Główną atrakcją tej trasy miały być Urle, ale chciałam też pochodzić po okolicy. Uwielbiam wędrować od wsi do wsi. Tradycyjne budownictwo, jeszcze dość często tu spotykane (Strachów!), dawne pensjonaty, kapliczki, Liwiec, pola, lasy i świeże powietrze!
Przyjechałam z Warszawy Wileńskiej do Urli i od razu poszłam nad rzekę. W sumie zrobiłam ok. 16 km i zajęło mi to trochę ponad 6 godzin.
URLE
Urle, wieś, pow. radzymiński. Na obszarze lasów przyległych do tej wsi a stanowiących własność hr. Zamojskiego [...], pobudowano wille i domki przeznaczone na letni pobyt mieszkańców Warszawy. Kolej warsz.-petersburska, której tor przecina te lasy, urządziła tu przystanek zw. Platformą hr. Zamojskiego, odl. 45 wiorst od Warszawy. Około 4000 osób zamieszkuje tu w letnich miesiącach.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XV cz.2, Warszawa 1902
Ordynat Stanisław Kostka Zamoyski po odstąpieniu w 1821 Zamościa rządowi Królestwa Polskiego otrzymał w zamian dobra na Mazowszu i Podlasiu, m. in. w okolicy Jadowa i Łochowa.
Wieś powstała w 2 poł. XVIII w. w dawnej Puszczy Jadowskiej. Możliwe, że jej pierwszymi mieszkańcami byli Kurpie, którzy w XV w. zajmowali te tereny.
Różnie tłumaczy się pochodzenie nazwy Urle: „urle” to znaczy miejsce nisko położone, w tym wypadku nad rzeką, „urla” to również używane na tym terenie określenie grząskich rozlewisk, pełnych uroczysk bagien, a także koryta rzeki. Niektórzy wywodzą nazwę wsi od słowa „orle”, ze względu na liczne niegdyś gniazdowanie bielika, lub od znajdującego się tu niegdyś uroczyska Orle.
mazowsze.szlaki.pttk.pl
Atutami Urli, oprócz pięknego położenia, był mikroklimat wpływający korzystnie na zdrowie, oraz fakt, że do dalszych wyjazdów potrzebny był wówczas paszport. Pierwsze pensjonaty powstały w l. 70. XIX w., a na początku XX w. zaoferowano do sprzedaży nowe działki, co przyspieszyło rozwój letniska. W okresie PRL zaczęły w Urlach powstawać duże ośrodki wczasowe.
Liwiec w Urlach |
Ul. Poniatowskiego |
OBSZAR NATURA 2000 OSTOJA NADLIWIECKA |
Urle - Iły |
F. (P.)? R.
ANTONJ (N odwrócone!)
OŁÓWEK
1905 R.
IŁY
STRACHÓW
Dom nr 13 - może mieć ok. 200 lat! |
BOŻE
BŁOGOSŁAW
NAM
1925 R
KUKAWKI
Kaplica, XX w. |
ADAMPOL
URLE
Ul. Wyszyńskiego |
Ul. Wyszyńskiego |
Ul. 1 Maja |
Ul. 1 Maja |
Symboliczna mogiła żołnierzy francuskich poległych w 1945, symboliczny grób Włocha; ul. 1 Maja |
Takie informacje są oficjalnie podawane, ale chyba nie do końca sprawdzone. Historia jest ciekawa - najlepiej przeczytać link podany na końcu. Autor wykonał kawał dobrej roboty.
Ul. 1 Maja |
Okolice Urli są wymarzonym miejscem na piesze wędrówki lub na rower, bo nie ma dużego ruchu. Liwiec jest czysty i tak płytki, że spokojnie można przejść na drugą stronę (nie wiem, czy wszędzie). Pływać się nie da, ale odpocząć nad wodą zdecydowanie tak. Zachowała się atmosfera letniska, chociaż noclegu już się tam raczej nie znajdzie. Cisza, spokój i wszystko 10 razy wolniej niż w Warszawie... Pełny reset!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz