, że zrezygnował z rekolekcji. Przyszły papież nie zrezygnował, przyjechał w środku nocy i piechotą doszedł do klasztoru, przeskoczył mur i pukał kolejno do okien, żeby go wpuszczono (...)
Na teren pałacu weszłam przez furtkę naprzeciwko kościoła.
Pałac w Szymanowie (...) stanowiący dziś jedynie reprezentacyjny fragment założenia, powstał w latach 1898-1902 dla księcia Konstantego Lubomirskiego (...) Obiekt zaprojektował – prawdopodobnie – (...) Konstanty Wojciechowski, a wybudowano go dokładnie w miejscu dworu należącego do wcześniejszych właścicieli Szymanowa - Sanguszków.
e-sochaczew.pl
Na pocz. XX w. pałac został rozbudowany na potrzeby sióstr niepokalanek, które prowadzą tu liceum i internat dla dziewcząt. Jest siedzibą Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.
Siostry przybyły do Szymanowa w 1907. Podczas wojny prowadziły tajne nauczanie, ukrywały młode Żydówki, a w czasie Powstania Warszawskiego zorganizowano tu szpital.
Pałac, XVIII, XX w. |
Herb "Szreniawa" Lubomirskich |
Park, 4 ćw. XVIII, XIX/XX w. |
Budynki gospodarcze |
Dwukondygnacyjne skrzydło, ozdobione od strony ogrodu kolumnową loggią, 1907 |
Kaplica, 2002 |
Figura Najświętszej Panny Jazłowieckiej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, wyk. w 1882 na zlecenie założycielki zgromadzenia bł. Marceliny Darowskiej |
W 1919 roku w pobliżu klasztoru 14 Pułk Ułanów stoczył zwycięską bitwę z Ukraińcami. Przypisując ten fakt szczególnej opiece Matki Bożej Niepokalanej, obrał Ją sobie za Patronkę - szczycąc się od tej pory mianem: 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich. (...)
9 lipca 1939 roku kardynał August Hlond ukoronował Ją na podstawie breve Ojca Świętego Piusa XI papieską koroną.
Po II wojnie światowej, w 1946 roku siostry niepokalanki musiały opuścić Jazłowiec; cudowny posąg przywiozły wówczas do Szymanowa.
tablica informacyjna
Fontanna z 1782 z blaszaną misą w kształcie muszli i cokołem ozdobionym meandrem (jedyny zabytek tego rodzaju w Polsce) |
Katakumby, XVIII, XX w. |
Pałac i budynki gospodarcze |
I ostatnie spojrzenie wstecz na Szymanów.
Do Teresina wróciłam ul. Szkolną i Szymanowską, ale jeszcze nie na dworzec, tylko na pyszną sałatkę w Pizzerii Wiejskiej.
Wizytę w Szymanowie bardzo polecam!
https://teresin.pl/szymanow/
https://lowicz.gosc.pl/doc/3990775.Tu-modlili-sie-swieci
https://e-sochaczew.pl/u/muzea-zabytki/palac-w-szymanowie/278
http://skarbiecmazowiecki.pl/obiekty/kosciol-pw-matki-bozej-pani-jazlowieckiej-i-bl-marceliny-darowskiej-praski-szymanow-szkolna-1-16,1.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz