piątek, 26 lipca 2019

Z Łeby na Wydmę Łącką

Droga z Łeby na ruchome wydmy to jedna z ciekawszych i przyjemniejszych tras w tych okolicach. Idealna na upał, bo wiedzie przez las, gdzie jest co pozwiedzać, z kolei powrót plażą po południu już nie grozi udarem :)
Można też dopłynąć do Wyrzutni, a całą trasę przejść wracając do Łeby.

Ja za pierwszym razem ul. Turystyczną doszłam do Do Rąbki - jest to szlak czerwony.


Wkrótce po prawej stronie drogi zobaczyłam cmentarz ewangelicki z 1856.
Nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o cmentarzu poza datą i tym, że obelisk ustawiła Gmina Ewangelicka. Napis jest w 4 językach: kaszubskim, niemieckim, polskim i po łacinie.

"Pamięci Gminy Ewangelickiej"




Na powyższym zdjęciu najlepiej widać, że cmentarz położony jest na kwadratowym podwyższeniu.

Kawałek dalej, po przeciwnej stronie drogi, stoi kapliczka św. Barbary. Została ufundowana na 650-lecie miasta Łeby (1357-2007).

Kapliczka św. Barbary, patronki miejscowych rybaków, 2007
Doszłam do bramy głównej Słowińskiego PN i parkingu. W Rąbce działa filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego PN.
Dalej można iść, jechać rowerem, meleksem lub popłynąć do Wyrzutni. Do Wydmy Łąckiej jest stąd 5,5 km, a do Wyrzutni - niecałe 3 km.
Za bramą Parku czarny szlak łącznikowy prowadzi na plażę (950 m).

Wybrałam rejs do Wyrzutni. Przy pomoście, do którego przybija statek, niedaleko Muzeum, zaczyna się ścieżka przyrodnicza RĄBKA (6 km), która kończy się przy Wyrzutniach. W pobliżu - kolejny czarny szlak prowadzący na plażę (560 m).

Doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej to obecnie Muzeum Wyrzutnia Rakiet .

Poligon został założony w 1940 roku aby testować rakiety przeciwlotnicze typu „Rheintochter” („Córy Renu”) i balistyczne „Rheinbote” („Posłaniec Renu”). Po wojnie teren poligonu przejęły wojska radzieckie, a w latach 70-tych funkcjonowała tu Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, której zadaniem było testowanie rakiet meteorologicznych METEOR przeznaczonych do badania górnych warstw atmosfery.

                                                                                                slowinski.parknarodowy.com

Betonowa droga prowadząca do Wyrzutni i ruchomych wydm została wybudowana przez radzieckich jeńców wojennych.

Mimo, że sprawy wojskowe mnie specjalnie nie interesują, a z wycieczek z przewodnikiem też raczej rzadko korzystam, tym razem BARDZO polecam! Przewodnik ciekawie opowiadał i nie męczył szczegółami technicznymi, a tego się bałam :)

Przy wejściu do Muzeum
Mała dygresja - takich schronów jest w okolicy więcej. Jeden widziałam na opisywanej trasie...

Bunkier - strażnica z II wojny światowej w Rąbce
 ... i jeszcze jeden na ul. Turystycznej (bardzo zaniedbany).

Bunkier dowodzenia (obserwacyjny)

Miotacz mgły
Stanowisko startowe rakiet Rheintochter  ("Córa Renu")
Stanowisko startowe rakiet Rheintochter  ("Córa Renu")
Rakieta balistyczna Rheinbote ("Posłaniec Renu")
Rakieta przeciwlotnicza prod. ZSRR, 1957
Widok z wieży na wydmę białą
Przy Muzeum można zakupić pamiątki i posilić się przed dalszą drogą, co też i zrobiłam. Do Wydmy Łąckiej jeszcze prawie 2 km.

   Kiedyś w rejonie, gdzie obecnie króluje najwyższa wydma zwana Górą Łącką (42 m n.p.m.), istniała niewielka osada rybacka Łącko (...) składająca się z kilku chałup. Jej mieszkańcy zajmowali się rybactwem na jeziorze i rolnictwem na słabych ziemiach. Siłą rzeczy byli oni powiązani z Łebą jako centrum zaopatrzeniowym i miejscem zbytu swoich produktów. 
   Łącko było przypisane do miejscowej parafii, więc wierni w niedziele i święta przemierzali ok. 9 kilometrów, aby wziąć udział we mszy. (...)
   Położenie osady o ile zapewniało bezpieczeństwo ze strony morza, to nie zabezpieczało przed innym żywiołem. Był nim piasek, który niesiony silnymi wiatrami z wydm i plaży, powoli wdzierał się na pola i gospodarstwa mieszkańców. (...) W ciągu kilku stuleci na miejscu dawnej wsi natura utworzyła potężną piaskową górę, która wraz z przemieszczaniem się wydm ruchomych, przewaliła się nad miejscowością.
   Góra Łącka do dziś oddaliła się o ok. 1 km na wschód od dawnej osady. (...)

Istnieją dowody archeologiczne zwłaszcza monety, że przynajmniej do 1540 roku Łącko było zamieszkałe, chociaż w rzeczywistości wiele później. (...)
   W niektórych przewodnikach można przeczytać o odwiecznym lesie na Mierzei Łebskiej, który został przysypany przez nacierające wydmy. W istocie najpierw były to w pewnej mierze pola i łąki, które po zaniechaniu uprawy zarosł
y lasem. 


                                                                                                                    historialeby.pl.tl





Widok na jez. Łebsko


 A to już w stronę morza.







Po lewej stronie wyjście na plażę
I powrót do Łeby pustą plażą! To zielony szlak, ok. 8 km.
Stopniowo pojawiało się coraz więcej suchych, leżących drzew.






Nie trzeba chyba specjalnie zachęcać do przejścia tej trasy? Jest tu wszystko: historia i obłędna przyroda. Ruchome wydmy robią niesamowite wrażenie, prawdziwa polska pustynia!


http://slowinski.parknarodowy.com/muzeum-wyrzutnia-rakiet-w-rabce/
http://www.globtroter.info/podroze/3782-leba-tajemnice-wyrzutni-rakiet-w-rabce
https://historialeby.pl.tl/Pocz%26%23261%3Btek-II-wojny-%26%23347%3Bw-.--Wojna-na-morzu.htm#4

3 komentarze:

  1. Ale to muzeum wzbogacili!!! Jestem pod wrażaniem. Te okrąglaki (pełno ich także w okolicach Darłówka) to nawet nie bunkry tylko właśnie budki strażnicze z prefabrykatów betonowych. Zapomniałem teraz symbolu, ale myślę że to Ciebie najmniej interesuje. świetnie maskowane na stóg siana, lub dużą faszynę, zapewniały wartownikowi osłonę przed ogniem z broni ręcznej i maszynowej średniego kalibru, głównie chodziło jednak o osłonę przed odłamkami - Niemcy szybko wyciągnęli wnioski z bombardowań swoich instalacji militarnych.
    Ten kamień upamiętniający cmentarz i gminę ewangelicką to stosunkowo młody musi być bo cmentarz pamiętam a jego nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za info o tych budkach strażniczych.
      Co do kamienia, to na pewno niedawno. Przy Parkowej, tam, gdzie nie byłam, kamień postawiono w 1993, więc może załatwiono oba cmentarze za jednym razem?

      Usuń