czwartek, 3 maja 2018

Chanajki - niedoceniona enklawa starego Białegostoku

O historii Żydów w Białymstoku i zabytkach, jakie po nich pozostały, pisałam już przy okazji Białegostoku. Chanajki są jednak tak odmienne od reszty miasta i tak unikalne, że należy im się oddzielny wpis. 
Dla mnie jest to miejsce magiczne - enklawa starego miasta, z kocimi łbami, piaszczystymi uliczkami, drewniakami, czasem bardzo pięknymi, i zupełnie nie miejską atmosferą. Coś, co bezwzględnie zasługuje na ochronę, a niestety, bardzo dużo już zniszczono.
Czy tylko ktoś z zewnątrz jest w stanie to docenić?

"Powstające w XVIII i XIX w. dzielnice „Chanajki” i „Piaski” (ulice: Młynowa, Grunwaldzka, Kijowska, Mławska, Cieszyńska, Angielska, Sosnowa oraz Rynek Sienny), zamieszkiwane były przez najuboższych członków społeczności żydowskiej Białegostoku. W dzielnicach tych dominowała parterowa zabudowa drewniana (...)"

                                                                                                                     sztetl.org.pl

Dzielnica ta cieszyła się złą opinią. Wiadomo, że bieda generuje przestępczość. Oprócz robotników, sklepikarzy, zwykłych biedaków, istniały tam meliny, kwitła prostytucja, częste były kradzieże i włamania.
Ale na Chanajkach było też normalne życie. Prowadzono handel, usługi, sklepy, apteki itd. Przy Sosnowej znajdowała się siedziba gminy żydowskiej, nawet fabryka czekolady była zlokalizowana w tej dzielnicy.

28 czerwca 1941 Chanajki zostały spalone.

To, co ocalało, wciąż jeszcze możemy oglądać. Pytanie, jak długo, bo te domy nie są w żaden sposób chronione, a bloki podchodzą coraz bliżej... Wygrywają z takimi budynkami jak np. ten, który niegdyś stał przy Młynowej 44. Domu na Młynowej 23 też już nie ma. Kamienica na Kijowskiej 2 jest w GEZ, ale to jej nie uratowało (co widać na moim zdjęciu). Budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej również nie pomogła.

W ewidencji zabytków są domy przy ul. Młynowej 2, 4, 18, 19, 23, 28 i 30 oraz Kijowskiej 2. Te pod nr 20, 20A i 32 nie są w żaden sposób chronione.

Weszłam w ul. Młynową z Łomżyńskiej i szłam w stronę Rynku Siennego, po drodze wchodząc w boczne uliczki.

Ul. Młynowa
Dom z 1928; ul. Młynowa
Ul. Mohylowska 1/2
Ul. Młynowa
Ul. Witebska
Ul. Witebska
Ul. Toruńska
Ul. Kochanowskiego
Ul. Kochanowskiego
Ul. Młynowa 47/ Kielecka
Młynowa 47
Ul. Młynowa 39
Ul. Młynowa
Ul. Czarna 4/1a
Ul. Czarna 4/1a (nie jest chroniony!!!)
D. żydowska fabryka gwoździ; Młynowa 23/Czarna
Na dawnej fabryce gwoździ zachował się fragment charakterystycznego wspornika lampy, ale już bez Gwiazdy Dawida. Identyczny, w całości, można zobaczyć na ul. Sienkiewicza 14.

Przy ul. Młynowej 19 do 2015 działał teatr TrzyRzecze. W Wikipedii znalazłam taką informację:

"Stary drewniany dom zaadaptowany na scenę teatralną należał do żydowskiego przedsiębiorcy Jakuba Flikiera. Niemal cała rodzina Flikierów zginęła w czasie II wojny światowej. Ocalał syn przedsiębiorcy Michał (autor koncepcji budowy pomnika Wielkiej Synagogi), który w 1947 sprzedał dom i wyemigrował do Izraela."

Dom żyd. przedsiębiorcy, Jakuba Flikiera, l. 30. XX w.; ul. Młynowa 19
Dom żyd. przedsiębiorcy, Jakuba Flikiera, l. 30. XX w.; ul. Młynowa 19
Dom żyd. przedsiębiorcy, Jakuba Flikiera, l. 30. XX w.; ul. Młynowa 19
Fabryka włókiennicza, 1930 (wg GEZ), ul. Kijowska 1, i to, co zostało z kamienicy przy Kijowskiej 2
"Budynek przy ul. Kijowskiej 1 powstał po 1895 roku jako niewielka fabryka włókiennicza należąca do rodziny Leszes. W 1900 roku pracowały tu trzy osoby. W latach międzywojennych Leszesowie zajęli się prowadzeniem sklepu spożywczego, a pomieszczenia fabryczne wynajmowali drobnym podwykonawcom. Ciekawostką jest, że od 1944 roku do lat 60. działała tu szkoła podstawowa nr 9, która przeniosła się później na ul. Legionową."
                                                                                                         poranny.pl

Był pomysł, żeby powstało tu Muzeum Mody, ale jak widać nic z tego nie wyszło.

Ul. Kijowska 2
Ul. Młynowa 32 i 30
Kamienica, l. 90. XIX w.; ul. Młynowa 30
Ul. Ołowiana
Tak przy okazji - Ołowianą, obok tego drewniaczka, doszłam do kaplicy prawosławnej św. Marii Magdaleny.

Do 1 poł. XX w. w miejscu Rynku Siennego znajdował się cmentarz ewangelicki.

W artykule "Rynek Sienny odsłania swoją historię" czytamy:

"Cmentarz w tym miejscu założono pod koniec XVIII wieku dla protestanckich rzemieślników i urzędników, ściągniętych do Białegostoku przez hetmana Branickiego. Później trafiali nań pruscy urzędnicy, w końcu - w czasach rozkwitu w Białymstoku przemysłu włókienniczego - pochodzący głównie z Niemiec rzemieślnicy i robotnicy. Pochówków przy Siennym zaprzestano zapewne na przełomie XIX i XX wieku, kiedy społeczność ewangelicka założyła cmentarz przy Wasilkowskiej. Nagrobki i potężne cmentarne drzewa stały jednak w części Siennego jeszcze w okresie międzywojennym."

Fakt istnienia w tym miejscu cmentarza ma zostać upamiętniony, nie tylko tablicą. Znalazłam wizualizację projektu z 2017.

Po II wojnie światowej na Rynek wszedł handel, przez jakiś czas był tu też parking.

Na stronie jewishbialystok.pl znalazłam zdjęcia z 1928.

Ul. Młynowa 20A i 20 (nie są chronione!!!)
Dom z 1910; ul. Młynowa 18
Ul. Odeska, przy Rynku Siennym
Rynek Sienny
Rynek Sienny
I w tym miejscu, a właściwie to już chyba wcześniej, zaczyna się problem z nazewnictwem. Czy to Chanajki czy już Piaski? Gdzie jest granica? Nawet o tym, co do tej pory, były mieszkaniec mówi "Piaski". Ale w wielu miejscach nazywa się ten obszar Chanajkami.

Z artykułu "Młynowa 2. Tu zaczynała się dawna dzielnica Piaski":

"Z dawnych Chanajek, poza miejscami szczególnej pamięci, przetrwała tylko (...) mała kamieniczka przy ul. Liniarskiego 1A (przed 1939 r. przy ul. Kaczej 4). Znacznie więcej starej zabudowy przetrwało na terenie dzielnicy Piaski. Trudno dziś wskazać jednoznacznie przebieg granicy między dwiema dzielnicami. Nie ulega jednak wątpliwości, że zabytkowe domy przy ul. Młynowej, począwszy od jej zbiegu z ul. Suraską i Piękną, stały niegdyś "na Piaskach"."

W tym samym artykule zawarta jest historia domu przy Młynowej 2.

Domy żyd., 1896/1897; Młynowa 4 i 2
Dom żyd., 1896/1897; Młynowa 2
Dom żyd., 1896/1897; Młynowa 2
Rynek Sienny: Wodopojka
"Bożnica w dzielnicy Piaski, znana jako Piaskower Bejt Midrasz, została postawiona na placu należącym do Mojżesza Nowika (...) Została wzniesiona (...) na miejscu starszej, drewnianej bóżnicy z 1820 r., rozebranej przed 1890 r. (...) Znajdowała się w niej także szkoła religijna Talmud Tora. (...)
Budynek, częściowo zdewastowany w czasie okupacji, w latach 1945–1968 pełnił rolę siedziby działających w Białymstoku organizacji żydowskich, między innymi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Począwszy od 1968 r., stał opuszczony, (...) a w 1989 r. spłonął. W trakcie remontu, przeprowadzonego w latach 70. XX w., utracił cechy synagogi, służąc jako kino, teatr i dom kultury. Odrestaurowany w 1995 r., jest siedzibą różnego rodzaju instytucji, m.in. Fundacji im. L. Zamenhoffa. Do dziś zachowały się jedynie dwie żeliwne kolumny podtrzymujące galerię dla kobiet."

                                                                                                                            sztetl.org.pl

Zachowała się też wnęka po aron ha-kodesz, za recepcją.

Bożnica Bejt Midrasz (Piaskower), 1891, 1994; Piękna 3
Ul. Krakowska była zachodnią granicą Chanajek i jedną z "weselszych" ulic w Białymstoku. Mieściło się na niej najwięcej domów publicznych.

O zabytkowej kamienicy Ginzburga, która pokazuje inne, bogate, oblicze Chanajek, informacje znalazłam m.in. w Wikipedii:

"W okresie międzywojennym Chinka Ginzburg, wdowa po Szeftelu, prowadziła w budynku Hotel Metropol, będący w rzeczywistości największym domem publicznym w Białymstoku. Funkcjonował on z przerwami, wynikającymi z interwencji policyjnych w latach 1922-1923. Ponadto w różnych okresach mieściły się tu kawiarnia, herbaciarnia oraz gabinet ginekologiczny prowadzony przez Karola Ginzburga, dziedzica budynku i syna Szeftela. Po wojnie kamienicę przeznaczono na cele mieszkalne."

Kamienica żyd. kupca Szeftela Ginzburga, przed 1906; Krakowska 1
Stare zdjęcia Chanajek i różne ciekawe historie z żydowskiego życia tego miejsca są w linkach. Natomiast wspomnienia dawnego mieszkańca, z późniejszego okresu, zostały zawarte w filmie.
Bardzo polecam, szczególnie Jewish Białystok!



https://www.jewishbialystok.pl/Chanajki-,5401,4026
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/397-bialystok/99-historia-spolecznosci/137067-historia-spolecznosci
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,22245943,chanajki-w-koncu-dostana-plan-ochronny.html
https://poranny.pl/kijowska-1-muzeum-mody-moze-odmienic-dawna-fabryke-wlokiennicza/ar/5386286
https://poranny.pl/mlynowa-2-tu-zaczynala-sie-dawna-dzielnica-piaski/ar/4931299
https://poranny.pl/rynek-sienny-w-czasie-okupacji-nazywal-sie-neue-markt/ar/5458924
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,8337686,Rynek_Sienny_odslania_swoja_historie.html
https://poranny.pl/chanajki-ulica-krakowska-to-serce-bandyckiej-dzielnicy/ar/5515712

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz