środa, 19 sierpnia 2020

Jarcewo i Charzykowy

Wybrałam się z Chojnic do Jarcewa, żeby zobaczyć zespół dworsko-parkowy Kreischów (1 poł. XIX w., po 1920). Trasa jest rewelacyjna i ładnie komponuje się z Charzykowami, gdzie można odpocząć nad jeziorem, zjeść obiad itd., a potem wrócić do Chojnic autobusem miejskim (1,7). W sumie ok. 10 km, licząc od ronda Strzeleckiego w Chojnicach. Bez zwiedzania, oczywiście.

Szłam ul. Strzelecką, przez Lasek Miejski. Po prawej stronie drogi umieszczono głazy pamiątkowe. Jeden dotyczy "pierwszego zbiorowego mordu chojniczan, rozstrzelanych przez niemieckich nazistów z Selbstschutzu w Lesie Miejskim 15 września 1939 roku". Podane są 3 nazwiska, z czego 2 niemieckie.

Kolejny głaz informuje, że " w tym Lasku Miejskim dnia 5 września 1911 r. odbyła się pierwsza na Pomorzu zbiórka skautowa."

Ul. Strzelecka przechodzi w Szkolną i prowadzi już prosto do Jarcewa.

 Droga z Chojnic do Jarcewa

Wg turystyka-chojnice.pl :

Jarcewo w okresie średniowiecza było posiadłością rycerską, która zapisywana była w owym czasie jako Jakuszowa Chojnica. Po raz pierwszy nazwa Jarcewo pojawiła się w 1570 roku, wówczas jej właścicielem był Jarczewski. Jarcewo przechodziło przez lata z rąk do rąk. Jego właścicielami była niemiecka rodzina Kreischów, która posiadała również pobliskie Czartołomie. To właśnie za ich panowania w Jarcewie powstał zespół dworsko-parkowy.
W 1922 roku zabudowania trafiły w ręce kolejnej niemieckiej rodziny o nazwisku Fischer. Po okresie II wojny światowej majątek przeszedł na Skarb Państwa i wkrótce został włączony do Zakładu Doświadczalnego Ziemniaka. Obecnie dwór znajduje się w prywatnych rękach (...)

Dobrze zachowały się również zabudowania folwarczne: rządcówka, obora z cegły z pocz. XX w., dawna stajnia, remiza, kuźnia i kurnik.

Wg polskiezabytki.pl są to:

Gorzelnia z XIX w.
Stajnia z XIX w.
Mleczarnia, stodoła oraz budynek wagi.
Zabudowania folwarczne z 1920 r.

A wg rejestru zabytków NID:  folwark, po 1920: gorzelnia, 2 obory, stodoła i stajnia.

Z folwarkiem zawsze jest problem, nigdy nie wiadomo, co jest czym, daty też się nie zgadzają.

Ale po kolei.

Żeby dojść do dworu i folwarku trzeba przejść przez Strugę Jarcewską. Po prawej stronie od razu widać park, ale jest to własność prywatna.

Park dworski, 2 poł. XIX w.
Obórka pracowników folwarku, dalej gorzelnia
Gorzelnia (w niej budynek wagi)
Gorzelnia
Gorzelnia
Dwór, 1 poł. XIX, k. XIX w.
Remiza i prawdopodobnie obora
Obora?
Remiza
Dwór, 1 poł. XIX, k. XIX w.
Obora?


Stodoła
Stajnia i prawdopodobnie obora
Stajnia, XIX w., obok była kuźnia
Wjazd do folwarku z drugiej strony

Rządcówka; ul. Kasztanowa 4

Zwiedzanie i rozmowy zajęły mi ponad godzinę. Dowiedziałam się też, jak odmieniać nazwę "Charzykowy" - tak, jak "krowy".

Doszłam, a częściowo podwieziono mnie, do Chojniczek.

Chojniczki, ul. Chojnicka

Stamtąd do Charzyków szłam pół godziny. Wyszłam prosto na dzwonnicę, przy której do 1946 odprawiano nabożeństwa.

Dzwonnica, XIX w.; ul. Długa/ Droga do Chojniczek

A potem już tylko obiad i wegetacja nad jeziorem Charzykowskim :)

Jez. Charzykowskie


Promenada nad jeziorem

Wieś od 1919 roku jest kolebką żeglarstwa śródlądowego w Polsce. Tutaj w czasach Zaborów powstało nierejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa. (...) W 1922 r. z inicjatywy Ottona Weilandta powstał pierwszy w Polsce klub żeglarski. Dziełem Weilandta jest również utworzony na zjeździe w Tczewie w roku 1924 Polski Związek Żeglarski. 

                                                                                                                            pnbt.com.pl

I kilka słów o historii, z tej samej strony:

Pierwsza osada mieściła się na południowo - zachodnim krańcu Jeziora Charzykowskiego. (...) Do 1309 r. Charzykowy należały do kasztelanii w Szczytnie. Za czasów rządów Krzyżaków w latach 1309 - 1466 wieś należała do komturii w Człuchowie. Charzykowy oddalone są od Chojnic o 6 km i zawsze w swoich dziejach znajdowały się pod dużym wpływem tego miasta. Na półwyspie jeziora, na tzw. Zamkowej Górze, Krzyżacy wybudowali zamek pomocniczy zwany Buchwald. (...) Akt lokacyjny dla Charzyków pochodzi z 1350 r.

Rondo Róży Wiatrów

W drodze na przystanek wypatrzyłam taki oto pamiątkowy słupek na rondzie. 

I to już w sumie wszystko. Dodam tylko, że wróciłam do Charzyków jeszcze 2 razy. Raz popływać, a drugi raz nie wytrzymałam i wysiadłam z autobusu mimo deszczu. To było dzień przed wyjazdem i po prostu musiałam. Cudowne miejsce!


Jarcewo

http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4796/Jarcewo/

http://www.pnbt.com.pl/zielony_szlak_strugi_siedmiu_jezior-650,46,565


2 komentarze:

  1. Sam folwark raczej nie rzuca na kolana, ale ten pejzaż... naprawdę piękny! Do tego marina i spora garść ciekawostek. Brawa!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja lubię folwarki, czasem są ciekawsze niż pałace. Ten jest taki "zwyczajny", bez ozdób, ale to jest historia tego miejsca i wyobraźnia działa. Zwłaszcza, jak się wie, na co się patrzy.

      Usuń