Do Truskawia można dojechać autobusem 210 z metra Młociny. Do lasu wchodzi się na końcu ul. 3 Maja, przy parkingu i wiatach.
Najpierw były wrażenia czysto przyrodnicze...
Kaczeńce nieopodal Truskawia |
Obszar ochrony ścisłej "Zaborów Leśny" został utworzony w 1959. Obejmuje wydmy i bagna typowe dla Puszczy Kampinoskiej. Z tablicy informacyjnej można dowiedzieć się wiele o przyrodzie tego miejsca, ale mnie najbardziej interesowała jego przeszłość:
Starodrzew okalający trzy niewielkie stawy jest pozostałością po parku przy nieistniejącym już, a założonym w 1 poł. XIX w. folwarku Gać Zaborowska (obecnie leśniczówka KPN - Zaborów Leśny). W 1930 r. obejmował on 2807 mórg i należał do Stefana i Zofii z Lipińskich Piłsudskich, mieszkały w nim wówczas 62 osoby. (...)
Pozostałością folwarku Gać Zaborowska są okazałe drzewa. Trzy dęby szypułkowe o obwodach od 300 do 360 cm, rosnące koło osady leśnej, mają status pomnika przyrody. Drzewem pomnikowym jest także lipa drobnolistna o obwodzie 390 cm i wysokości 26 m widoczna przy rozstaju szlaków.
Staw folwarczny |
Staw folwarczny |
Następnym punktem na trasie była Mogiła Powstańców 1863 r. Dochodzi się do niej po ok. 15 minutach. Jest to jedno z wielu miejsc pamięci w Puszczy - często spotyka się tu cmentarze, pojedyncze mogiły, pomniki lub drzewa, na których wieszano powstańców.
Na jednej z [wydm] znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych z oddziału Walerego Remiszewskiego poległych 14 kwietnia 1863 r. w bitwie pod Budą Zaborowską. Mogiła ozdobiona jest krzyżem z 72 kolcami – tylu powstańców spoczywa w tym miejscu. Nie jest to jednak pełna liczba ofiar, wielu poległych zostało zabranych z placu boju przez rodziny, które przyjeżdżały tu z Warszawy na wieść o krwawej bitwie, inni pochowani zostali na cmentarzu parafialnym w Zaborowie. Niedobitki oddziału Remiszewskiego po schwytaniu ich przez Rosjan zostali powieszeni na Sośnie Powstańców w Górkach i Dębie Powstańców w Bielinach.
mazowsze.szlaki.pttk.pl
Godzinę później byłam w Wierszach. To był mój główny cel.
Najpierw pomnik Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej z 2004 i Cmentarz Partyzancki 1944. Potem zajrzałam jeszcze na cmentarz parafialny, ale nie jest on zabytkowy.
Urna z ziemią zebraną z 22 pobojowisk na obszarze Puszczy Kampinoskiej |
Do wsi należy iść żółtym szlakiem, za cmentarzem parafialnym w prawo.
W tym miejscu zaczyna się Aleja Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Wzdłuż alei - stacje Drogi Krzyżowej związanej, oczywiście, z wojenną historią tych terenów. Stacje ufundowały różne organizacje, a zilustrowane są reprodukcjami obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Ta podobała mi się najbardziej ze względu na psa. Tak już mam, że zwierzęta zawsze mnie ruszają...
Po drodze minęłam 2 kapliczki - starą i nową. Oczywiście skakałam wokół tej starej :) Nie wiem, z którego jest roku, ale jest to piękny relikt przeszłości! Nowa z kolei pokazuje kontynuację tradycji, bo zrobiona jest w tym samym stylu. Cudowne!!!
Po 20 minutach jeszcze jedna kapliczka, już przy kościele. Stara, odnowiona.
Drewniany kościół Niepokalanego Serca NMP to REWELACJA! Nie ze względu na wiek, bo powstał w 1976, z zewnątrz też nie robi aż takiego wrażenia. Ale za to wewnątrz!!!
Najpierw kilka słów o tym, co najważniejsze w jego historii:
Kościół w Wierszach jest wyjątkowo związany z walką o Niepodległość Ojczyzny. Na terenie obecnej parafii, od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego, a przede wszystkim podczas II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego – toczono krwawe walki. Puszcza dawała schronienie żołnierzom, miejscowa ludność życzliwie przyjmowała partyzantów pod swoje dachy. (...) W Wierszach na placu apelowym księża kapelani odprawiali msze święte polowe.
Po wyzwoleniu w roku 1949 – rozpoczęto odprawiać polowe Msze Święte przy kapliczce przydrożnej, przy placu apelowym. (...)
Kiedy w 1953 r. kościół był już postawiony, ksiądz Prymas [Kardynał Stefan Wyszyński] wyznaczył termin poświęcenia nowej kaplicy na ostatnią niedzielę października i sam miał tego poświecenia dokonać. 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Po odzyskaniu wolności 21 lipca 1957 r. (...) dokonał poświęcenia kościoła (...). W tym samym roku we wrześniu uroczyście otwarto Cmentarz Powstańczy. (...)
W roku 1974 – rozpoczęto starania o remont kościoła, zamierzano wybudować nowy, z lepszych materiałów. Pomimo wielkich trudności, udało się wybudować nowy kościół. 29 sierpnia 1976 r. – odbyła się główna uroczystość poświęcenia nowego kościoła.
parafiawiersze.pl
Przy kościele mnóstwo akcentów patriotycznych, m.in. krzyż od grobu ks. Jerzego Popiełuszki, i plenerowa wystawa poświęcona historii Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.
Miałam ogromne szczęście, że udało mi się wejść do środka. Akurat urządzano wnętrze przed Wielkanocą, a przemiła Pani, do tego z dużo wiedzą, pokazała mi najważniejsze rzeczy i pozwoliła spokojnie robić zdjęcia.
To, co czyni ten kościół absolutnie wyjątkowym, to motywy roślinne, a konkretnie rośliny puszczańskie, autorstwa ks. Bogdana Lisa. To nie jest wszystko to samo - należy patrzeć bardzo uważnie! Są tam nietoperze, ptaki, motyle, pszczoły, pająki, biedronki, ślimaki, myszy, a nawet nagi nietoperz!
Płaskorzeźba przedstawiająca płonącą Warszawę i obraz Niepokalanego Serca Wierszowskiej NMP w ołtarzu głównym |
Nagi nietoperz przy wejściu :) |
D. szkoła |
Droga wiodła częściowo przez las, częściowo przez tereny podmokłe.
Wiersze - uwaga na zwierzaczki na słupach! :) |
Krogulec |
Krogulec |
Krogulec - "1906 Boże błogosław zboże" |
Kiścinne |
Stary krzyż na trasie Roztoka - Łubiec |
Łubiec, przy głównej drodze |
Łubiec |
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/230-pttk-mazowsze-obszar-ochrony-scislej-zaborow-lesny
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/239-pttk-mazowsze-cmentarz-partyzancki
http://www.parafiawiersze.pl/historia/
Rzeczywiście światynia sama w sobie i jej historyczna zawartość to perełka Kampinosu. Przewodnik powinien zostać utopiony w najbliższym bagnie...
OdpowiedzUsuńMoże ktoś kiedyś nie wytrzyma... :)
Usuń