Ojciec Maksymilian Kolbe w 1927 roku założył klasztor "Niepokalanów" zakonu Franciszkanów, obok niego powstało m.in. wydawnictwo religijne. Budynki były drewniane, a dachy kryte papą, dlatego ryzyko wybuchu niszczącego pożaru było duże. Pomyślano, by w trosce o bezpieczeństwo założyć jednostkę straży pożarnej. (...)
Aż do 1999 roku, kiedy to OSP Niepokalanów włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zakonnicy jeździli do akcji w swoich codziennych strojach czyli... habitach. Te "bojowe" były specjalnie skrócone oraz zabezpieczone przed ogniem.(...)
Organizacją jednostki zajął się br. Salezy Mikołajczyk.
Na stronie jest informacja, że Muzeum można zwiedzać po uprzednim zgłoszeniu. Na szczęście akurat było otwarte. Mieści się w remizie.
A oto najciekawsze, wg mnie, eksponaty.
Niemiecka sikawka konna z ok. 1905-10, zakupiona przez rodzinę Szemdlerów dla Łódzkiej Straży Pożarnej, po wojnie na prośbę braci przekazana OSP Niepokalanów |
Samochód gaśniczy MINERWA GM-4, 1925 |
POŻAR W KLASZTORZE SYGNAŁ BEZ PRZERWY
POZA KLASZTOREM SYGNAŁ Z PRZERWAMI
POZA KLASZTOREM SYGNAŁ Z PRZERWAMI
Lilpop, Rau i Loewenstein |
Ręczna pompa strażacka, 1859 |
Muzeum świetne, a jedyna rzecz, jaką można by poprawić, to opisy eksponatów, bo nie zawsze wiedziałam, co widzę :)
http://niepokalanow.pl/klasztor/muzeum/muzeum-strazackie/
https://osp.pl/artykuly/osp-niepokalanow-jedyni-na-swiecie-strazacy-w-habitach,14210/
Sporo tego!
OdpowiedzUsuńCo wg Ciebie jest na 9-tym zdjęciu?
UsuńJeśli dobrze policzyłem to pompa, Prawdopodobnie jednak nie taka którą się gasi pożary, czyli wytwarzająca określony słup wody np.10 metrów (1 atmosfera), ale taka która służy do wypompowywania wody np, z piwnic, ma znacznie mniejsze podniesienie, ale za to znacznie większa wydajność, Podejrzewam zresztą że nie jest tłokowa, ale łopatkowa.
Usuń