Nacław wynikł trochę przy okazji, bo najpierw zaintrygowało mnie tzw. Mauzoleum Loży Masońskiej "Wielka Loża Trzech Globusów" w Kościernicy. Zaczęłam szukać jeszcze czegoś w pobliżu i tak znalazłam pałac. Dobrze jest te miejsca połączyć, bo, jak się dowiedziałam na miejscu, mają trochę wspólnej historii. Dzieli je ok. 6 km.
Początki majątku w Nacławiu sięgają 1472. Należał kolejno do rodzin von Glasenapp, von Lettow, von Blumenthal i w końcu, od 1835, von Senden. Ostatnim właścicielem był gen. Carl Otto von Senden, syn Carla Wolffa Justiniana Freiherr von Senden, ważnego urzędnika pruskiego w Poczdamie, a następnie prezydenta w powiecie administracyjnym Koszalina.
Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny obejmował praktycznie całą wieś. Z karty zabytku wynika, że prawie wszystkie domy to d. domy pracowników, głównie z 2 poł. XIX w. Sporo się zachowało. Przy domach były chlewiki.
W 1945 Nacław został zajęty przez wojska radzieckie. Niemcy nadal pracowali w majątku, potem jednak zostali wysiedleni. W l. 1947-68 pałac był użytkowany przez PGR, następnie do 1993 przez Stację Hodowli Roślin i Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. Urządzono tam siedzibę dyrekcji, biura, przedszkole, świetlicę, stołówkę i mieszkania pracowników.
Potem było źle (m. in. inwestor sprzedał miedziany dach!), ale teraz pałac wychodzi na prostą. Nareszcie jest w dobrych rękach. Mimo że prace trwają, już odbywają się tam imprezy, takie jak "Pałacowe spotkanie z historią w Nacławiu". Cieszy fakt, że pałac jest i będzie otwarty dla ludzi, o czym sama się przekonałam, i że nie będzie kolejnym miejscem, gdzie chodzi wyłącznie o biznes.
Pałac von Sendenów, 1914-1917 |
Zanim jednak poszłam do pałacu, chciałam zobaczyć ok. 200-letnią aleję bukową prowadzącą z Nacławia do Jacinek (430 drzew). Akurat wysiadłam na końcu wsi.
Wracałam główną drogą, a na rozwidleniu skręciłam w piaszczystą i doszłam do pałacu. Pokręciłam się na zewnątrz, ale na szczęście spotkałam Właścicieli, którzy pozwolili mi pochodzić po terenie, a potem jeszcze zostałam podwieziona do Kościernicy.
Idąc dalej drogą widoczną na zdjęciu poniżej, dochodzi się do domu gorzelnianego (?). Sama gorzelnia nie zachowała się - została podpalona przez Rosjan.
Monogram "S" (Senden) |
Herby barona Karla von Senden (po lewej) oraz Nanny Luitgarde Constantine von Blumenthal (po prawej) |
Rodziny były skoligacone poprzez małżeństwo.
Fasada |
Od strony wschodniej i południowej, przy pałacu ustawione są rokokowe rzeźby ogrodowe z piaskowca: 2 pary putti z rogami obfitości, postument z ornamentem, oraz 2 urny.
Stajnia, owczarnia, XIX w. |
Waga wozowa, po prawej stodoła |
Stajnia koni roboczych i spichlerz |
Kuźnia, potem remiza, 1865 |
Dom pracowniczy, pocz. XX w. lub międzywojnie |
Aleja grabowa |
Wysiadłam w Kościernicy i teoretycznie wiedziałam, jak iść. Mauzoleum miało być blisko szosy i koło pola. Weszłam w piaszczystą drogę, a potem w lewo na pole. Plątałam się bez sensu - zrobiłam 3 podejścia do tematu i w końcu poszłam szukać ludzi.
I znowu miałam szczęście! Trafiłam na Panią, która zaprowadziła mnie do mauzoleum i podzieliła się wspomnieniami związanymi z tym miejscem.
Ale najpierw jak dojść. Szłam w dobrym kierunku, nie wiedziałam tylko, że nie ma tam żadnej, nawet najmniejszej, dróżki. Trzeba przedzierać się przez krzaki i wertepy, aż zobaczy to, co na zdjęciu obok. To d. aleja prowadząca do mauzoleum.
Najlepiej spojrzeć na szkic sytuacyjny.
Mauzoleum (...) usytuowane w odległości ok. 300 m na wschód od drogi wjazdowej, na zamknięciu osi widokowej, biegnącej poprzez aleję grabową, staw, aleję lipowo-bukową (...) Przy stronie wschodniej rozrzucone fragmenty cynowego sarkofagu.
Karta zabytku
Trochę historii wsi na początek:
Po raz pierwszy wymieniona w 1456 roku. Była lennem rodu von Ramel– wzmiankowany Hinrik Ramele z Kościernicy. W XVI wieku wieś podzielona na dwa majątki. W 1662 roku część wsi w posiadaniu rodu von Podewils z Krągu (...). Z powodu długów sprzedają majątek Bogislawowi von Below. Pozostała część majątku nadal w rękach rodu von Ramel. Rodzina von Below sprzedaje swoją część generałowi Martinowi Ludwigowi von Eichmann. W 1783 roku rodzina von Eichmann zakupuje majątek od rodu von Ramin i tym samym scala dobra we wsi. W 1804 roku majątek w posiadaniu wdowy von Drosedow. W 1846 roku dobra zakupuje Wilhelm von Sobeck. Od ok. 1900 roku właścicielem majątku jest Wilhelm Schulz. Po I wojnie światowej majątek przejmuje belgijski finansista Balzer, będący właścicielem dóbr do około 1927 roku. Kolejny podział dóbr- część majątku zakupuje Balduin baron von Eller-Eberstein, druga część należy do baronów von Hammerstein.
zamkilubuskie.pl
Z cmentarza rodowego von Eichmann pozostała tylko kaplica grobowa z l. 1910-1915.
Folwarku już nie ma. Żeby ogarnąć całość zespołu pałacowo-parkowego i folwarcznego, czyli całej wsi, najlepiej spojrzeć na plan.
Kościół pw. MB Królowej Polski, XV w., przebud. XVIII, XIX w. |
https://zabytek.pl/pl/obiekty/naclaw-palac
https://zabytek.pl/pl/obiekty/zespol-palacowo-folwarcz-868785
https://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/7425/Naclaw/ zdj. wnętrza
https://zamkilubuskie.pl/kosciernica/
https://zabytek.pl/pl/obiekty/mauzoleum-871387
https://zabytek.pl/pl/obiekty/cmentarz-rodowy-von-eich-691310
https://zabytek.pl/pl/obiekty/zespol-palacowo-folwarcz-868786
https://zabytek.pl/pl/obiekty/kosciernica-kosciol-fil-pw-matki-boskiej-krolowej-polski
https://www.zwiadowcahistorii.pl/ruiny-mauzoleum-wolnomularskiego-i-masoni-z-koszalina/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz