W 1660 Białystok wszedł w posiadanie Branickich, którzy są odpowiedzialni za całe założenie urbanistyczne. Prawa miejskie otrzymał w 1691.
Pałac Branickich powstał z przekształcenia XVI-wiecznego zamku Wiesiołowskich wg projektu Tylmana z Gameren. Zwany był Wersalem Podlaskim, toczyło się w nim bujne życie towarzyskie, bywali królowie.
W XIX i na początku XX w. pałac był własnością cara i niszczał, potem umieszczono w nim Instytut Panien Szlacheckich. Spalony w 1944, został odbudowany po wojnie.
Jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego.
Park przy pałacu Branickich, k. XVII, XVIII w., 1962 |
Pawilon pod Orłem, 1756, rekonstr. w 2011 |
Pałac Branickich, 2 poł. XVI w. - 1962 |
Pałacyk gościnny Branickich, 1771, 1952; ul. Kilińskiego 6 |
- Ratusz z 1761, odbudowany w 1958 (nie pełnił funkcji administracyjnych, był obiektem handlowym, z wieży strażacy obserwowali miasto; ob. Muzeum Podlaskie),
- Bazylikę Wniebowzięcia NMP z 1906, która powstała jako dobudówka do kościoła parafialnego (1617-1626, poł. XVIII w.) - władze carskie tylko na rozbudowę pozwoliły :),
- Szpital z 2 poł. XVIII w.,
- Dawną zbrojownię (Cekhauz) z 1807, odbudowaną po wojnie (magazyn sprzętu strażackiego, wartownia garnizonowa; ob. Archiwum Państwowe),
- Tzw. Austerię, czyli dawną kamienicę dworską (ok. 1771, 1946) przy ul. Sienkiewicza 4 (prawdziwa austeria znajdowała się podobno po drugiej stronie ulicy),
- Klasztor Sióstr Miłosierdzia i szpital św. Marcina z 1769.
Poza tym, dobrze jest tam po prostu pobyć, obejrzeć również inne zabytkowe budynki i zjeść dobry obiad, bo wybór restauracji jest duży.
W południowej pierzei rynku istniał niegdyś stary cmentarz żydowski. Również pobliski Park Centralny założony został na miejscu dawnego XVIII-wiecznego cmentarza rabinackiego.
Rynek Kościuszki - z lewej strony Austeria |
Druga, cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja, "reprezentuje typ świątyni wzorowanej na późnobizantyjskich kościołach krzyżowo-kopułowych. Stylowo nawiązuje do klasycyzmu rosyjskiego i architektury Petersburga." (zabytek.pl ). Jest dostępna podczas nabożeństw, ale ja jakoś zawsze wtedy byłam gdzie indziej.
Kaplica gr.-kat. cmentarna, ob. prawosławna pw. św. Marii Magdaleny, 1758; ul. Kalinowskiego 8 |
Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja, 1846; ul. Lipowa 15 |
Kilka słów o historii Żydów w Białymstoku - ale też o historii samego Białegostoku - ze strony sztetl.org.pl:
"Braniccy lokowali miasto Białystok w 1691 r. Zachęcali Żydów do osadnictwa, budując dla nich domy, sklepy oraz fundując synagogę. (...) W 1745 r. dziesięciu żydowskim handlarzom oddano do dyspozycji większość sklepów znajdujących się w obrębie rynku. (...) Począwszy od drugiej dekady XIX w., fortuny na pośrednictwie pomiędzy Królestwem Polskim a Cesarstwem Rosyjskim zbili m.in. Izaak Zabłudowski, Abram Grodzieński i Aron Erbstein. Żydowscy kupcy z Białegostoku zdominowali również rynek dostawców towarów dla rosyjskiej armii. W drugiej poł. XIX w. Białystok stał się jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków przemysłowo-handlowych w zachodniej części Imperium Rosyjskiego. Głównym impulsem dla rozwoju przemysłu i handlu w drugiej poł. XIX w., było wprowadzenie w 1831 r., w ramach represji po powstaniu listopadowym, restrykcyjnych ceł na granicy między Królestwem a Cesarstwem. W zaistniałej sytuacji wielu przedsiębiorców żydowskich, m.in. fabrykanci tkanin z Łodzi i Zgierza, przeniosło swoje zakłady do Białegostoku i okolicznych miejscowości. (...) Żydzi stanowili 80% białostockich przedsiębiorców. W 1857 r. mieszkało tu 9547 Żydów – 67% łącznej liczby mieszkańców. Przeprowadzenie przez Białystok w 1862 r. linii kolejowej łączącej Warszawę z Petersburgiem przyspieszyło rozwój gospodarczy – miasto zyskało nawet przydomek „Manchesteru Północy” (...) Wraz z rozwojem przemysłu włókienniczego białostoccy Żydzi bogacili się, wypierając stopniowo z rynku działających tu wcześniej przedsiębiorców niemieckich. (...) Podczas gdy w 1847 r. mieszkało tu niespełna 7 tys. Żydów, zaledwie 50 lat później, tj. w 1897 r., społeczność żydowska Białegostoku liczyła już 41 905 osób, co stanowiło 63% mieszkańców. W 1860 r. pośród 44 fabryk tekstylnych – 19 należało do właścicieli żydowskich. W 1898 r. 299 spośród działających w mieście 372 zakładów przemysłowych było własnością Żydów, a niemal 60% zatrudnionych w nich robotników stanowiły osoby wyznania mojżeszowego. (...) Rozwijający się w Białymstoku przemysł tytoniowy pozostawał niemal w całości w rękach żydowskich przedsiębiorców. Spośród 3628 handlarzy i właścicieli sklepów w Białymstoku, 3186 (90%) – było Żydami. (...)
Liczebność społeczności żydowskiej zmniejszyła się (...) w latach I wojny światowej prawie o połowę. W 1921 r. mieszkało tu 39 602 Żydów, czyli 51% ludności. Trudna sytuacja ekonomiczna, powodowana przez recesję, gwałtowne zmiany koniunktury i ogólny kryzys w przemyśle włókienniczym, przyczyniła się do kolejnej fali emigracji zarobkowej Żydów z Białegostoku, która miała kontynuację w latach 20. i 30. XX w. ."
Jak się patrzy na te dane, to nie dziwi fakt, że wszędzie napotyka się ich ślady.
Pałacyk Chaima Nowika, 1910; ul. Lipowa 35 |
"W budynku przy ul. Lipowej 41D mieściła się przed
wojną powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół
prowadzonych przez organizację Tarbut, pozostającą pod wpływami ruchu
syjonistycznego. W szkole prowadzono nauczanie w języku hebrajskim,
propagowano też świecką kulturę hebrajską.
W znajdującym się obok szarym budynku pod numerem
41, w okresie międzywojennym mieściły się: gimnazjum żydowskie, Żydowska
Szkoła Rzemieślnicza oraz dwa przedszkola: polskie i żydowskie."
sztetl.org.pl
Szkoły Żydowskie - Tarbut i Rzemieślnicza; Lipowa 41d i 41 |
Pod nr 28 znajduje się ładna kamienica zbudowana po 1900, a pod 24 - "Willa pod Kariatydami" ("Dom szlachty") sprzed 1860. Nr 33 to żydowska kamienica czynszowa, w której mieszkał popularyzator esperanto, Jakub Szapiro.
Tow. Dobroczynne Linas Chajlim (1893-1943), kamienica z k. XIX w.; ul. Zamenhofa 19 |
W najstarszej dzielnicy żydowskiej, Schulhof, na ul. Suraskiej (d. Bożniczej), znajdowała się do 1941 największa synagoga Białegostoku, Wielka Synagoga. Mieszkali tam głównie Żydzi ortodoksyjni.
Napis na tablicy pamiątkowej:
Święty nasz wspaniały przybytek stał się pastwą ognia, 27 czerwca 1941 r.
2000 Żydów niemieccy mordercy spalili w nim żywcem
Na stronie jewishbialystok.pl są zdjęcia.
Miejsce po synagodze z 1913; ul. Suraska |
Podczas prac budowlanych (ZUS) wykopywano szczątki ludzkie. Pochowano je w miejscu, gdzie dziś znajduje się Gwiazda Dawida.
Jak cmentarz wyglądał można zobaczyć na starym zdjęciu.
Miejsce po cmentarzu żyd. (cholerycznym); ul. Bema |
Ul. Bema - czy to jeden z domów widocznych na zdjęciu? |
"Zespół budynków więzienia carskiego zbudowano do 1912 r., jako Oddział Więzienia Powiatowego, które bezpośrednio podlegało władzom Inspekcji Więziennej guberni grodzieńskiej. Znajdował się na trasie kolejowej Warszawa-Petersburg i wykorzystywany był jako więzienie etapowe w drodze na Syberię. W latach 1915-1919 pod zarządem wojskowych władz niemieckich, 1919-1939 władz polskich. W czasie okupacji sowieckiej 1939 - 1941 więzienie znajdowało się pod zarządem NKWD. Po wkroczeniu Niemców przetrzymywano w nim żołnierzy podziemia i podejrzanych o udział w ruchu oporu. Od 1944 r. więzienie podlegało Resortowi Bezpieczeństwa Publicznego, przetrzymywano w nim więźniów politycznych i żołnierzy podziemia. Na terenie więzienia i ogrodu przywięziennego w latach 1944-1956 dokonywano pochówków (...) "
zabytek.pl
Więzienie carskie, ob. areszt śledczy, 1908; ul. Kopernika 21 |
Koszary Mariampolskiego Pułku Huzarów, ob. Straż Graniczna, ok. 1887; ul. Bema 100 |
"26 lipca 1941 utworzone zostało getto, w którym uwięziono 40–60 tys. Żydów z miasta i okolicznych miejscowości. (...) Zamknięte 1 sierpnia 1941 r. getto białostockie, rozciągające się między ulicami: Lipową, Przejazd, Poleską i Sienkiewicza, było otoczone murem z trzema strzeżonymi bramami wjazdowymi. (...) Działacz podziemia Mordechaj Tenenbaum (Tamaroff) [został] przysłany do Białegostoku w październiku 1942 r. przez Żydowską Organizację Bojową w Warszawie. (...)
Likwidacja getta rozpoczęła się w lutym 1943 (...) W nocy 15 na 16 sierpnia 1943 r. getto zostało otoczone przez niemieckich żołnierzy i oddziały SS, wspierane przez oddziały ukraińskie. 16 sierpnia, na wieść o zarządzeniu natychmiastowej deportacji 30 tys. osób z białostockiego getta, ruch oporu wezwał do rozpoczęcia powstania. Głównym celem walki było przerwanie niemieckiej linii obrony, co umożliwiłoby ucieczkę jak największej liczby osób z getta do okolicznych lasów. (...) przywódcy powstania Tenenbaum i Moszkowicz, widząc, że bunt został stłumiony, popełnili samobójstwo."
sztetl.org.pl
Pl. Mordechaja Tenenbauma |
Ul. Bohaterów Getta 9 |
Fabryka Izaaka Steina (młyn parowy i magazyn), k. XIX w., 1920; ul. Poleska 85 |
Kamienica, 1899-1901, rozbud. przed 1937; ul. Waryńskiego 24 |
Ul. Waryńskiego 24 |
W okresie okupacji bóżnica jako jedna z nielicznych pozostawała czynna na terenie getta, oczywiście nielegalnie. Po wojnie, aż do końca lat 60. XX w. budynek służył jako miejsce spotkań i dom pogrzebowy. Odbywały się tu akademie żałobne, przedstawienia teatralne i inne imprezy dla nielicznych ocalałych Żydów. Co ciekawe, tuż przed generalnym remontem w latach 70. XX w. udało się zarejestrować na taśmie filmowej wspaniałe zdobienia; niestety, właśnie podczas wspomnianych prac, cały wystrój został kompletnie zniszczony (!)."
sztetl.org.pl
Synagoga Cytronów, 1936; ul. Waryńskiego 24a |
sztetl.org.pl
Fabryka nie ucierpiała podczas wojen i działała aż do 1986. Wygląda imponująco!
D. fabryka Chany Marejn, 1892-1920; ul. Włókiennicza 7/9 |
Fabryka włókiennicza; Al. Piłsudskiego 11/1 |
Ze strony parafii:
"Kościół św. Rocha jest jednym z najciekawszych polskich kościołów XX wieku, a znawcy coraz częściej zwracają uwagę, iż pod względem architektury jest jedną z bardziej oryginalnych budowli pierwszej połowy XX stulecia na świecie."
Na ul. Św. Rocha są, wg mnie, obiekty dużo ciekawsze, np. Misja Barbikańska angielskiego Tow. Krzewienia Chrześcijaństwa wśród Żydów. Działała w latach 1927-39.
"W budynku mieściła się kaplica pod wezwaniem św. Pawła, w której oprócz nabożeństw prowadzono kursy katechetyczne i przygotowawcze do przyjęcia chrztu. (...) Białystok miał być ośrodkiem centralnym całej akcji na terenach Polski. Obok kaplicy znajdował się dom katechumenów oraz kancelaria i mieszkanie pastora- superintendenta. (...) W 1928 roku w Misji uruchomiono drukarnię i rozpoczęto wydawanie pisma w dwóch językach- jidysz "Dos Wort" i po polsku "Dwa światy". Od 1934 roku Misja organizowała bezpłatne ambulatorium oraz prowadziła bibliotekę i czytelnię. Niestety liczba nowych wyznawców nie była zbyt wielka. Działalność Misji ustała w 1939 roku, a w 1941 roku jej członkowie zostali zamknięci przez Niemców w getcie, gdzie podzielili los wyznawców judaizmu."
ciekawepodlasie.pl
W 1956, po przebudowie, powstało tam kino "Syrena".
Misja Barbikańska angielskiego Tow. Krzewienia Chrześcijaństwa wśród Żydów, 1930; Św. Rocha 25a |
Dom z XIX w.; Św. Rocha 4 |
Pod nr 14 - kamienica czynszowa z oficyną z ok. 1900. Tablica upamiętnia szkołę muzyczną sióstr Frankiewicz, która istniała tu przed wojną. Ale najciekawszy jest wspornik lampy z Gwiazdą Dawida w podwórzu. Obecnie jest tu siedziba białostockiej filii warszawskiej Akademii Teatralnej, więc można wejść. Ok. 10 lat temu zostałam stamtąd przegoniona :(
Żeliwny wspornik lampy z Gwiazdą Dawida; ul. Sienkiewicza 14 |
szlak.uwb.edu.pl
Kamienica, 1925 (żyd. kinoteatr "Apollo", działało do 1939); ul. Sienkiewicza 22 |
Weszłabym tam, nawet gdyby groziła zawaleniem :), ale niestety, drzwi zabite dyktą.
Znalazłam artykuł pt. "Sienkiewicza 26 A. Dawny posterunek milicji do remontu" z 2013 zawierający informacje o przeszłości budynku. Po wojnie urzędowała w nim milicja, później były tam mieszkania komunalne. Z remontu, jak widać, przez tyle lat nic nie wyszło...
I jeszcze z artykułu:
"Charakteru nadaje obiektowi licówka z czerwonej i żółtej cegły. To
typowy przykład tzw. białostockiej szkoły muratorskiej. Pod koniec XIX
wieku budynki z żółto-czerwonej ceglany były (...) znakiem
rozpoznawczym [Białegostoku].".
Kamienica żyd.,1889; ul. Sienkiewicza 26a |
Kamienica żyd.,1889; ul. Sienkiewicza 26a |
Kamienica żyd.,1889; ul. Sienkiewicza 26a |
Obecnie mieści się tam Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
Rezydencja gen. mjra Mikołaja Fiedorowicza barona von Driesen; ul. Świętojańska 17 |
Fabryka Tow. Białostockiej Manufaktury "E. Becker i s-ka" (jedwab i wełna), 1895-1901; ul. Świętojańska 15a |
Pałacyk Beckera, 1905; ul. Świętojańska 15 |
Zespół fabryki Sukna Nowik i Synowie, pocz. XX w. (kapelusze, sukno, wełna), wieża ciśnień; ul. Augustowska 8 |
Ul. Augustowska |
Zachowane do dziś domy pochodzą przeważnie z XIX i XX w. Są bardzo różne.
Dom, 1937; Mazowiecka 52 |
Dom, l. 20. XX w.; Mazowiecka 31/1 |
Ul. Parkowa 21 |
Ul. Orzeszkowej 8 |
Po drodze minęłam drewniany młyn elektryczny, ostatni w Białymstoku z pełnym wyposażeniem.
Młyn elektryczny, 1946; ul. Pod Krzywą 11 |
Obecnie działa tam restauracja.
Pałac Hasbacha, 1880, 1907; ul. Dojlidy Fabryczne 23 |
Pałac Lubomirskich (Rüdygierów), po 1856; ul. Dojlidy Fabryczne 26 |
Nie zapomniałam, oczywiście, o Bojarach. To jedna z ciekawszych dzielnic Białegostoku i omówiłam ją oddzielnie.
I końcowy, niestety, akcent, czyli dworzec kolejowy. Właśnie przeczytałam, że ma zostać zrewitalizowany i zostanie mu przywrócone historyczne wnętrze. Czyli kolejny powód, żeby wrócić :)
Dworzec kolejowy, 1860 |
http://odkryj.bialystok.pl/pl/turystyczne/35
https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialystok-zespol-palacowo-parkowy-branickich
Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/397-bialystok/113-zabytki-kultury-materialnej
https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialystok-zespol-wiezienia-carskiego-ob-areszt-sledczy
https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialystok-sobor-katedralny-pw-sw-mikolaja-cudotworcy
https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialystok-kaplica-prawoslawna-pw-sw-marii-magdaleny
http://www.ciekawepodlasie.pl/opis/14,dawne+budynki+Misji+Barbika%C5%84skiej+-+obecnie+kino+'Syrena'.htm
https://poranny.pl/sienkiewicza-26-a-dawny-posterunek-milicji-do-remontu/ar/5515206
https://poranny.pl/czy-to-na-pewno-byl-carski-magazyn-wojskowy/ar/4915717
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz